Okrem toho, že filmoví fanúšikovia milujú filmy, tak nad nimi aj radi premýšľajú. A neraz poriadne do hĺbky. Ako sme ti už ukázali v našom prvom článku o podivných teóriách, ktoré sa vzťahujú ku kultovým filmom, títo diváci dokážu nájsť nečakané spojenia naozaj kdekoľvek.
Výsledkom sú často bláznivé, ale poriadne zaujímavé teórie, ktoré nami milované snímky prevracajú naruby. Rozhodne je ale zaujímavé sa nad nimi zamyslieť. Nižšie ti teda prikladáme ďalšiu päticu pozoruhodných fanúšikovských hypotéz.
Pozor, článok obsahuje spoilery!
1. E. T. – Mimozemšťan je rytier Jedi zo Star Wars
Postava E. T.-ho z kultového rodinného sci-fi od Stevena Spielberga je podľa viacerých divákov rytierom Jedi zo ságy Star Wars od Georga Lucasa. Šialené? Iste, ale toto spojenie nemusí byť vôbec od veci.
Jednak tu máme záber z prvej Epizódy Star Wars, kde môžeme v Galaktickom senáte vidieť bytosti, ktoré akoby E. T.-mu z oka vypadli. Ide o drobný easter egg, ktorý Lucas zaradil na požiadanie samotného Spielberga.
Navyše, keď E. T. počas halloweenskej noci stretne chlapca v kostýme Yodu, okamžite ho spozná. Jeho nadprirodzené schopnosti (levitácia) sa dajú vysvetliť tým, že je v skutočnosti rytierom Jedi. Za zmienku tiež stojí, že režiséri Steven Spielberg a George Lucas sú dobrí priatelia a E. T. a Star Wars: Nová nádej šli do kín približne v rovnakom čase.
2. Kufrík z Pulp Fiction obsahuje dušu Marsellusa Wallacea
Tajomný kufrík z kultovej gangsterky Pulp Fiction od Quentina Tarantina sa stal predmetom viacerých dohadov a interpretácií. Ako iste vieš, vo filme nikdy nevidíme jeho obsah – keď ho postavy otvoria, divák vidí len svetlo, ktoré vychádza zvnútra. Čo teda v kufríku je?
Jedna z najpopulárnejších teórií hovorí, že sa v ňom nachádza duša obávaného gangstra Marsellusa Wallacea. Diváci vychádzajú z toho, že kód na kufríku je 666, čo naznačuje, že Wallace svoju dušu predal diablovi.
Wallace má navyše vzadu na hlave náplasť. Prečo? Podľa fanúšikov je dôvod ten, že práve odtiaľ diabol gangstrovi dušu ukradol. Nie je to vôbec nezmysel, keďže aj v biblických textoch nachádzame zmienku o tom, že diabol kradne duše zo zadnej časti hlavy.
3. Nemo z Hľadá sa Nemo neexistuje
Ani populárna a kritikmi milovaná pixarovka Hľadá sa Nemo neušla analýzam filmových fanúšikov. Hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že v tomto prípade je príbeh jasný, nemusí to tak byť. Diváci totiž prišli s teóriou, že postava Nema neexistuje a celý film je vlastne metaforou o vyrovnávaní sa so stratou rodinného príslušníka.
Marlinova cesta za záchranou Nema je teda zosobnením piatich štádií smútku (popieranie, hnev, vyjednávanie, depresia a zmierenie), ktoré ako prvá definovala psychiatrička Elisabeth Kübler-Ross.
Fanúšikovia tvrdia, že hoci na začiatku filmu vidíme, že ako jediný prežil Nemo, v skutočnosti ide o predstavu jeho otca. Poukazujú tiež na to, že „Nemo“ znamená v latinčine „nikto“, čo by tiež mohlo tejto teórii pridávať na relevantnosti.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane