Piatok 19.8.2022
sk
Lýdia
cz
Ludvík
Zdroj: ©Shutterstock

20 zaujímavých faktov o Spojených štátoch amerických

Vedel si, že angličtina nie je úradným jazykom USA?

Rovnako ako Anglicko nie je len Londýn, Big Ben a kopa červených autobusov, USA nie je len New York, Times Square a kopa žltých taxíkov. Spojené štáty sú zaujímavá krajina a my sme si dnes pripravili 20 šokujúcich faktov, ktoré ti to dokážu. Poďme si ich teda prečítať.

1. Hoci takmer 80 percent miestnej populácie hovorí po anglicky, angličtina nie je oficiálnym úradným jazykom. USA totiž nemá žiadny úradný jazyk.

2. 57 percent Američanov pozerá anglické filmy s anglickými titulkami, pretože majú problém porozumieť hercom so silným prízvukom. Najväčší problém im robí ten škótsky.

3. Na Floride sa nachádza najviac golfových ihrísk v rámci celých Spojených štátov. Nachádza sa ich tam viac ako 1300.

4. Navzdory jeho názvu, krémový syr značky Philadelphia v skutočnosti nevznikol vo Filadelfii, ale v New Yorku. Výrobcovia sa však rozhodli využiť fakt, že Filadelfia sa často spája s produkciou kvalitných mliečnych výrobkov.

5. Najvyšší strom na svete sa volá Strom generála Shermana. Je to mamutí sekvojovec s výškou 83,8 metra a nachádza sa v americkom národnom parku Sequoia.

Zaujímavé fakty o USA
Shutterstock

6. V názve žiadneho štátu USA sa nenachádza písmeno Q.

7. Štát Kentucky vyrába 95 percent všetkého bourbonu na svete, preto mnohých asi neprekvapí, že sa v štáte nachádza dvakrát viac sudov s touto americkou whisky ako ľudí. Kentucky má 4,4 milióna obyvateľov, pričom sa tam momentálne nachádza takmer 11 miliónov sudov s bourbonom.

Ženích prehral na svadbe video, na ktorom ho nevesta podvádza z mužom svojej sestry

Odporúčame prečítať:

Ženích pustil na svadbe video, na ktorom ho nevesta podvádza s mužom svojej sestry

8. Kalifornia bojuje až so 100-tisíc zemetraseniami ročne. Našťastie, väčšinu z nich takmer ani necítiť.

9. V Arkansase sa nachádza park zvaný Crater of Diamonds, z ktorého si môžu turisti odniesť akékoľvek vzácne kovy, ktoré nájdu. Ako samotný názov napovedá, je ich tam dosť. Od roku 1972 si odtiaľ ľudia poodnášali viac ako 33-tisíc diamantov.

10. V Yellowstonskom národnom parku v Idahu sa nachádza Zóna smrti. Územie má rozlohu zhruba 130 štvorcových kilometrov, a pokiaľ na ňom niekto spácha zločin (vrátane vraždy), kvôli diere v ústave sa teoreticky môže vyhnúť trestu.

Zaujímavé fakty o USA
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť