Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

25 krátkych a zaujímavých faktov o dôležitých udalostiach z histórie

Vedel si o tom, že Bonaparteho kedysi napadli zajace?

Nie každý je úplným fanatikom do histórie. Niekomu stačil nudný dejepis na základnej a strednej škole. Na druhej strane sú potom ľudia, ktorí históriu zbožňujú. Baví ich čítať o jednotlivých historických udalostiach, obdobiach alebo panovníckych rodoch.

Čo ak by sme ti povedali, že dokážeme aj dejepis premeniť na niečo zaujímavé? Áno, zaplávame spoločne do časov dávno minulých, avšak náš výlet si ozvláštnime bizarnými a zaujímavými faktami o dôležitých udalostiach histórie. Tak poďme na to, tu je 25 faktov pre teba.

1. Ak máš rád kečup, tak možno nezaškodí vedieť, že sa táto omáčka považovala za formu lieku proti tráviacim ťažkostiam. Bolo to v neskorom 19. storočí a túto domnienku rozširoval doktor John Cooke Bennet.

Shutterstock

2. Ak si to ešte nevedel, tak Kleopatra skutočne nebola pôvodom Egypťanka. Bola Grékyňa, konkrétne pochádzala z dynastie Ptolemaiovcov.

3. Po výbuchu raketoplánu Challenger strávil špeciálny tím niekoľko týždňov hľadaním jednotlivých trosiek. Počas tohto úporného hľadania naprieč možnými lokalitami dopadu natrafili aj na plné vrecká kokaínu. Konkrétne 25 kíl kokaínu. Ehm.

4. Nepotopiteľný Sam bola prezývka kocúra, ktorý najprv začínal ako maskot nacistického námorníctva počas 2. svetovej vojny. Potom sa stal maskotom britského námorníctva a napokon prežil aj tri potopené lode. Naozaj nepotopiteľný. Jeho skutočné meno bolo Oscar.

5. Tradičné olympijské hry v antických časoch boli o nahote. Súťažiaci boli nahí. Aby zabránili mužskému pohlavnému orgánu vzrušiť sa, viazali si ho šnúrkou, ktorej sa hovorilo kynodesme. Môžeme to preložiť ako vôdzka pre psov.

Shutterstock

6. Je skutočne ťažké udržať mužskú pozornosť. A to potrebujete, ak máte naučiť svojich vojakov, ako obsluhovať tank. Nemecké návody preto obsahovali nahú ženskú karikatúru, ktorej hovorili Elvíra. Tá figurovala pri najdôležitejších inštrukciách, aby na ne apelovala.

7. Síce je Captain Morgan známy hlavne ako značka alkoholu, táto osoba však skutočne existovala. Išlo o mimoriadne bohatého waleského korzára Henryho Morgana, ktorý exceloval v bojoch proti Španielom.

Mohlo by ťa zaujímať:

12 faktov, ktoré sú také bizarné, až budeš pochybovať o ich pravdivosti

8. Gaetan Dugas bude už navždy zapísaný do histórie ako nechválne známy pacient 0, ktorý „spustil“ epidémiu AIDS v Amerike. V skutočnosti však ide o preklep. Pacient 0 bol len zle pochopený výraz. Malo ísť o pacienta O, čiže patient out of California (pacient mimo Kalifornie). AIDS bol v USA už roky pred touto epidémiou.

9. V roku 1666 vyhorelo 80 % Londýna. Vtedajší starosta dorazil na scénu sledujúc silnejúce plamene so značným pokojom. Vyjadril sa, že plamene boli také malé, že by ich žena mohla uhasiť vlastným močom. Následne odišiel a uložil sa na spánok. Nepekne sa mýlil.

Shutterstock

10. Zlatá horúčka v Kalifornii nebola jediným spôsobom zárobku. Obyvatelia si v rokoch 1851 a 1852 mohli privyrobiť aj lovením pôvodných obyvateľov, čiže Indiánov. Počas 20 rokov sa podarilo vyhubiť 80 % pôvodného obyvateľstva Kalifornie.

11. Symbol vďakyvzdania a jeho hlavný pokrm moriak bol kedysi vyznávaný ako božstvo mayskej kultúry. Boli domestikované a svoju cestu si našli aj do mayskej ikonografie.

12. Napoleona Bonaparteho napadla skupina zajacov. Jeden čas si zmyslel, že usporiada hon na tieto ušaté cicavce. Nechal ich vypustiť asi 3000 a lov sa mohol začať. Ibaže… nie. Zajace sa rozhodli rozbehnúť na Bonaparteho a jeho mužov a zahájili nečakaný útok.

13. Počas obliehania Leninhradu sa obyvatelia uchýlili ku kanibalizmu. Nejedli len padlých, po uliciach sa potulovali kanibalské gangy, ktoré lovili živých ľudí.

14. Dôsledky druhej svetovej vojny v severnej Afrike môžeme cítiť až dodnes. Obe strany zanechali na tomto území množstvo perfektne zakonzervovaných a nevybuchnutých nášľapných mín. Asi nečudo, že ich príslušníci ISIS vykopali a využívajú ich pri výrobe vlastných výbušnín.

Shutterstock

15. Abraham Lincoln bol strážený ako každý prezident USA. Mal vlastného bodyguarda. Ibaže v noc jeho zavraždenia sa tento bodyguard vydal na nevinný pohárik do podniku vedľa osudného divadla. Zvyšok príbehu poznáme. Išlo o fatálnu chybu. Doslova.

16. Khutulun bola potomkom legendárneho Džingischána. Ona sama bola skvelá bojovníčka. Odmietla sa vydať, respektíve mala jednu jedinú podmienku. Vydá sa za toho, kto ju dokáže poraziť v zápasníckom súboji. O jej manželovi sa veľa nevie a špekuluje sa, či sa vôbec vydala, pretože poraziť ju bolo temer nemožné.

17. Jurij Gagarin bol prvý človek vo vesmíre. Sovieti však nedokázali vypočítať presnú trajektóriu jeho dopadu na zem. Pristál preto na poli úbohých farmárov, ktorí o vesmírnom programe nemali ani zdania.

18. Poľská armáda prihlásila ako vojaka do služby medveďa. Wojtek slúžil verne a dokonca nápomocne tým, ktorí jeho služby potrebovali. Po vojne ho umiestnili do zoo v Edinburghu, kde sa dožil 21 rokov.

Shutterstock

19. Violet Jessop a predtým zmieneného kocúra Oscara, ktorého prezývali aj Nepotopiteľný Sam, určite niečo spája. Prečo? Prežila nielen potopenie Titanicu, ale aj jeho sesterských lodí.

20. Brat Ernesta Hemingwaya Leicester Hemingway bol možno ešte zaujímavejší ako on. Počas plavby na člne v medzinárodných vodách neďaleko Jamajky založil vlastný mikroštát. Nazval ho Nový Atlantis. Zahrňoval len územie člna. Tento štát bol napoly nezávislý, napoly súčasťou USA. Bohužiaľ, Nový Atlantis už nenavštíviš. Zničila ho búrka.

Mohlo by ťa zaujímať:

15 neuveriteľných a šialených zákonov v Severnej Kórei, z ktorých ťa bude mraziť

21. „Divoký Jack“ nie je meno pološialeného kovboja z Divokého západu. Ide o britského vojaka, ktorý slúžil počas 2. svetovej vojny. Do boja si vždy brával tri veci: luk, meč a gajdy.

22. Vlajku USA tak, ako ju poznáme dnes, navrhol len 17-ročný študent Robert G. Heft. Stalo sa to v roku 1958, keď sa k štátom mali pridať aj Havaj a Aljaška. Spravil ju ako súčasť školského zadania, za ktoré dostal… známku B-, čiže v našom ponímaní dvojku.

Shutterstock

23. Čína použila v posledných troch rokoch viac cementu ako USA za celé 20. storočie.

24. Pápež Gregor IX. vyhlásil vojnu mačkám. Dobre čítaš. Čierne mačky predstavovali symbol Satana, a tak sa rozhodol pre ich odstránenie. Rapídny pokles mačacej populácie však neskôr spôsobil nechválne známu časť histórie – epidémiu čierneho moru.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mačky sa v minulosti spájali s čarodejníctvom. Ľudia ich zvykli hromadne zabíjať

25. Existuje domnienka, že rímsky cisár Caligula vymenoval vlastného koňa za kňaza. Miloval ho natoľko, že mu dal postaviť dom, ovešal ho šperkami a zahrnul luxusnou stravou. Podľa legiend z neho tiež plánoval spraviť konzula.


Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť