3. Netradičné vlastnícke vzťahy
„To auto vlastnila moja teta, ktorá ho darovala bratrancovi, ale ten išiel pracovať do Holandska, tak ho prepísal na dedka kvôli nižšej poistke, ten umrel a teraz na ňom jazdím ja.“ Ak má auto takúto pochybnú históriu, tiež si dávaj veľký pozor. Môžeš sa totiž ľahko stať obeťou jednoduchého podvodu – majiteľovi zaplatíš peniaze a potom zistíš, že auto sa nedá prepísať na tvoje meno. Prípadne, že je v exekúcii alebo sú naň naviazané nejaké ťarchy.
Vždy si pozri, kto je v technickom preukaze uvedený ako majiteľ. Ak to nie je človek, ktorý ti predáva auto, vypýtaj si od predajcu splnomocnenie od skutočného majiteľa, že môže prepísať auto na teba. Kým ti ho neukáže, určite mu nedávaj žiadne peniaze.
4. Rozprávanie a odpútavanie pozornosti
Mnohí predajcovia sú až príliš veľkí extroverti. Stále ti niečo rozprávajú, pýtajú sa ťa rôzne veci a akosi sa im nedokážu zavrieť ústa. Niektorí to však nerobia pre to, že ich naozaj zaujímaš, ale je to premyslená stratégia – keď budú takýmto spôsobom pri prehliadke odpútavať tvoju pozornosť od auta, s veľkou pravdepodobnosťou si nevšimneš niektoré poruchy.
Pri prehliadke a testovacej jazde sa snaž stopercentne sústrediť na rôzne zvuky alebo iné známky porúch. Ak predávajúci stále rozpráva alebo dokonca nechá zapnuté rádio na vyššej hlasitosti, popros ho, aby bol ticho a nechal ťa poriadne vyskúšať auto.