Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
Zdroj: ©Geffen Pictures / MovieStillsDB

5 detských herečiek, ktoré boli príliš mladé na tieto kontroverzné úlohy

Je v poriadku, keď sa 11-ročná herečka bozkáva s 28-ročným hercom?

Je hneď niekoľko dôvodov, prečo si film vyslúži nálepku „kontroverzný“. Niekedy je za tým scenár, inokedy – ako v týchto prípadoch – herecké obsadenie.

V tínedžerských seriáloch sa často stáva, že deti nehrajú skutočné deti, ale dospelí herci, ktorí tak majú len vyzerať. Diváci to zvyknú kritizovať, no pravdou je, že v niektorých situáciách je to lepšie. Lepšie by to bolo aj tu, nanešťastie, pri týchto úlohách sa tvorcovia rozhodli siahnuť po detských herečkách, a to navzdory tomu, že si vyžadovali značnú dávku vyspelosti. Bolo to podľa teba správne rozhodnutie?

1. Dominique Swain, Lolita (1997)

Film Lolita (1997) natočený podľa rovnomennej knižnej predlohy od ruského autora Vladimira Nabokova rozpráva príbeh zakázanej lásky v tom najzvrátenejšom zmysle slova. Profesor Humbert Humbert (Jeremy Irons) odchádza z Európy do Spojených štátov učiť anglickú literatúru. Strechu nad hlavou mu ponúka ovdovená Charlotte, ktorej 14-ročná dcéra Dolores sa stane objektom jeho zhýralých s*xuálnych túžob. Humbert Humbert je totiž pedofil.

Dominique Swain mala v čase natáčania – rovnako ako Dolores – len 14 rokov. Hoci ju počas grafických posteľných scén suplovala dvojníčka a zakaždým, keď sedela Ironsovi v lone, ich delil vankúš, nedá sa povedať, že by bol kontroverzný film vrelo prijatý diváckym publikom. Na druhú stranu, mnohí kritici boli touto verziou Lolity nadšení.

Guild / MovieStillsDB

„Myslím, že film má veľmi pozitívny odkaz,“ povedala na margo Lolity (1997) Dominique Swain. „Aj keď je o pedofílii, rozhodne ju neschvaľuje – ukazuje, ako dokáže ničiť… Príbeh o Lolite bude vždy opradený rúškom kontroverzie. Taký vzťah je odsúdený na zánik a nie je to dobrý nápad,“ dodala.

2. Kirsten Dunst, Interview s upírom (1994)

Americká dráma Interview s upírom (1994) z režisérskeho portfólia Neila Jordana dodnes ostáva snímkou, ktorú by herec Brat Pitt najradšej vymazal zo svojej filmografie. Seknúť s tým chcel už počas natáčania, bol však upozornený, že ho takýto neuvážený krok môže stáť až 40 miliónov dolárov. Napokon teda zotrval, no nebol zďaleka jediný, kto horlivo odratúval dni do poslednej klapky.

V tom čase 11-ročná Kirsten Dunst stvárnila vo filme úlohu Claudie, ktorá bola zmenená na upírku ešte ako dieťa. Jej telo síce nestarne, no myseľ dozrieva a spolu s ňou aj pocity voči upírovi, ktorý ju premenil – Louisovi (Brad Pitt). Ten bol v čase nakrúcania o sedemnásť rokov starší, napriek tomu boli herci donútení vymeniť si vášnivý bozk.

Geffen Pictures / MovieStillsDB

Pre začínajúcu herečku to bol jej úplne prvý vôbec, a to nielen pred kamerami. „Bolo to príšerné, neznášala som to. Brad a Tom boli na sete ako moji veľkí bratia, takže som mala pocit, že sa bozkávam so svojím starším súrodencom. Brad mi na to povedal: ‚Ako myslíš, že som sa cítil ja? Musel som bozkávať malé dievča!‘ Bolo to odporné,“ zaspomínala si na nevhodné scény Dunst.

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin

Odporúčame prečítať:

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin: Dej najnovšej časti série Romantické úteky sa bude odohrávať v meste, ktoré je bližšie, ako si myslíš

3. Natalie Portman, Leon (1994)

Pôvodom izraelská herečka, ktorú dnes poznáme vďaka titulom ako Čierna labuť (2010) či Thor (2011), debutovala vo svete filmu psychologickou drámou, ktorá dodnes vyvoláva rozporuplné reakcie. Keď sa Natalie Portman zhostila roly Mathildy vo filme Leon (1994), mala len 11 rokov… aj preto jej to zo strany rodičov takmer neprešlo.

Rodičia mali voči úlohe vražednej siroty značné výhrady a podieľať sa na filme jej dovolili až po tom, čo boli zo scenára vyškrtnuté nahé scény a vraždy spojené s jej menom. Keď sa tak stalo, prestali namietať – diváci však takí benevolentní neboli. S*xuálne napätie medzi mladučkou Mathildou a samotárskym nájomným zabijakom Leonom (Jean Reno) bolo údajne až príliš citeľné, aby sa dalo len tak zamiesť pod koberec.

Štedrej vlny kritiky sa dočkala najmä scéna z reštaurácie, kde sa Mathilda opije a následne sa pod vplyvom alkoholu pokúsi Leona pobozkať. Opakovane. Táto scéna bola napokon z americkej verzie filmu odstránená, keďže ju skúšobné publikum označilo za „hraničiacu s pedofíliou“. Stalo sa tak ešte pred oficiálnou premiérou.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.