Fantasy knihy sú u milovníkov čítania dlhodobo obľúbené a vyhľadávané, čomu sa nečudujeme. Ak ťa rodičia od útleho veku podporovali v čítaní kníh, tak je pravdepodobné, že si po rozprávkach a knihách pre mládež siahol práve po nejakej knihe z tohto žánru.
Keďže si už bol „veľký“, strany si lúskal sám, bez pomoci rodičov, čo ti umožňovalo prežívať rôzne dobrodružstvá – či už nebezpečné výpravy alebo objavovanie skrytých svetov a nadprirodzených bytostí…
Jednoducho si sa preniesol do sveta, kde si nebol iba obyčajné dieťa v obyčajnom svete, ale niekto výnimočný vo svete, v ktorom by si chcel zostať navždy. A keďže sme na fantasy knihách vyrastali snáď všetci, je pochopiteľné, že sa niektoré príbehy stali srdcovkami a nedáme na ne dopustiť ani v dospelosti.
Týchto autorov považuje veľká časť čitateľov za najlepších tvorcov fantasy príbehov:
J. K. Rowling – Harry Potter
Dovolíme si tvrdiť, že túto autorku pozná (aspoň z počutia) každý. Napriek tomu, že sa v súčasnosti venuje písaniu pre dospelých – v roku 2012 vydala román Prázdne miesto a pod pseudonymom Robert Galbraith píše sériu detektívnych románov o súkromnom vyšetrovateľovi Cormoranovi Strikeovi – všetci si ju budú pamätať ako autorku, ktorá stvorila svet Harryho Pottera.
„Bude slávny – stane sa legendou, nečudovala by som sa, keby dnešok vošiel do histórie ako Deň Harryho Pottera – o Harrym sa budú písať knihy – jeho meno bude poznať každé malé dieťa v našom svete!“
Harryho prvý ročník na Rokfortskej strednej škole je vzhľadom k jeho doterajšiemu nudnému životu jedno veľké dobrodružstvo. Spoznáva sa s inými deťmi, ktoré sú mu podobné, vytvára si kamarátske vzťahy, učí sa čarovať a lietať.
Okrem toho sa mu darí porušovať jeden školský zákon za druhým, čím ohrozuje svoj život, ale koniec-koncov zachráni celý čarodejnícky svet – aspoň na chvíľku…
J. R. R. Tolkien – Pán Prsteňov
Na Tolkienových príbehoch zo Stredozeme vyrastal snáď každý druhý z nás. Známym sa stal vďaka románu Hobit, ktorý vyšiel v roku 1937. Po veľkom úspechu pokračoval trilógiou Pán Prsteňov, ktorá si získala srdcia mnohých čitateľov.
Zatiaľ čo Harry Potter sa zo začiatku javil ako rozprávka pre deti, Pán Prsteňov si „uchmatol“ starších čitateľov. Keď sa spýtaš svojich známych, ktorému príbehu v mladosti fandili, zistíš, že ich dokážeš jednoducho zadeliť do dvoch skupín, a iba málokto zostane „nestranný fanúšik“ oboch príbehov.
„Jeden prsteň vládne všetkým, Jeden prsteň všetkým káže, Jeden všetkých privedie, do temnoty zviaže v zemi Mordor, kde sa spája šero so šerom…“
Trilógia Pán Prsteňov je fantastickou históriou vojny o Prsteň, rozprávaním o boji slobodných národov Stredozeme proti Tieňu a o putovaní hobita Froda, ktorý sa vybral zachrániť svet pred silami zla.
C.S. Lewis – Kroniky Narnie
Medzi veľmi obľúbených a známych autorov fantasy kníh právom patrí aj tento írsky spisovateľ, básnik, literárny kritik a laický teológ, ktorého najpopulárnejším dielom je séria Kroniky Narnie. Predpokladáme, že ti ju nemusíme bližšie predstavovať – týchto sedem kníh, z ktorých boli tri aj sfilmované, čítalo snáď každé dieťa a sú považované za základný kameň literatúry pre deti.
„Nespochybňuj svoju hodnotu. Neutekaj od toho, kým si.“
V každom príbehu, ktorý vtiahne čitateľa do krajiny, kde sa mágia stáva realitou, sa štyri deti vydávajú do Narnie – krajiny, v ktorej sú oveľa viac než len deťmi, a v ktorej nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.
Vďaka autorovmu rozprávačského talentu a úžasným postavám a zvieracím hrdinom vznikol nadčasový príbeh o dobre a zle, dôvere a nádeji.
George R. R. Martin – Pieseň ľadu a ohňa
Keď sa spomenie meno George R. R. Martin, každému napadne celosvetovo známy seriál Game of Thrones, čo je pochopiteľné – bol natočený podľa knižnej predlohy, ktorú napísal práve tento autor a scenárista. Napriek tomu, že je jeho bibliografia poriadne rozšírená, najčastejšie si ho ľudia spájajú so sériou Pieseň ľadu a ohňa, ktorá ho dostala medzi elitu autorov fantasy žánru.
Hra o tróny rozpráva príbeh, ktorý prechádza z krutej reality ľadu do letného kráľovstva epikurejského bohatstva, kde sa rozpletajú osudy lordov a dám, vojakov a čarodejníkov, vrahov a zloduchov.
Súboj kráľov ti priblíži časy, keď sa leto pokoja a hojnosti chýli ku koncu a blíži sa ostrá, mrazivá zima. V Búrke mečov vypukne krvavá občianska vojna, horia mestá a hrady a vojaci masakrujú nielen obyvateľstvo, ale aj seba navzájom.
Hostina pre vrany ti priblíži povojnový stav a fakt, že hoci vojna skončila, v krajine nie je ani zďaleka všetko v poriadku, a Tanec s drakmi ťa zavedie na východ, kde vládne Daenerys so svojimi tromi drakmi, lenže aj ona má svojich nepriateľov, ktorí sa ju vybrali hľadať.
Andrzej Sapkowski – Zaklínač
Veril by si tomu, že jednu z najznámejších fantasy sérií napísal autor, ktorý bol pôvodne ekonómom? Andrzej Sapkowski, „otec“ úspešného Zaklínača, ktorého seriálová adaptácia koncom minulého roka ovládla svet, pracoval dlhé roky v zahraničnom obchode.
Svoju spisovateľskú kariéru odštartoval v žánri sci-fi a fantasy poviedkami publikovanými v magazíne, a až neskôr v samostatných knihách o zaklínačovi Geraltovi z Rivie.
Bielovlasý lovec netvorov Geralt z Rivie, známy ako zaklínač, čaká na narodenie prorokovaného dieťaťa. To bude mať moc zmeniť svet, nik však netuší, či sa obráti k dobru alebo k zlu.
O hlavu očakávaného dieťaťa bojuje priveľa živlov a Geralt dostal za úlohu ochrániť dieťa za každú cenu. Čo môže byť problém, keďže zaklínač nikdy neprehráva…
Ak si niektorú z vyššie uvedených kníh čítal, určite nám dáš za pravdu, že to autori fantasy kníh vo svojej branži nemajú ľahké – už len vymyslieť svet, v ktorom sa príbeh bude odohrávať, dá poriadne zabrať, nieto ešte zakomponovať nejakú parádnu zápletku, aby dej čitateľa zaujal. Aj preto sú niektorí autori fantasy kníh medzi našimi all time favourite zaslúžene a veríme, že v tom nie sme sami.
Viac zaujímavostí zo sveta kníh a knižných noviniek nájdeš tu.