5 kultových hororových záporákov, ktorí boli inšpirovaní skutočnými sériovými vrahmi (2. časť)

Desiví vrahovia a ich reálne predobrazy.

Zdroj: KatzSmith Productions / moviestillsdb.com

Tému hororových záporákov, ktorí boli inšpirovaní skutočnými vrahmi, sme už na EMEFKA načali. Keďže však podobných prípadov máme viac, rozhodli sme sa ti priniesť pokračovanie. V ňom si predstavíme ďalšiu päticu viac či menej známych fiktívnych vrahov, ktorí však majú reálny základ. Nech sa páči.

1. Ghostface (Vreskot)

Kultový vrah Ghostface zo slávneho hororu Vreskot od režiséra Wesa Cravena, ktorý terorizuje stredoškolákov v malom americkom mestečku, má svoje korene v osobe sériového vraha Dannyho Rollinga. Ten bol známy aj ako Gainesvilleský rozparovač a v rokoch 1989–1990 zavraždil piatich študentov. Svoje obete znásilnil a neskôr zabil ešte ďalších troch ľudí.

Dimension Films

Rolling sa narodil v roku 1954 a jeho otec ho (a jeho matku a brata) roky týral. Svojho otca sa neskôr pokúsil zavraždiť. Prvých päť vrážd spáchal v krátkom intervale štyroch dní. Mestečko a študenti sa báli o život a mnohí z nich radšej vôbec nevychádzali z domov.

Polícii sa vraha podarilo chytiť v septembri 1990. Súd ho odsúdil na trest smrti a Danny Rolling bol v roku 2006 popravený smrtiacou injekciou.

State of Florida Corrections/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Danny_Rolling#/media/File:Danny_Rolling.jpg)

2. Papa Jupiter (Hory majú oči)

Postava psychopatického kanibalského vodcu Papu Jupitera, ktorý v horore Hory majú oči od Wesa Cravena vedie svoju incestnú rodinu kanibalských magorov, bola tiež inšpirovaná skutočnou osobou. Tvorcovia v tomto prípade siahli po legende o Sawneyovi Beanovi. Aby sme boli úplne fér, odborníci sa dodnes nemôžu úplne zhodnúť, či ide len o výmysel alebo skutočný príbeh.

Vanguard Monarch Releasing Corporation

Hovorí sa však, že Sawney Bean žil v 16. storočí v Škótsku a bol vodcom 45-členného gangu, ktorý zavraždil a následne zjedol viac ako tisíc ľudí. Bean a jeho banda mali byť aktívni celých 25 rokov. Väčšina členov tejto skupiny sa narodila v dôsledku incestu. Sám Bean mal so svojou manželkou Agnes Douglas 14 detí, ktoré sa následne rozmnožovali medzi sebou.

Celá táto šialená rodina žila v izolácii v jaskyni na území zvanom Bennane Head. Napokon sa zvesti o ich zverstvách dostali až ku kráľovi, ktorý okamžite nariadil pátranie. Rodina bola objavená a samotný Sawney Bean bol popravený. Rovnakému osudu neušla ani jeho manželka a ich deti.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Sawney_Bean#/media/File:Sawney_Bean.jpg)

3. Mickey a Mallory (Takí normálni zabijaci)

Kriminálna dráma Takí normálni zabijaci síce nie je hororom, ale napriek tomu si zaslúži pár riadkov. Hlavnými hrdinami šialeného filmu Olivera Stonea sú milenci Mickey a Mallory, ktorí sa stanú brutálnymi masovými vrahmi. Ich zločinov sa následne chopia masové médiá, ktoré ich začnú glorifikovať. Film sa rodil veľmi ťažko a inšpiráciu v ňom, žiaľ, našlo aj niekoľko skutočných vrahov.

Warner Bros.

Je tiež pravdou, že scenáristi sa pri tvorbe dvoch ústredných psychopatov inšpirovali zločineckou dvojicou Charlesom Starkweatherom a Caril Ann Fugate. Starkweather mal len 19 rokov, keď medzi rokmi 1957 a 1958 zavraždil jedenásť ľudí. Jeho komplickou a partnerkou bola vtedy len 14-ročná Caril Ann Fugate. Starkweather zabil jej rodičov aj 2-ročnú sestru.

To bol však len začiatok ich vražedného besnenia. Starkweather na súde neskôr vypovedal, že väčšinu ľudí zabil on, ale Fugate sa tiež dopustila niekoľkých vrážd, hoci ona to popierala. Starkweather bol odsúdený na trest smrti a popravený, Fugate dostala doživotný trest (neskôr jej bol znížený a po 17 rokoch ju prepustili na podmienku).

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.charles%20Starkweather&mp_sed=17287750&rpp=420)

4. Judd (Eaten Alive)

Horor Eaten Alive od Tobea Hoopera rozpráva príbeh psychopatického hoteliéra Judda, ktorý dáva obete zožrať svojmu domácemu krokodílovi. Aj táto absurdná historka však má svoje reálne jadro. Hooper sa totiž inšpiroval vrahom menom Joe Ball. Ten bol podozrivý z toho, že zabil najmenej 20 ľudí. Ball navyše choval šesť aligátorov a hovorí sa, že práve v ich žalúdkoch skončili jeho obete.

Virgo International Pictures

Ballovými obeťami boli pravdepodobne mladé ženy, stopárky či barmanky. Tieto ženy bez stopy mizli a polícia začala byť prípadmi znepokojená. Dostali sa na stopu aj samotnému Ballovi a navštívili ho, aby ho vypočuli. Ball však okamžite vytiahol zbraň a zastrelil sa.

Neskôr sa polícii podarilo chytiť jeho komplica, ktorý priznal, že Ballovi pomáhal zbaviť sa tiel zavraždených žien, a doviedol políciu k ostatkom dvoch nezvestných obetí.

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Joseph_D._Ball.jpg)

5. Pennywise (To)

Pravdou je, že Stephen King nemal pri písaní svojho kultového románu To na mysli žiadneho konkrétneho vraha. Postavu démonického klauna Pennywisea podľa vlastných slov vytvoril preto, lebo práve klaunov sa deti dosť často boja.

Napriek tomu sa v niektorých článkoch môžeš mylne dočítať, že Kinga pri písaní inšpiroval prípad neslávne známeho sériového vraha Johna Wayna Gacyho. Nie je to síce pravda, ale podobnosť medzi ním a Pennywiseom je očividná, takže si zaslúži zmienku.

Warner Bros.

Gacy zavraždil 33 chlapcov a mladých mužov, ktorých pred smrťou mučil a znásilnil. V kostýme klauna vystupoval na mnohých narodeninových detských oslavách, v detských nemocniciach a na rôznych charitatívnych podujatiach. Podobnosť s vraždiacim klaunom Pennywiseom, ktorý sa tiež zameriaval hlavne na deti, je teda viac než zjavná.

Gacy vraždil v rokoch 1972–1978 a svoje obete zakopával na záhrade či v základoch svojho domu. Polícia ho chytila krátko pred Vianocami roku 1978 a súd ho následne odsúdil na trest smrti. V roku 1994 ho popravili smrtiacou injekciou.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.john%20wayne%20gacy&mp_sed=337471782&rpp=420)

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
49
Fuuj
Fňuk Fňuk
11
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
45
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 tipov na vynikajúce knižné série nielen pre tínedžerov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME