Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa
Zdroj: ©Sony Pictures Releasing / MovieStillsDB

5 ikonických postáv, ktoré stvárnili rôzni herci. Komu sa to podarilo najlepšie? (2. časť)

Ďalšia pätica známych postáv a ich hereckých predstaviteľov.

Známe postavy sa často vo filmoch či seriáloch objavujú v podaní viacerých hercov. O tom si sa, napokon, už mohol presvedčiť v našom predchádzajúcom článku. V tomto pokračovaní nájdeš ďalších 5 legendárnych postáv, ktoré v priebehu rokov stvárnili rôzni herci. Každé stvárnenie malo niečo do seba a v mnohých prípadoch teda nie je úplne jednoduché vybrať najlepšieho predstaviteľa.

1. Sarah Connor

S postavou Sarah Connor sme sa prvýkrát stretli v kultovom sci-fi Terminátor (1984) od Jamesa Camerona. Zahrala si ju Linda Hamilton, ktorá ju stvárnila aj v pokračovaní Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991). Zatiaľ čo v jednotke išlo o obeť a vystrašenú mladú ženu, v dvojke sa z nej stala silná postava, ktorá sa nebála chytiť do rúk zbraň a aktívne vstúpiť do boja.

Následne sme postavu Sarah Connor vo filmovej terminátorskej sérii dlhšie nevideli. V piatom filme Terminátor: Genisys (2015) ju stvárnila Emilia Clarke. Genisys patrí k najhorším filmom celej série a ani Emilia Clarke to nedokázala príliš zmeniť. Nehrala síce zle, ale asi to nebude len náš názor, že do tejto roly sa príliš nehodila.

TriStar Pictures / MovieStillsDB

V roku 2019 sa režisér Tim Miller a James Cameron (ako producent) rozhodli dať Terminátorovi ešte jednu šancu. Terminátor: Temný osud nadväzoval priamo na druhý diel (ostatné ignoroval) a do úlohy Sarah Connor sa vrátila slávna Linda Hamilton. Snímka dopadla vcelku dobre a Hamilton si návrat do svojej ikonickej úlohy užívala. Napriek tomu ale išlo o finančný prepadák a celá séria si tak zrejme dá na niekoľko rokov pauzu.

Zabudnúť nesmieme ani na seriál Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej, v ktorom si Sarah zahrala Lena Headey. Jej výkon nebol zlý, ale samotný seriál za veľa nestál.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

2. Lisbeth Salander

Drsnú hackerku Lisbeth Salander zo série filmov Millennium podľa románov Stiega Larssona si najprv zahrala Noomi Rapace. V tejto úlohe sa objavila v úspešných švédskych kriminálnych filmoch: Muži, ktorí nenávidia ženy od Nielsa Ardena Opleva (2009), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2009) a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda (2009) od Daniela Alfredsona. Noomi Rapace si za svoj výkon odniesla chválu kritikov aj mnoho ocenení. Nehovoriac už o tom, že sa jej otvorili dvere do Hollywoodu.

Nordisk Film / MovieStillsDB

Úspech švédskych filmov neunikol ani americkým filmárom, takže v roku 2011 sme sa dočkali novej adaptácie prvého románu v réžii Davida Finchera. Lisbeth Salander si v nej zahrala skvelá Rooney Mara. Film pozbieral výborné recenzie a hlavne výkon Mara bol mimoriadne chválený. Herečka si zaň odniesla aj nomináciu na Oscara (nehovoriac už o ďalších cenách).

V roku 2018 do kín dorazil sequel Dievča v pavúčej sieti od Fedeho Álvareza. Lisbeth Salander si v ňom strihla Claire Foy. Film samotný príliš slávne nedopadol a oproti Fincherovi výrazne strácal. Claire Foy v hlavnej úlohe ale bola výborná.

Sony Pictures Releasing / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Kinematografická nekorektnosť. Historické osobnosti, ktoré filmový priemysel vôbec nevystihol

3. Clark Kent/Superman

Postavy rôznych superhrdinov sú charakteristické tým, že ich stvárňuje pomerne veľké množstvo odlišných hercov. Clark Kent alias Superman nie je výnimkou. Slávneho hrdinu z planéty Krypton si zahralo skutočne veľa hercov. Úplne prvým z nich bol Kirk Alyn, ktorý si tohto hrdinu zahral v snímke Superman z roku 1948. Rolu si zopakoval aj v sequeli Atom Man vs. Superman.

V prvom celovečeráku Superman and the Mole Men (1951) si Supermana strihol George Reeves. Skutočným prelomom v supermanovských adaptáciách ale bol až Superman z roku 1978 od Richarda Donnera. Hlavného hrdinu v ňom stvárnil kultový Christopher Reeve. Film sa stal veľkým finančným aj kritickým úspechom a dočkal sa hneď troch priamych pokračovaní. Reeve si zahral vo všetkých z nich.

Columbia–EMI–Warner Distributors / MovieStillsDB

V roku 2006 sme sa tiež dočkali filmu Superman sa vracia od Bryana Singera. Ten bol koncipovaný ako posledný diel supermanovskej ságy s Christopherom Reeveom. Supermana si v ňom strihol Brandon Routh. Snímka si odniesla vcelku pozitívne kritiky, ale divákov príliš nezaujala a finančne sklamala.

V roku 2013 teda štúdio Warner Bros. stavilo na reboot celej série s názvom Muž z ocele. Réžie sa ujal Zack Snyder a v hlavnej úlohe sa predstavil Henry Cavill. Film zároveň slúžil ako pôdorys pre chystané DC univerzum. Cavill sa ako Superman objavil vo filmoch Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (2016) a následne v Justice League (2017). Cavill si kostým Supermana obliekol aj v prípade jeho prepracovanej verzie s názvom Zack Snyder’s Justice League (2021).

Warner Bros. / MovieStillsDB

Superman bol aktívny aj na televíznych obrazovkách. Za zmienku stojí seriál z 90. rokov, v ktorom tohto hrdinu stvárnil Dean Cain. Seriál sa dočkal úspechu a niekoľkokrát sa vysielal aj v našich končinách. Solídnym hitom bol aj seriál Smallville, ktorý sa zameriaval na študentské roky Clarka Kenta.

Superman sa občas objavil aj v seriálovom univerze Arrowverse, konkrétne v seriáloch Supergirl, The Flash a Arrow. Stvárnil ho Tyler Hoechlin. V roku 2021 si odbil premiéru spin-off Supergirl s názvom Superman & Lois, kde si Supermana opäť zahral Hoechlin.

4. Joker

Joker patrí k najslávnejším záporákom komiksového sveta. Filmári s ním teda veľmi radi pracujú. Rovnako ako v prípade rôznych superhrdinov, aj Jokera si už zahralo pomerne veľké množstvo hercov. Prvýkrát ho stvárnil Cesar Romero v seriáli Batman z roku 1960. Jeho výkon nebol zlý, hoci tento Joker má ešte veľmi ďaleko od psychopatického maniaka. Ide o viac-menej neškodného vtipkára a zlodejíčka. Romero Jokera stvárnil aj v batmanovskom celovečeráku z roku 1966.

Jedným z najlepších stvárnení tohto kultového zloducha bol bezpochyby výkon Jacka Nicholsona vo filme Batman (1989) od Tima Burtona. V jeho podaní sme už dostali oveľa temnejšiu verziu Jokera. Ako totálneho psychopata nám ho predstavil Heath Ledger v komiksovke Temný rytier (2008) od Christophera Nolana. Ledgera dodnes mnohí považujú za najlepšieho Jokera histórie.

Warner Bros. / MovieStillsDB

V DC univerze si Jokera zahral Jared Leto, a to v snímke Jednotka samovrahov (2016) od Davida Ayera. Film si odniesol negatívne kritiky a Letovo stvárnenie Jokera sa medzi divákmi príliš nechytilo. Jeho slizký mafiánsky boss síce mal niečo do seba, ale Leto dosť prehrával, navyše mu uškodilo aj výrazné prestrihávanie filmu.

V roku 2019 sme sa dočkali aj samostatného jokerovského filmu, ktorý nám ponúkol pohľad do jeho minulosti a to, ako sa z neho stal obávaný zločinec. Snímku Joker natočil Todd Phillips a Arthura Flecka alias Jokera majstrovsky stvárnil Joaquin Phoenix.

Ten si za svoj výkon odniesol kritické aj divácke ovácie a sošku Oscara. Samotný film sa dočkal polarizovaných recenzií, avšak diváci si ho zamilovali a išlo o brutálne veľký finančný úspech, ktorý pokoril hneď niekoľko rekordov.

Warner Bros. / MovieStillsDB

S originálnou verziou Jokera sme sa mohli stretnúť aj v seriáli Gotham. Prezývka Joker v ňom síce nikdy nepadla (kvôli problémom s právami), ale je jasné, že práve na základe neho boli vytvorené postavy bratov Jeroma Valesku a Jeremiaha Valesku (oboch si zahral Cameron Monaghan). A predviedol naozaj mrazivý výkon. V seriáli Batwoman si zase Jokera strihol Nick Creegan.

Fox

Mohlo by ťa zaujímať:

Instagramový profil ukazuje, ako by vyzerali známe filmy, ak by ich natočili Česi

5. Peter Parker/Spider-Man

Aj Peter Parker alias Spider-Man zanechal na poli hraných filmov slušnú stopu. V televíznom filme Spider-Man z roku 1977 si ho zahral Nicholas Hammond. Film sa dočkal dvoch pokračovaní: Spider-Man Strikes Back (1978) a Spider-Man: Dragon’s Challenge (1981). Hammond sa objavil v oboch filmoch.

Známejším filmom je ale bezpochyby hlavne Spider-Man z roku 2002, ktorého režíroval Sam Raimi. Petera Parkera stvárnil Tobey Maguire. Kritici boli voči filmu ústretoví a chválili aj Maguireho v hlavnej úlohe. Spider-Man 2 z roku 2004 vznikol opäť v Raimiho réžii a išlo snáď o ešte lepší film než v prípade jednotky.

Sony Pictures Releasing / MovieStillsDB

Zdalo sa, že slušne rozbehnutá séria nemôže naraziť, ale v roku 2007 prišiel tretí diel. Réžie sa opäť chopil Raimi, do hlavnej úlohy sa vrátil Maguire, ale… už to skrátka nebolo ono. Trojka je asi najhoršie hodnotený film z trilógie, hoci finančne išlo stále o úspech.

Následne sme sa dočkali filmu The Amazing Spider-Man (2012) od Marca Webba, v ktorom si Spideyho zahral Andrew Garfield. Film bol slušnou jazdou, takže bolo jasné, že pokračovanie nás neminie. Dorazilo v roku 2014, režíroval opäť Webb, Garfield sa tiež vrátil, ale kritici už od nadšenia rozhodne neskákali. Niet divu, keďže išlo o výrazne slabší kúsok.

Spider-Man potom zavítal do marvelovského univerza, kde si ho strihol sympaťák Tom Holland. Prvýkrát sa objavil v komiksovke Captain America: Občianska vojna a neskôr dostal aj vlastný celovečerák Spider-Man: Návrat domov (2017), sequel Spider-Man: Ďaleko od domova (2019) a tretí diel Spider-Man: Bez domova (2021). V ňom nám predstavil koncept Multiverse, vďaka ktorému sa mohli vo filme objaviť aj predchádzajúci predstavitelia Spideyho: Tobey Maguire a Andrew Garfield.

Sony Pictures Releasing / MovieStillsDB
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť