5 knižných noviniek, ktoré sa v júli objavili na pultoch kníhkupectiev

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Zdroj: Slovart, Ikar

Ako to už býva, leto sa nám neúprosne skracuje. Ak si doteraz trávil každý deň leňošením a ničnerobením, je načase zmeniť to a spraviť pre seba niečo neobvyklé alebo užitočné.

V prípade, že by si to rád skĺbil dokopy, naše odporúčanie je jednoduché – tento mesiac praje knižným novinkám z pier našich šikovných slovenských spisovateľov, ktoré jednoznačne stoja za prečítanie. Tento mesiac na pultoch kníhkupectiev môžeš nájsť aj tieto zaujímavé tituly:

Dominik Dán – Bremeno minulosti

Dokážeš si predstaviť, aké by bolo leto bez najnovšej dánovky? Ak patríš medzi fanúšikov tohto obľúbeného slovenského autora, odpoveď je jednoznačne nie. A vyzerá to tak, že si to nevie predstaviť ani samotný Dominik Dán, keďže sa už na začiatku mesiaca objavila na pultoch kníhkupectiev jeho 32. kniha – novinka Bremeno minulosti, ktorá ti doma nesmie chýbať.

Práca na oddelení vrážd pripomínala niekedy Krauzovi jazdu na horskej dráhe – raz hore, raz dolu, raz nevedeli, kam skôr skočiť, inokedy akoby si vrahovia vybrali náhradné voľno. Za excelentné a expresné vyriešenie posledného prípadu si Krauz s Canisom vyslúžili šťavnaté odmeny a šéfov sľub, že až do nového prípadu majú od roboty pokoj. Canis si mädlil ruky, tešil sa na príjemnejšiu časť horskej dráhy, na pohodový režim, na pivné orgie s doktorom Lengyelom, no Krauz pochybovačne krútil hlavou – neveril, že by im osud doprial.

Na pár dní nechali kolegov Burgera a Hanzela samých, nech sa s vykopanou kostrou popasujú, ako vedia, no v piatok ich osud dobehol. Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto vytúženého voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom, s hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.

Knihu Bremeno minulosti si môžeš objednať tu.
Slovart

Maggie O’Farrell – Hamnet

Vo svete literatúry sa snáď nenájde nikto, kto by nepoznal Shakespeara a jeho príbeh. Autorka Maggie O’Farrell však vo svojej novinke Hamnet predstaví úzky časový úsek zo Shakespearovho života, o ktorom vieme veľmi málo. Síce je známe, že dvojča Hamnet zomrelo v jedenástich rokoch, ale nie je známa príčina jeho smrti. No nebude to príbeh o ňom.

Hamnet je príbeh lásky a smrti. V jednej z časových rovín môžeš sledovať prvé dni známosti Hamnetových rodičov. Agnes je nezvyčajne múdre dievča. Je trochu zvláštna – chová jastraba, rozumie vlastnostiam bylín a vie predpovedať budúcnosť. Záhadný lektor latinčiny Will je ňou očarený. Obaja pochádzajú z komplikovaných rodinných pomerov. Silu ich vzájomnej príťažlivosti jednoducho neprehliadneš.

Autorka nevynechala ani zmyselné detaily, ktoré príbehu neuberajú na kvalite – práve naopak. Výborne napísaný a skoncipovaný román k tebe prehovára drsnou prózou a snová zmyselnosť zároveň dodáva príbehu zvláštnu atmosféru.

Knihu Hamnet si môžeš objednať tu.
Tatran

Jojo Moyes – Posledný list od milenca

Ak patríš medzi zasnené romantické duše, obľúbenú spisovateľku Jojo Moyes ti určite nemusíme predstavovať. Jej príbeh Predtým, ako som ťa poznala sa dodnes považuje za overenú istotu medzi romantickými knihami aj filmami, a podobne obľúbený je aj príbeh Posledný list od milenca, ktorý sa v kníhkupectvách objaví s novou (filmovou) obálkou.

Novinárka Ellie hľadá v novinovom archíve zaujímavý príbeh, no ani sama celkom neverí, že by mohla nájsť niečo skutočne zaujímavé. Podarí sa jej však objaviť list z roku 1960 od neznámeho muža, ktorý v ňom žiada svoju partnerku, aby opustila manžela. Ellie tento ľúbostný príbeh z minulosti fascinuje. Napriek tomu, alebo možno práve preto, lebo sama má pomer so ženatým mužom.

V príbehu sa teda vrátiš do roku 1960 a dozvieš sa, že Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážnej autonehode. Nespomína si na nič – ani na manžela, ani na priateľky, ani na to, aká bola kedysi ona sama. Ale keď sa z nemocnice vráti domov, nájde utajený list a pomaly si začína spomínať na milenca, kvôli ktorému bola ochotná riskovať úplne všetko.

Ikar

Kolektív autoriek – Azaelov pád

V prípade, že na sociálnych sieťach sleduješ niektoré z našich šikovných slovenských autoriek, mal si pred časom možnosť postrehnúť projekt s názvom Autorská štafeta. O čo išlo? Počas prvej vlny pandémie oslovila autorka Vladimíra Šebová ďalšie štyri spisovateľské kolegyne – Baju Dolce, Ivicu Ďuricovú, Vandu Kys a Michaelu Zamari – a začali spolu písať príbeh bez osnovy, len na základe interaktívnych indícií od svojich čitateľov.

Tento skvelý počin sa medzi čitateľmi tešil veľkej obľube a na online platforme, kde bol príbeh uverejňovaný, mal viac ako 20-tisíc prečítaní. A vďaka vydavateľstvu Venupress si teraz môžeš romantický triler Azaelov pád vychutnať aj v knižnej podobe – dokonca môžeš byť súčasťou krstu, ktorý sa bude konať 3.8. v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave.

Rosalie nikdy netúžila zachraňovať svet. Sebastian nikdy nechcel byť tajným agentom. Napriek tomu im osud obom rozdal iné karty. Patologička Rosalie mala v živote iba jeden cieľ – pomáhať ľuďom z bezpečia svojho laboratória. Lenže keď prijme ponuku na utajený výskum, jej život sa otočí naruby. Podľa inštrukcií v obálke má nájsť tajomného architekta Sebastiana. Charizmatický muž jej však odhalí sprisahanie, na ktorom sa údajne podieľa aj ona.

Rosalie a Sebastian pomyselne stoja na opačných stranách brehu, no ťahá ich k sebe silná príťažlivosť. Ak chcú ochrániť nevinných a svoju rodinu, musia spojiť svoje sily. Môže Rosalie dôverovať neznámemu spojencovi? Smrtiaci Azael rozprestiera krídla. Preteky o čas začínajú…

Venupress

Miroslava Varáčková – Hviezdy pre teba

Spisovateľku Miroslavu Varáčkovú sme už v našich článkoch spomínali – jej young adult knihy totiž patria na našom knižnom trhu medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Nový román Hviezdy pre teba ťa zavedie do sveta, kde aj čierne mačky nosia šťastie a staré, zdanlivo nepotrebné veci prebúdza fantázia k novému životu.

Volá ju jednička a jeden pre druhého znamenajú všetko. Spájajú ich staré pesničky, neštandardná vášeň a zmysel pre humor. Keď sa práve nedoťahujú, Žela zachraňuje svet, tvorí umenie a chodí s kamarátmi na tajné výpravy. Partia svojských tínedžerov drží spolu v dobrom i zlom a v opustenom dome si vytvoria útočisko, kde to žije. Veria na druhé šance, nesmrteľnosť korytnačky a silu priateľstva. Hľadajú zmysel aj tam, kde už často nie je. Až kým nepohasnú hviezdy.

Knihu Hviezdy pre teba si môžeš objednať tu.
Slovart

Nech sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 typov ľudí na kúpalisku, na ktorých natrafíš v každom bazéne


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME