Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Milovníci čítania radia fantasy príbehy k jedným z najvyhľadávanejších a najobľúbenejších spomedzi veľkého množstva knižných žánrov. Nie je sa čomu čudovať – po rozprávkach a knihách pre mládež je to jeden z najčastejších žánrov, po ktorých mladý čitateľ siahne. Rozhodne však nie sú iba pre deti a svojich obľúbených autorov majú aj dospelí knihomoli.

Občas totiž každý potrebuje vypnúť od každodenných starostí a vtedy nepomôže nič viac než kvalitný a dobre známy príbeh, ktorý ťa prenesie ďaleko od povinností a zodpovednosti do sveta, v ktorom budeš výnimočný a ktorý nebudeš chcieť opustiť.

Jeden zoznam autorov, ktorých považuje veľká časť čitateľov za najlepších tvorcov fantasy príbehov, sme ti už priniesli v tomto článku. Keďže je ale fantasy žáner naozaj veľmi obľúbený a rozšírený, rozhodli sme sa predstaviť ti ďalšiu päticu obľúbených autorov.

Terry Pratchett – Úžasná Plochozem

Keď sa povie fantasy, mnoho čitateľov si automaticky vybaví práve Terryho Pratchetta a jeho Úžasnú Plochozem. Kariéru odštartoval ešte počas svojho novinárskeho obdobia knihou The Carpet People, neskôr pracoval ako tlačový hovorca elektrárenskej spoločnosti do doby, kým nezačal zarábať viac peňazí príležitostným písaním.

V súčasnosti sa vo vydavateľstve Slovart chystá preklad jeho knihy Good OmensDobré znamenia – humorne poňatý príbeh o zrodení Antikrista, ktorú napísal spolu s Neilom Gaimanom.

Plochozem je fiktívny svet ležiaci na chrbtoch štyroch slonov, ktorí stoja na pancieri korytnačky A´Tuin, plávajúcej vesmírom. Táto moderná humorná a satirická fantasy paroduje diela velikánov literatúry aj motívy z mytológie, folklóru, rozprávok či z bežného života.

Knižnú sériu Úžasná Plochozem si objednáš tu.

Christopher Paolini – Odkaz Dračích jazdcov

Ak patríš medzi skôr narodených, tak je veľmi pravdepodobné, že si na príbehu Eragona a dračice Zafiry vyrastal. A podobne ako my, aj ty si si určite aspoň raz položil otázku, ako mohol pubertiak vymyslieť tak parádny príbeh. Christopher Paolini mal totiž iba 15 rokov, keď začal pracovať na knihe, a vo veku 19 rokov sa stal jedným z najpredávanejších autorov New York Times.

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie vajce. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý, ako je samotné Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci.

View this post on Instagram

A v celej krajine sa zotmelo a špička ich veže zostala jediným majákom svtela vysoko nad mestom. ___________________________________________ Autor: @christopher_paolini (Christopher Paolini) Kniha/Séria: Odkaz dračích jazdcov Vydavateľstvo: @fragment.sk ___________________________________________ Obsah (Eragon, prvá časť): Jeden chlapec…jeden drak…svet dobrodružstva. Keď Eragon nájde v lese vyleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie; možno zaň kúpi na zimu mäso pre svoju rodinu. Až keď sa z kameňa vyliahne dračie mláďa, Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz bezmála tak starý, ako je samo Kráľovstvo. Jeho prostý život sa cez noc roztriešti a on je vrhnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, čarov a moci. Len so starodávnym mečom a radami múdreho rozprávača musia Eragon a dračie mláďa prekonávať nebezpečné situácie a odolávať temným silám v Kráľovstve, kde vládne kráľ, ktorého zlo nepozná hranice. Dokáže sa Eragon ujať bremena legendárnych Dračích jazdcov? Osud Kráľovstva možno leží v jeho rukách. ___________________________________________ Moje pocity: Ťažko popísať čo cítim, keď vydávam tento príspevok. Som neskutočne rada, že som si mohla prečítať takú úžasnú sériu, ale zasa som veľmi smutná, že sa to dobrodružstvo už skončilo. Táto kniha bola ako môj druhý domov, kde som sa každý večer schovávala pred problémami. Myslím však, keby nebolo istých ľudí, nikdy by som túto sériu nedočítala a asi nikdy by som sa k nej nebola dostala. Ako raz niekto povedal: sú postavy ktorých smrť je už určená na začiatku. Asi tak nejako som vnímala aj tento príbeh. Ak by som to mala zhrnúť, do pár viet, nedalo by sa, a tu nemám priestor na slohové práce. Ak by som si tú knižku mala prečítať znova (s tým, že by som jej obsah nepoznala) urobím to. Kto nečítal túto knihu, myslím, že neni pravím milovníkom fantasy. Odporúčam ju či už chlapcom alebo dievčatám, a hlavne v každom veku. Táto knižka po sebe vo mne zanechala hlbokú stopu, ktorú si budem v sebe vždy niesť. ___________________________________________ [Tag] #eragon#zafira#paolini#odkazdracichjazdcov#eldest#brisingr#inheritance#AnnieDuchoň

A post shared by Knomoľka knihomoľke (@knihomolka_knihomolke) on

Roger Zelazny – Kroniky Amberu

Tento autor patrí k zakladateľom fantastiky, čo sa mu po dočítaní niektorej z jeho kníh nedá odoprieť. Je majstrom improvizácie, má elegantný štýl, neskutočnú fantáziu a bezkonkurenčný zmysel pre tvorbu príťažlivých hrdinov.

Napísal viac ako 50 románov a 150 poviedok (niektoré pod pseudonymom Harrison Denmark), ale jeho vrcholným dielom sú Kroniky Amberu – príbeh o tom, že skutočné hranice sú v našich mysliach, a že ten, kto to pochopí, môže ľahko prekĺznuť pomedzi štrbiny v ľudskom vnímaní.

Kroniky Amberu sú zázračná sága. Amber je skutočné kráľovstvo, Zem len tieň, teda paralelný svet. Amberský princ Corwin sa ocitne na Zemi vinou zrady svojich súrodencov, ktorí vedú bratovražedný boj o moc a vplyv. Celý príbeh je dejovo náročný, bohatý na zvraty, mystický a zároveň realistický.

Knižnú sériu Kroniky Amberu si objednáš tu.

Steven Erikson – Malazská kniha padlých

Asi ťa neprekvapí, že mnoho autorov vyštudovalo a chvíľu aj pracovalo vo sfére, ktoré má od literatúry a písania poriadne ďaleko. Jedným z nich je aj autor Steven Erikson, ktorý vyštudoval antropológiu a archeológiu a nejaký čas strávil na vykopávkach v Južnej a Strednej Amerike.

Medzi popredných autorov fantasy žánru ho zaradila séria Malazan Book of the Fallen (Malazská kniha padlých), ktorá si získala veľkú popularitu po celom svete, a aj napriek tomu, že do slovenčiny preložená nebola, patrí medzi obľúbené fantasy série slovenských čitateľov.

V rozľahlej Malazskej ríši to vrie, porazené štáty takmer vykrvácali behom dlhoročných nekonečných vojen, bratovražedných bojov a bojov s pánom Mesačného Kameňa. Cisárovná Laseen však ďalej vládne tvrdou rukou s pomocou obávaných asasínov.

Svoj nenásytný zrak uprela na posledné mesto, ktoré sa ešte nevzdalo – Darúdžistán. Laseen však nie je jediným hráčom v tejto hre. Svoj prvý ťah z tieňa vykonala ešte zlovestnejšia sila…

John Flanagan – Hraničiarov učeň

Ako dokáže snaživý tatko pracujúci v reklame priviesť svojho syna k čítaniu? Napríklad tak, že mu napíše knihu. Myslíš, že je to nemožné? Presne to urobil John Flanagan, autor série Hraničiarov učeň, ktorú pozná veľká časť mladších čitateľov.

Willa pre jeho malý vzrast neprijmú do bojovej školy na hrade, namiesto toho nastúpi do učenia k Haltovi. Halt je tajomný hraničiar, ktorého záhadnú schopnosť neviditeľne sa pohybovať prisudzujú ľudia čiernej mágii.

Will sa postupne učí zaobchádzať so zbraňami hraničiara. S Haltom sa vydáva na nebezpečnú cestu do pustiny, aby vystopovali obludy, ktoré sa chystajú zabiť kráľa.

Ako sme už spomínali, fantasy príbehov je neúrekom, takže nie je ťažké si medzi nimi nájsť svoj obľúbený – stačí len hľadať a potom sa k nemu z času na čas vrátiť a zaspomínať si. Garantujeme ti, že pri tom správnom príbehu budeš mať zakaždým pocit, ako by si sa práve vrátil „domov“.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu 


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť