Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

Napriek tomu, že elektromobily tu s nami už nejaký ten rôčik sú, mnohí Slováci k nim majú stále vlažný postoj. Radi si na elektrické autá zanadávajú a v rôznych komentároch na sociálnych sieťach ich prezentujú tak, že by si ich nekúpili ani zadarmo. Paradoxom však je, že väčšinou takéto reči pochádzajú od ľudí, ktorí v elektromobile nikdy ani nesedeli. Vznikajú tak často nezmyselné mýty, ktoré s realitou nemajú veľa spoločného.  

Aká je teda pravda? Sú elektromobily skutočne budúcnosťou, alebo ide o trend, ktorý upadne do zabudnutia, a kúpa auta na baterky je najhorším rozhodnutím života? To, aký si na ne vytvoríš názor, necháme už na teba. Prinášame ti však zoznam 4 častých mýtov, ktorým by si rozhodne nemal veriť.  

1. Elektromobil sa náhodne vybije uprostred cesty  

Azda najväčším strašiakom mnohých ľudí je dojazd elektromobilov. „Wau, to sa nebojíš, že sa to vybije a ostaneš stáť uprostred diaľnice?“ Takouto otázkou sú majitelia elektrických áut bombardovaní snáď každý deň. Avšak, strach o dojazd je v realite celkom mýtus. Len si spomeň, kedy ti naposledy došlo palivo v aute. Zrejme sa ti to ani nikdy nestalo. A úplne rovnako to funguje aj v prípade elektromobilov.  

Pokiaľ má majiteľ elektrického auta v hlave aspoň kúsok zdravého mozgu, tak keď uvidí, že dojazd sa kriticky začína blížiť k nule, dá vozidlo jednoducho nabiť. Nie je v tom žiadna veda.  

2. Elektromobil škodí prostrediu viac ako auto s klasickým motorom 

Na to, ako veľmi škodí výroba elektromobilov životnému prostrediu, existuje množstvo štúdií. Áno, je pravda, že pri ťažení lítia a ďalších surovín na výrobu batérie dochádza k produkcii emisií a poškodzovaniu prírody. Avšak, aj ťažba ropy so sebou nesie obrovský environmentálny dopad. Takže v tomto ohľade ťažko nájsť víťaza.  

Shutterstock

Kde však elektromobily vyhrávajú, to sú emisie pri prevádzke. Tvrdenie, že aj elektrická energia sa musí niekde vyrobiť, rozhodne nie je relevantné. Totižto, elektrina sa môže vyrábať aj výhradne z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo ropa bude vždy len ropa a emisie zo spaľovania benzínu či nafty sa jednoducho nedajú úplne eliminovať.  

Mohlo by ťa zaujímať:

Ochráň svoje auto pred krádežou. Tieto triky spoľahlivo odplašia zlodejov

3. Staré baterky sú ekologickou katastrofou  

Mnohí odporcovia elektrických áut neustále diskutujú o tom, akým veľkým problémom budú staré použité batérie. Avšak, ani z  toho netreba robiť veľkú vedu. Napríklad, v dnešnej dobe sa staré batérie používajú ako záložný zdroj energie, teda keď skončia svoju životnú púť v aute, dajú sa naďalej využívať. Mnohé firmy naviac pracujú na vývoji rôznych technológií recyklácie, ktoré sa začínajú postupne dostávať do praxe.  

Rozhodne sa preto nemusíš báť, že o 10 rokov budeme mať v každej obci 20-metrovú skládku starých nepoužitých batérií, z ktorých budú do prírody vytekať chemikálie.  

4. Problémy s nabíjaním  

Stále sa bojíš ohľadom nabíjania, nikam poriadne nedôjdeš, cesta ti bude trvať 15 hodín namiesto 2… Aj takéto nadávky sú často adresované elektrickým autám. Avšak, len máloktorý človek, ktorý raz vlastnil elektrické auto, sa vráti naspäť k spaľováku. Čím to asi bude? Zrejme tie elektrické autá skutočne nebudú také zlé, čo sa prevádzky týka.  

Shutterstock

A skutočne, spolužitie s moderným elektromobilom je hračka. Prídeš do nákupného centra a kým tvoja frajerka hodinu vyberá nejaký náramok, auto sa ti nabije na 100 %. Len pre porovnanie, kedy naposledy sa ti stalo, že si v podzemnej garáži odparkoval svoje auto so spaľovacím motorom, a keď si sa vrátil, bolo plne dotankované?

Vlastníctvo elektrického auta nie je problémom ani vtedy, keď bývaš v bytovke. V takom prípade síce prichádzaš o možnosť komfortného domáceho dobíjania, avšak vďaka hustej sieti nabíjačiek dokážeš vozidlo pohodlne nabíjať na mnohých miestach bez toho, aby ťa to obťažovalo.

Aký máš na elektromobily názor ty? Daj nám vedieť v komentári!  


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť