Do zoznamu všetkých značiek, ktoré sa používajú popri cestách na Slovensku, pravidelne pribúdajú nové kúsky. Teda, ak si robil autoškolu pred 5, 10 alebo aj viac rokmi, môže sa ti ľahko stať, že niektoré jednoducho nepoznáš. Ale tvojou povinnosťou vodiča je naštudovať si, čo znamenajú. Inak ti hrozí pokuta a v niektorých prípadoch dokonca aj odtiahnutie auta.
Aby sme ti ušetrili zbytočné problémy a neočakávané výdavky, prinášame ti krátke vysvetlenie 5 dopravných značiek, ktorým mnohí slovenskí vodiči nerozumejú.
1. Zákaz státia a zastavenia s bielymi šípkami
Predstav si, že vidíš značku zákaz zastavenia na pravom okraji vozovky a v nej malú bielu šípku smerujúcu doľava. Čo ti ako prvé napadne? Mnohí vodiči si pomyslia, že zákaz zastavenia platí na ľavej strane vozovky a vpravo zastaviť pokojne môžu. Ak sa ale takejto logickej myšlienky budeš držať, čaká na teba mastná pokuta.
Biele šípky v značke zákaz zastavenia a zákaz státia totiž neukazujú, na ktorej strane vozovky platí daná značka, ale hovoria o tom, kde začína a končí jej platnosť. Ak je značka umiestnená na pravej strane vozovky, šípka doľava signalizuje začiatok platnosti, dve šípky signalizujú pokračovanie platnosti značenia a šípka doprava hovorí, že značka prestáva platiť.
Zapamätaj si: Ak je značka zákaz zastavenia alebo zákaz státia umiestnená na ľavej strane cesty, šípky sú opačné. Teda, šípka doprava signalizuje začiatok platnosti a šípka doľava koniec platnosti.
Biele šípky v značke parkoviska
S rovnakými bielymi šípkami sa môžeš stretnúť aj pri značke, ktorá označuje parkovisko. Ich význam je rovnaký ako pri značkách zákazu zastavenia alebo státia – definujú začiatok a koniec platnosti značky.
2. Cikcak čiara
Keď na ceste vidíš namaľovanú cikcak čiaru, s veľkou pravdepodobnosťou si povieš, že na danom mieste je zakázané zastavenie. V skutočnosti však táto vodorovná značka taký striktný význam nemá.
Cikcak čiara vymedzuje miesto, na ktorom je zakázané státie, ale môžeš na ňom krátkodobo zastaviť, napríklad, aby si vyložil náklad z auta.
3. Prednosť protiidúcich vozidiel
S touto značkou sa môžeš stretnúť na miestach, kde je z nejakého dôvodu zúžená cesta, takže dve protiidúce autá nedokážu bezpečne prejsť vedľa seba. Napriek tomu, že ide o celkom jednoduchú značku, mnohí vodiči si nevedia zapamätať, či majú prednosť oni alebo protiidúce autá. A kvôli tomu zbytočne vznikajú konfliktné situácie.
My máme pre teba jednoduchú pomôcku. Táto značka funguje ako taký semafor – auto, ktoré ide v smere červenej šípky, musí zastaviť a pustiť protiidúce vozidlá.
4. Zelená šípka pri semafore
Okrem klasických zelených svietiacich šípok na semaforoch sa môžeš na Slovensku stretnúť aj so statickou zelenou šípkou na čiernom podklade, ktorá nesvieti a umiestnená je vedľa červeného svetla semafora. Táto šípka hovorí o tom, že ak si v pravom jazdnom pruhu, môžeš odbočiť doprava, aj keď svieti červená. Musíš však dodržať niekoľko základných pravidiel.
V prvom rade, pred tým, ako odbočíš doprava na červenú, musíš na semafore zastaviť. Až keď vidíš, že nič nejde a neohrozíš iných účastníkov premávky, môžeš odbočiť doprava. Ak by si odbočil doprava bez zastavenia a videli by ťa policajti, dostaneš pokutu za jazdu na červenú.
5. Striedavé radenie do pruhu
Táto značka patrí medzi najzrozumiteľnejšie a najjednoduchšie, s akými sa na našich cestách môžeš stretnúť. Jej dizajnéri si dali záležať na tom, aby bola jasná aj malému dieťaťu. Ale aj napriek tomu jej mnohí vodiči nerozumejú, respektíve, nechcú rozumieť. A potom pri zužovaní pruhov vznikajú zbytočné konfliktné situácie a dopravné nehody.
Zapamätaj si jedno – vždy, keď sa 2 pruhy zužujú do jedného, platí tzv. zipsové radenie. Aj keď na danom mieste nevidíš túto značku. Jeho princíp je veľmi jednoduchý – každý vodič v jazdnom pruhu, ktorý ďalej pokračuje rovno, pred seba pustí 1 vozidlo z končiaceho pruhu. Keby sme tento jednoduchý princíp všetci správne dodržiavali, na zúženiach by vôbec nemuseli vznikať veľké zápchy.