Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Po dlhej dobe, keď boli v dôsledku pandémie koronavírusu zatvorené kinosály, sa ich brány konečne otvárajú. Pokiaľ už teda pociťuješ abstinenčné príznaky, môžeš do kina spokojne vyraziť. Čaká ťa v ňom navyše sympatická hororová satira Lov od Craiga Zobela. V tomto článku ti ponúkneme hneď niekoľko pádnych dôvodov, prečo by si ju v kinách nemal premeškať.

Chytľavý námet

Príbeh tohto zábavného hororu sa točí okolo dvanástich ľudí, ktorí sa preberú zviazaní uprostred lesa. Nepamätajú si, ako sa tam dostali, ani sa navzájom medzi sebou nepoznajú. Veľmi rýchlo ale zistia, že sem boli unesení za konkrétnym cieľom: aby sa stali lovnou zverou. Ale pre koho?

To nebudeme prezrádzať, povieme len, že ide o vcelku originálny nápad. Samotná schéma „niekto loví skupinu ľudí“ síce ani náhodou nie je žiadna novinka, ale Zobelovi a spol. sa ju darí veľmi dobre predať, hlavne vďaka humoru a dobre napísanému scenáru.

CinemArt SK

Čierny humor

Ako sme napísali vyššie, Lov je hororová satira a k satire patrí čierny a ironický humor. Toho sa ti v tomto prípade dostane vo viac než vrchovatej miere. Tvorcovia majú viacero pozoruhodných nápadov, nechýbajú funkčné hlášky a niekoľko kopnutí do súčasnej spoločnosti.

Pravdou je, že tvorcovia nešetria ostrými šľahmi prakticky voči každému. Vysmievajú sa politicky korektným liberálom, konzervatívcom, milovníkom zbraní, rasistom či konšpirátorom. Divákovi tak neostáva nič iné, len sa baviť.

CinemArt SK

Scenár ponúkne niekoľko prekvapení

Ako sme písali vyššie, samotný koncept ako taký je vcelku tradičný a videli sme ho už viackrát v rôznych obmenách. Scenáristi Damon Lindelof a Nick Cuse ho však okorenili aj istou dávkou nepredvídateľnosti, čo pôsobí mimoriadne sviežo. Film tak nestráca na dynamike a divák sa ani na minútu nestihne nudiť.

CinemArt SK

Skvelá Betty Gilpin v hlavnej úlohe

Najväčší herecký priestor dostala Betty Gilpin, ktorá si strihla mladú Crystal. Tá sa rozhodne nemieni zmieriť s tým, že sa stala „prasaťom na ulovenie“ a rozhodne sa proti útočníkom bojovať. Gilpin si dokáže okamžite získať divácke sympatie a je vidieť, že úloha jej sadla a celkom si ju užíva.

Kvalitná audiovizuálna stránka

Lov je veľmi dobre natočený, nechýba mu zručná réžia a dobré vedenie hercov. Vďaka tomu ti tá hodinka a pol uplynie ako voda a perfektne si pri filme oddýchneš. Aby sme si rozumeli, rozhodne nejde o nejako prehnane sofistikovanú či odvážnu satiru. Na to je Lov predsa len príliš bezpečný a držiaci sa konvencií hororového žánru.

To ale nič nemení na fakte, že ide o slušnú jednohubku, ktorej nechýba napätie, kvalitné nápady, fajn herci a v neposlednom rade funkčný humor. Zobelov film sa klasikou zrejme nestane, ale rozhodne ponúka žánrovému fanúšikovi solídnu jazdu, ktorú by bola škoda nechať si ujsť.

CinemArt SK

Záver

Keď si to celé zhrnieme, tak Lov rozhodne za návštevu kina stojí. Aspoň pokiaľ obľubuješ čierny humor a thrillerovo ladené horory. Nečakaj nejakú ohromnú bombu, ktorá ťa uzemní, toto je v prvom rade slušné remeslo a popcornová zábava.

Ale veľmi dobre urobená. Kontroverzie, ktoré sa okolo snímky v Amerike rozpútali, sú do veľkej miery umelé a tak trochu nefér (rovnako ako to pomerne chladné kritické prijatie). Škoda, že vďaka nim a v dôsledku koronakrízy sa filmu nepodarilo dostať k väčšiemu počtu divákov. V slovenských kinách si Lov budeš môcť užiť od 11. júna 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť