20 zaujímavých medicínskych faktov, ktoré by si radšej nevedel

Počul si už niekedy o fekálnej transplantácii?

Zdroj: Simon Migaj, Joseph Gonzales / Unsplash

Medicína je zaujímavá oblasť a pre rozvoj a fungovanie ľudskej rasy nevyhnutná. Každý by si mal prácu a vedomostí lekárov vážiť… no to nič nemení na tom, že by sme niektoré veci predsa len radšej nevedeli.

1. Každoročne chirurgovia počas operácie zabudnú vo svojich pacientoch až 4000 kusov rôzneho náčinia, ktoré sa už nikdy nevyberie. Táto štatistika pritom platí len pre Spojené štáty, takže celkovo je takýchto „strát“ omnoho viac.

2. Mame smrdí hovienko jej ratolesti menej ako ostatné. Toto tvrdenie je výsledkom zaujímavého výskumu, ktorý pozostával zo žien, čuchajúcich rôzne hnedé kôpky. Mamičky nevedeli, ktorý poklad patrí ich dieťaťu, no aj tak vždy určili, že konkrétne to smrdí najmenej.

3. Nedávno lekári spozorovali, že elitným vojakom z Nemecka rastie ľavý prsník. Pripisujú to skutočnosti, že počas nácvikov do tej časti hrude udierajú zbraňou a to, hoci nevedno ako presne, ho podnecuje k rastu. Slečny s malými prsiami – viete, čo máte robiť.

4. Vášniví hráči videohier majú potenciál stať sa skvelými chirurgami. Štúdia z roku 2007 potvrdila, že noví medici a herní fanatici v jednom si na operačke viedli až o 47% lepšie ako ostatní.

Olga Guryanova, Hardik Sharma / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/I7rXyzBNVQM)

5. Množstvo z nás si transplantáciu obličky predstavuje ako výmenu jednej nefunkčnej obličky za inú, zdravú. Takto to ale nefunguje. V skutočnosti ostane v tele aj chorá oblička a nová sa nadpojí pod ňu. Pacient po transplantácii má teda obličky tri.

6. Ľudská pečeň dokáže dorásť (niečo na spôsob hviezdice). Pokiaľ sa neodoberie viac ako 75 percent, tak sa zvyšné tkanivo po určitom čase opäť obnoví. Pri transplantácii pečene teda bude mať vo výsledku celú pečeň aj darca, aj pacient – len treba chvíľu počkať.

7. Ľudia sú geneticky bližšie k mačke ako ku psovi (takže už vieš, prečo si taká zákerná sviňa). Mačacia DNA sa tej našej podobá na 90%, zatiaľčo tá psia len na 84%. Nie je teda žiadnym prekvapením, že by si každý deň najradšej celý strávil v posteli…

sarandy westfall, Mikhail Vasilyev / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/NodtnCsLdTE)

8. 2000 ľudí ročne prichádza na pohotovosť s diagnózou BRI alebo bagel-related injury. Áno, po slovensky je to zranenie, súvisiace s bagelom. S tou žemľou, čo má v strede dierku… úplne smrteľne vážne. Ľudia sa pri krájaní tohto pečiva tak často režú, že si celá kauza vyslúžila vlastný názov.

9. Ak ti smrdia nohy, možno to bude tým, že najväčšia koncentrácia potných žliaz sa nachádza práve tam. Táto oblasť ich obsahuje až neuveriteľných 250-tisíc a žiadna z nich nie je nadšená, že ju na šestnásť hodín uväzníš v neprievzdušnej topánke.

10. Keď pri nepríjemnej nehode prídeš o necht na ruke, bude trvať zhruba šesť mesiacov, kým dorastie naspäť. Znie to ako šialene dlhá doba, no v porovnaní s dorastaním nechtov na nohách je to nič – tým to totiž trvá trikrát dlhšie.

Oleg Ivanov, Jonathan Zerger / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/__ZZyRR__pw)

11. Ryšaví ľudia sú citlivejší na bolesť ako tí ostatní. Rozdiel medzi hrdzavými strechami a zvyškom sveta je taký znateľný, že im lekári automaticky podávajú pred operáciou o 20% silnejšiu anestéziu.

12. Fekálna transplantácia je skutočná vec a áno, pod týmto termínom sa skrýva presne to, čo si myslíš. Je to transplantácia stolice z jedného tela do druhého. Jej účelom je obnoviť správnu mikroflóru, ktorá zanikla napríklad užívaním antibiotík.

13. Počas spánku strácame čuch.

14. Keď zadržíš prd, plyn a baktérie obsiahnuté v ňom sa časom absorbujú do krvného obehu. Je dosť možné, že ich následne telo vylúči prostredníctvom úst. Takže, laicky povedané – ak ti náhle začalo smrdieť z úst, je dosť možné, že práve prdíš opačne.

pixabay.com, pixabay.com (https://pixabay.com/sk/vectors/vzduchu-anat%C3%B3mie-ass-bare-za-rana-160492/)

15. Tvoje telo je domovom biliónov rôznych mikroorganizmov a vedci 99 percent z nich nepoznajú.

16. Jeden zo štyroch ortopedických chirurgov s praxou viac ako 25 rokov má na konte minimálne jednu chybnú operáciu. A pod pojmom chybná operácia si predstav, že operoval inú končatinu, ako mal.

17. Potrasením ruky na pozdrav sa prenáša väčšie množstvo baktérií ako pri bozkávaní. Nabudúce teda tomu fešákovi na pozdrav venuj francuzáka a pokojne to odôvodni tým, že je to z hygienického hľadiska bezpečnejšie.

Lauren Rader, Cytonn Photography / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/n95VMLxqM2I)

18. Pri transplantácii pľúc sa môže stať, že doktori síce nájdu vhodného darcu, no nemôžu mu zobrať ten pľúcny lalok, ktorý pacient potrebuje. V takom prípade odoberú ten dostupný, otočia ho o 180 stupňov a zrežú tak, aby sedel.

19. Lekári vedia prostredníctvom kože z mužovho predlaktia zväčšiť jeho penis.

20. Existuje spojenie medzi nízkou hladinou cholesterolu a agresívnym správaním. Štúdie preukázali, že ľudia (z rovnakých pomerov, podotýkam) so zníženým cholesterolom boli náchylnejší k páchaniu agresívnych trestných činov ako tí, ktorí mali jeho hladinu v norme.

Simon Migaj, Joseph Gonzales / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/fdlZBWIP0aM)

Zdroj: cracked.com
Titulná fotka: Simon Migaj, Joseph Gonzales / Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
17
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 filmov, ktoré sa stali nesmrteľnými kultami, ale na Slovensku ich skoro nikto nepozná

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME