V dnešnom uponáhľanom svete technológií a internetu je celkom ťažké nájsť chlapa, ktorý by ešte dobrovoľne (a hlavne s radosťou) siahol po knihe. Napriek tomu, že sa takéto exempláre hľadajú rovnako ťažko ako ihla v kope sena, to však nie je nemožné.
Samotní autori aj vydavateľstvá myslia na drsnejšie pohlavie a, našťastie, vychádza mnoho kníh, ktorých úlohou je zaujať mužského čitateľa. Či už sú to mrazivé trilery, psychologické romány, pri ktorých ti zastane rozum, strašidelné horory, nekonečné sci-fi alebo náučné a motivačné knihy pre rozvoj (samého seba alebo podnikania) – jednoznačne si máš z čoho vyberať.
Potom sa ale (chvalabohu) nájdu aj takí chlapi, ktorí sa nehanbia ukázať svoju citlivú stránku – a nepohrdnú ani knihou s romantickou zápletkou. Samozrejme, že sa od nich neočakáva, aby holdovali rovnakej presladenej romantike ako zasnené čitateľky, ale každú milovníčku kníh poteší, keď vidí, že jej vyhliadnutý objekt záujmu číta knihu, ktorá má aj nejakú vzťahovú líniu.
Preto sme sa rozhodli, že preskúmame knihy o láske a vyberieme niekoľko nie celkom tradičných románov, ktoré neurazia mužského čitateľa.
Maxim E. Matkin – Miluj ma ironicky
Maxima E. Matkina pravdepodobne poznáš, ak patríš medzi tých skoršie narodených. Jeho spisovateľská kariéra začala prispievaním poviedok pre internetový magazín inZine, z ktorých neskôr vznikol jeho knižný debut Polnočný denník. Nám sa od neho najviac zapáčila kniha Miluj ma ironicky, v ktorej nájdu otázky a čiastočné odpovede chlapi aj ženy.
Je pravda, že štýl, akým autor píše, nemusí vyhovovať každému, ale ak máš rád nie vždy triezvy, no úprimný chlapský pohľad, tak by si knihám o zmysle života, depresiách, láske a sexe z pera tohto pre verejnosť neznámeho autora mal jednoznačne dať šancu.
V tejto knihe autor prináša niekoľko návodov na prežitie vo vzťahovej džungli s ručením obmedzeným. Vo výbere z krátkych textov, publikovaných v lesklých magazínoch pre ženy, odkrýva tajomstvá mužsko-ženskej komunikácie a strategických hier.
Pravidelné posedenia u psychoterapeuta ani v spovednici ti táto útla zbierka nenahradí, ale ako priateľ na telefóne ukrytý v knižke, ktorý dokáže v pravý čas vytiahnuť ten pravý príbeh zo života, určite nesklame. Hlavne nezabudni, že je lepšie milovať ironicky, než nemilovať vôbec.
Fausto Brizzi – 100 dní šťastia
Tento horkoúsmevný román o láske, priateľstve, slnečnom Taliansku a skvelej kuchyni možno na prvý pohľad zaradíš medzi literatúru pre ženy, ale neunáhli sa. Síce sa ti môže zdať, že je to iba ďalší príbeh, v ktorom hlavnému hrdinovi diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, tento je však naozaj výnimočný.
Rozprávačom deja je chlap, ktorý si postupne uvedomuje svoje životné prešľapy a snaží sa ich napraviť, kým má čas. Príbeh si ťa získa svojou priamosťou bez prikrášlenia a hlavný hrdina svojou chlapskou úprimnosťou.
Málokto pozná deň svojej smrti. Štyridsiatnik Lucio Battistini, bývalý športovec, manžel a otec dvoch detí to však vie úplne presne. Dátum si určil sám, keď ho nečakane navštívil nevítaný hosť v podobe nevyliečiteľnej choroby, ktorému dal ironickú prezývku priateľ Fritz.
Čaká ho sto dní života pred konečným cieľom. Sto dní, aby zanechal pekné spomienky svojim deťom, aby sa zabavil s priateľmi a aby si opäť získal srdce svojej manželky, zranené jeho neverou. Sto dní, počas ktorých sa Lucio rozhodol usilovať sa o najťažšiu vec zo všetkých: byť šťastný.
Haruki Murakami – Norské dřevo
Ak máš rád príbehy s hlbšími myšlienkami a nevadí ti „mierna depka“, ktorú v tebe príbeh vyvolá, pokojne siahni po knihe Norské dřevo od najvýznamnejšieho japonského autora súčasnosti. Tento román vyšiel v Japonsku v roku 1987, bol preložený do 36 jazykov a celkovo sa ho predalo viac než 9 miliónov výtlačkov.
Táto kniha v sebe skrýva fantastický, romantický i tragický milostný príbeh. Čitateľovi neuniknú japonské reálie, psychologické profily hrdinov ani scény plné vášne a nespútaného sexu. Mladý študent Tóru Watanabe je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré mu zmenia život.
Po smrti najlepšieho kamaráta Kazukiho mu ostalo iba Kazukiho dievča, do ktorého sa zamiluje. Všetko je však komplikované, pretože Naoko je sama duševne chorá a nevie sa so sebou vysporiadať a opätovať city tak, ako by chcel Tóru.
https://www.instagram.com/p/BeJOOaWgJ4p/?igshid=rw62m3hf2hgi
John Marrs – Spriaznené duše
Ako ďaleko sme schopní zájsť, aby sme našli toho pravého? Po prečítaní anotácie tejto knihy sa ti určite vybaví najnovší sociálny experiment, ktorý sa pred pár týždňami objavil aj na televíznych obrazovkách. Nenechaj však, aby ťa to odradilo – tento psychologický triler sa ti dostane pod kožu a nedá ti pokoj, kým sa nedostaneš na poslednú stranu.
Zatiaľ čo sa vžiješ do deja a budeš premýšľať o tom, nakoľko skutočné môžu byť opísané situácie, v pozadí sa prelúskaš množstvom rozličných – viac či menej – funkčných vzťahov a životných úvah.
Existuje niekde tvoja spriaznená duša? Predstav si svet, v ktorom ju môžeš nájsť vďaka novému vedeckému objavu. Stačí jednoduchá analýza DNA a hneď je jasné, pre koho si bol stvorený. Databáza zahŕňa miliardu ľudí z celého sveta, no na „večnú lásku“ nie je stopercentná záruka. Pretože dokonca aj spriaznené duše majú svoje tajomstvá. A niektoré sú smrteľne šokujúce…
Adam Kováčik – Dezilúzia
Tento slovenský autor a zároveň zakladateľ stránky Nerealista opisuje v knihe Dezilúzia príbeh o priateľstvách, nádeji, šťastí, nešťastí, zradách, závisti, paranoji aj pádoch. Ak ti to pripomína samotný život, máš pravdu – kniha je drsné rozprávanie inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré s tebou zamáva a otvorí ti oči, pretože aj takto môže u niekoho vyzerať realita bežných dní.
Poznáš ten pocit, keď ovplyvnený atmosférou, alkoholom, drogami a pýchou začínaš mať pocit, že všetci naokolo sú zrazu akísi menší? Že na teba nikto nedočiahne a už nikdy to nebude inak? Daysona ten pocit dobehol a jeho život na Orave sa v okamihu ocitá v troskách.
Aby unikol pred zodpovednosťou a spomienkami, odchádza zo Slovenska pracovať na Floridu do hotela tety Ruth. Je však ako hlodavec, ktorý sa neúspešne snaží uniknúť z neustále sa točiaceho kolesa… len čo trochu vybočí, je späť. Drogy, zábava, dílovanie… a láska.
Podobne, ako máme odlišný vkus na oblečenie alebo partnerov, je normálne, že máme odlišný vkus aj na knihy – to, čo sa páči a zaujme teba, môže tvoj kamarát považovať za nudné a trápne. V každom prípade je dobré si uvedomiť, že láska je súčasť bežného života a nie je za čo sa hanbiť – či už pri čítaní kníh alebo pozeraní filmov s nádychom romantiky.