Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Známe postavy sa často vo filmoch či seriáloch objavujú v podaní viacerých hercov. O tom si sa, napokon, už mohol presvedčiť v našom predchádzajúcom článku. V tomto pokračovaní nájdeš ďalších 5 legendárnych postáv, ktoré v priebehu rokov stvárnili rôzni herci. Každé stvárnenie malo niečo do seba a v mnohých prípadoch teda nie je úplne jednoduché vybrať najlepšieho predstaviteľa.

1. Sarah Connor

S postavou Sarah Connor sme sa prvýkrát stretli v kultovom sci-fi Terminátor (1984) od Jamesa Camerona. Zahrala si ju Linda Hamilton, ktorá ju stvárnila aj v pokračovaní Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991). Zatiaľ čo v jednotke išlo o obeť a vystrašenú mladú ženu, v dvojke sa z nej stala silná postava, ktorá sa nebála chytiť do rúk zbraň a aktívne vstúpiť do boja.

Následne sme postavu Sarah Connor vo filmovej terminátorskej sérii dlhšie nevideli. V piatom filme Terminátor: Genisys (2015) ju stvárnila Emilia Clarke. Genisys patrí k najhorším filmom celej série a ani Emilia Clarke to nedokázala príliš zmeniť. Nehrala síce zle, ale asi to nebude len náš názor, že do tejto roly sa príliš nehodila.

TriStar Pictures

V roku 2019 sa režisér Tim Miller a James Cameron (ako producent) rozhodli dať Terminátorovi ešte jednu šancu. Terminátor: Temný osud nadväzoval priamo na druhý diel (ostatné ignoroval) a do úlohy Sarah Connor sa vrátila slávna Linda Hamilton. Snímka dopadla vcelku dobre a Hamilton si návrat do svojej ikonickej úlohy užívala. Napriek tomu ale išlo o finančný prepadák a celá séria si tak zrejme dá na niekoľko rokov pauzu.

Zabudnúť nesmieme ani na seriál Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej, v ktorom si Sarah zahrala Lena Headey. Jej výkon nebol zlý, ale samotný seriál za veľa nestál.

Paramount Pictures

2. Lisbeth Salander

Drsnú hackerku Lisbeth Salander zo série filmov Millennium podľa románov Stiega Larssona si najprv zahrala Noomi Rapace. V tejto úlohe sa objavila v úspešných švédskych kriminálnych filmoch: Muži, ktorí nenávidia ženy od Nielsa Ardena Opleva (2009), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2009) a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda (2009) od Daniela Alfredsona. Noomi Rapace si za svoj výkon odniesla chválu kritikov aj mnoho ocenení. Nehovoriac už o tom, že sa jej otvorili dvere do Hollywoodu.

Nordisk Film/NFP

Úspech švédskych filmov neunikol ani americkým filmárom, takže v roku 2011 sme sa dočkali novej adaptácie prvého románu v réžii Davida Finchera. Lisbeth Salander si v nej zahrala skvelá Rooney Mara. Film pozbieral výborné recenzie a hlavne výkon Mara bol mimoriadne chválený. Herečka si zaň odniesla aj nomináciu na Oscara (nehovoriac už o ďalších cenách).

V roku 2018 do kín dorazil sequel Dievča v pavúčej sieti od Fedeho Álvareza. Lisbeth Salander si v ňom strihla Claire Foy. Film samotný príliš slávne nedopadol a oproti Fincherovi výrazne strácal. Claire Foy v hlavnej úlohe ale bola výborná.

Sony Pictures Releasing

3. Clark Kent/Superman

Postavy rôznych superhrdinov sú charakteristické tým, že ich stvárňuje pomerne veľké množstvo odlišných hercov. Clark Kent alias Superman nie je výnimkou. Slávneho hrdinu z planéty Krypton si zahralo skutočne veľa hercov. Úplne prvým z nich bol Kirk Alyn, ktorý si slávneho hrdinu zahral v snímka Superman z roku 1948. Rolu si zopakoval aj v sequeli Atom Man vs. Superman.

V prvom celovečeráku Superman and the Mole Men (1951) si Supermana strihol George Reeves. Skutočným prelomom v supermanovských adaptáciách ale bol až Superman z roku 1978 od Richarda Donnera. Hlavného hrdinu v ňom stvárnil kultový Christopher Reeve. Film sa stal veľkým finančným aj kritickým úspechom a dočkal sa hneď troch priamych pokračovaní. Reeve si zahral vo všetkých z nich.

Columbia–EMI–Warner Distributors

V roku 2006 sme sa tiež dočkali filmu Superman sa vracia od Bryana Singera. Ten bol koncipovaný ako posledný diel supermanovskej ságy s Christopherom Reeveom. Supermana si v ňom strihol Brandon Routh. Snímka si odniesla vcelku pozitívne kritiky, ale divákov príliš nezaujala a finančne sklamala.

V roku 2013 teda štúdio Warner Bros. stavilo na reboot celej série s názvom Muž z ocele. Réžie sa ujal Zack Snyder a v hlavnej úlohe sa predstavil Henry Cavill. Film zároveň slúžil ako pôdorys pre chystané DC univerzum. Cavill sa ako Superman objavil vo filmoch Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (2016) a následne v Justice League (2017).

Warner Bros.

Superman bol aktívny aj na televíznych obrazovkách. Za zmienku stojí seriál z 90. rokov, v ktorom tohto hrdinu stvárnil Dean Cain. Seriál sa dočkal úspechu a niekoľkokrát sa vysielal aj v našich končinách. Solídnym hitom bol aj seriál Smallville, ktorý sa zameriaval na študentské roky Clarka Kenta. Superman sa občas objavil aj v seriálovom univerze Arrowverse, konkrétne v seriáloch Supergirl, The Flash a Arrow. Stvárnil ho Tyler Hoechlin.

4. Joker

Joker patrí k najslávnejším záporákom komiksového sveta. Filmári s ním teda veľmi radi pracujú. Rovnako ako v prípade rôznych superhrdinov, aj Jokera si už zahralo pomerne veľké množstvo hercov. Prvýkrát ho stvárnil Cesar Romero v seriáli Batman z roku 1960. Jeho výkon nebol zlý, hoci tento Joker má ešte veľmi ďaleko od psychopatického maniaka. Ide o viac-menej neškodného vtipkára a zlodejíčka. Romero Jokera stvárnil aj v batmanovskom celovečeráku z roku 1966.

Jedným z najlepších stvárnení tohto kultového zloducha bol bezpochyby výkon Jacka Nicholsona vo filme Batman (1989) od Tima Burtona. V jeho verzii sme už dostali oveľa temnejšiu verziu Jokera. Ako totálneho psychopata nám ho predstavil Heath Ledger v komiksovke Temný rytier (2008) od Christophera Nolana. Ledgera dodnes mnohí považujú za najlepšieho Jokera histórie.

Warner Bros.

V DC univerze si Jokera zahral Jared Leto, a to v snímke Jednotka samovrahov (2016) od Davida Ayera. Film si odniesol negatívne kritiky a Letovo stvárnenie Jokera sa medzi divákmi príliš nechytilo. Jeho slizký mafiánsky boss síce mal niečo do seba, ale Leto dosť prehrával, navyše mu uškodilo aj výrazné prestrihávanie filmu. Napriek tomu by sme ho mali ako Jokera vidieť ešte minimálne v novom strihu Justice League od Zacka Snydera, ktorý na HBO dorazí už tento rok.

V roku 2019 sme sa dočkali aj samostatného jokerovského filmu, ktorý nám ponúkol pohľad do jeho minulosti a to, ako sa z neho stal obávaný zločinec. Snímku Joker natočil Todd Phillips a Arthura Flecka alias Jokera majstrovsky stvárnil Joaquin Phoenix. Ten si za svoj výkon odniesol kritické aj divácke ovácie a sošku Oscara. Samotný film sa dočkal polarizovaných recenzií, avšak diváci si ho zamilovali a išlo o brutálne veľký finančný úspech, ktorý pokoril hneď niekoľko rekordov.

Warner Bros.

5. Peter Parker/Spider-Man

Aj Peter Parker alias Spider-Man zanechal na poli hraných filmov slušnú stopu. V televíznom filme Spider-Man z roku 1977 si ho zahral Nicholas Hammond. Film sa dočkal dvoch pokračovaní: Spider-Man Strikes Back (1978) a Spider-Man: Dragon’s Challenge (1981). Hammond sa objavil v oboch filmoch.

Známejším filmom je ale bezpochyby hlavne Spider-Man z roku 2002, ktorého režíroval Sam Raimi. Petera Parkera stvárnil Tobey Maguire. Kritici boli voči filmu ústretoví a chválili aj Maguireho v hlavnej úlohe. Spider-Man 2 z roku 2004 vznikol opäť v Raimiho réžii a išlo snáď o ešte lepší film než v prípade jednotky.

Sony Pictures Releasing

Zdalo sa, že slušne rozbehnutá séria nemôže naraziť, ale v roku 2007 prišiel tretí diel. Réžie sa opäť chopil Raimi, do hlavnej úlohy sa vrátil Maguire, ale… už to skrátka nebolo ono. Trojka je asi najhoršie hodnotený film z trilógie, hoci finančne išlo stále o úspech.

Následne sme sa dočkali filmu The Amazing Spider-Man (2012) od Marca Webba, v ktorom si Spideyho zahral Andrew Garfield. Film bol slušnou jazdou, takže bolo jasné, že pokračovanie nás neminie. Dorazilo v roku 2014, režíroval opäť Webb, Garfield sa tiež vrátil, ale kritici už od nadšenia rozhodne neskákali. Niet divu, keďže išlo o výrazne slabší kúsok.

Spider-Man potom zavítal do marvelovského univerza, kde si ho strihol sympaťák Tom Holland. Prvýkrát sa objavil v komiksovke Captain America: Občianska vojna a neskôr dostal aj vlastný celovečerák Spider-Man: Návrat domov (2017) a sequel Spider-Man: Ďaleko od domova (2019). Oba filmy režíroval Jon Watts, ktorý momentálne pracuje aj na treťom diele. Ten by mal do kín doraziť koncom tohto roka.

Sony Pictures Releasing

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť