Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Shutterstock

20 zaujímavých faktov o Spojených štátoch amerických

Vedel si, že angličtina nie je úradným jazykom USA?

Rovnako ako Anglicko nie je len Londýn, Big Ben a kopa červených autobusov, USA nie je len New York, Times Square a kopa žltých taxíkov. Spojené štáty sú zaujímavá krajina a my sme si dnes pripravili 20 šokujúcich faktov, ktoré ti to dokážu. Poďme si ich teda prečítať.

1. Hoci takmer 80 percent miestnej populácie hovorí po anglicky, angličtina nie je oficiálnym úradným jazykom. USA totiž nemá žiadny úradný jazyk.

2. 57 percent Američanov pozerá anglické filmy s anglickými titulkami, pretože majú problém porozumieť hercom so silným prízvukom. Najväčší problém im robí ten škótsky.

3. Na Floride sa nachádza najviac golfových ihrísk v rámci celých Spojených štátov. Nachádza sa ich tam viac ako 1300.

4. Navzdory jeho názvu, krémový syr značky Philadelphia v skutočnosti nevznikol vo Filadelfii, ale v New Yorku. Výrobcovia sa však rozhodli využiť fakt, že Filadelfia sa často spája s produkciou kvalitných mliečnych výrobkov.

5. Najvyšší strom na svete sa volá Strom generála Shermana. Je to mamutí sekvojovec s výškou 83,8 metra a nachádza sa v americkom národnom parku Sequoia.

Zaujímavé fakty o USA
Shutterstock

6. V názve žiadneho štátu USA sa nenachádza písmeno Q.

7. Štát Kentucky vyrába 95 percent všetkého bourbonu na svete, preto mnohých asi neprekvapí, že sa v štáte nachádza dvakrát viac sudov s touto americkou whisky ako ľudí. Kentucky má 4,4 milióna obyvateľov, pričom sa tam momentálne nachádza takmer 11 miliónov sudov s bourbonom.

Odporúčame prečítať:

15 nezmyselných filmových klišé, ktoré divákom už lezú hore krkom

8. Kalifornia bojuje až so 100-tisíc zemetraseniami ročne. Našťastie, väčšinu z nich takmer ani necítiť.

9. V Arkansase sa nachádza park zvaný Crater of Diamonds, z ktorého si môžu turisti odniesť akékoľvek vzácne kovy, ktoré nájdu. Ako samotný názov napovedá, je ich tam dosť. Od roku 1972 si odtiaľ ľudia poodnášali viac ako 33-tisíc diamantov.

10. V Yellowstonskom národnom parku v Idahu sa nachádza Zóna smrti. Územie má rozlohu zhruba 130 štvorcových kilometrov, a pokiaľ na ňom niekto spácha zločin (vrátane vraždy), kvôli diere v ústave sa teoreticky môže vyhnúť trestu.

Zaujímavé fakty o USA
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.