Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Záhadné zmiznutia jednotlivcov sú, samozrejme, desivé, mrazivé a tragické. Ale keď zmizne celé lietadlo, plné posádky, je to ešte zvláštnejšie a záhadnejšie. Takých prípadov pritom máme pomerne veľa. V tomto článku ti predstavíme 5 letov, ktoré bez stopy zmizli a dodnes nie je úplne jasné, čo sa s nimi vlastne stalo.

1. Let 19

Zmiznutie Letu 19 patrí k najznámejším záhadám aviatiky. Išlo o 5 amerických bombardérov, ktoré bez stopy zmizli 5. decembra 1945. V ten deň piloti lietadiel absolvovali rutinný cvičný let. Vyštartovali zo základne na Floride, ale keď prelietali nad neslávne známym Bermudským trojuholníkom, stratili kontakt s riadiacim centrom a zmizli.

Vyšetrovatelia predostreli teóriu, že v dôsledku zhoršenej viditeľnosti (oblasť Bermudského trojuholníka je známa nestálym počasím) mohlo u pilotov dôjsť k dezorientácii. Podľa všetkého sa stratili, a keď im došlo palivo, pokúsili sa pristáť na hladine oceánu.

Stojí za zmienku, že pri pátraní po bombardéroch pomáhal aj lietajúci čln PBM Mariner s 13-člennou posádkou. Ten ale tiež bez stopy zmizol a nikdy sa nenašiel. Dodnes teda nie je jasné, čo sa s letkou bombardérov vlastne stalo. Záver vyšetrovacej komisie bol taký, že sa zrejme výrazne zhoršilo počasie, lietadlá stratili smer, a keď im došlo palivo, havarovali do oceánu. Nenašli sa ale žiadne trosky ani telá posádky.

Lt. Comdr. Horace Bristol/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_19#/media/File:TBF_(Avengers)_flying_in_formation.jpg)

2. Amelia Earhart

Amelia Earhart bola americká pilotka, ktorá sa zapísala do histórie tým, že v roku 1928 ako vôbec prvá žena preletela Atlantický oceán. Záver jej života ale patrí k záhadám, ktoré ľudí dodnes mátajú. Amelia bola odhodlaná na lietadle obletieť celý svet a na túto úlohu sa svedomito pripravovala. Počas preletu nad Tichým oceánom 2. júna 1937 sa ale rádiové spojenie s ňou prerušilo.

Posledný signál podľa všetkého vydala smerom k lodi Itasca. Posádka sa jej snažila odpovedať a nasmerovať ju (keďže si mysleli, že sa stratila), ale bez úspechu. Lietadlo s Ameliou zmizlo. Bezprostredné pátranie po talentovanej pilotke neprinieslo žiadny úspech. Amelia Earhart bola napokon v roku 1939 vyhlásená za mŕtvu. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že s lietadlom pravdepodobne havarovala. S odstupom rokov sa ale objavili aj dôkazy, ktoré naznačujú iný príbeh.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/amelia-earhart-18971937-waving-seated-outside-242295622)

V roku 2010 sa totiž na ostrove Nikumaroro našli ľudské ostatky. Zdalo sa, že ľudia na ostrove havarovali, nejaký čas na ňom žili a napokon zahynuli od hladu a nedostatku vody. Objavili sa špekulácie, že ostatky by mohli patriť Amelii a jej navigátorovi, úplne isté to ale nie je.

Podľa neskorších svedeckých výpovedí sa v roku 2017 zistilo, že Amelia haváriu lietadla možno prežila, čo má potvrdzovať jej fotografia nájdená v archívoch. Amelia podľa tejto teórie padla do japonského zajatia a neskôr bola popravená.

3. Let Malaysia Airlines 370

V tomto prípade sa presunieme len pár rokov do minulosti. 8. marca 2014 totiž došlo k najväčšej modernej záhade v histórii letectva. Let Malaysia Airlines 370 vyštartoval z letiska v Malajzii a cieľom jeho cesty bolo letisko v čínskom Pekingu. Na palube bolo celkovo 239 pasažierov.

Asi len po prvých 40 minútach od zahájenia letu ale došlo k strate kontaktu s lietadlom a riadiacim strediskom. Neskôr sa s lietadlom podarilo spojiť kapitánovi iného lietadla, ale počul len nezreteľný šum a praskanie. Potom sa spojenie opäť prerušilo. Treba tiež dodať, že počasie bolo v ten deň veľmi priaznivé a viditeľnosť nebola nijakým spôsobom znížená.

Laurent ERRERA/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Boeing_777-200ER_Malaysia_AL_(MAS)_9M-MRO_-_MSN_28420_404_(9272090094).jpg)

Lietadlo tiež nevydalo žiadny núdzový signál, nevykazovalo ani žiadne technické problémy. Vyšetrovatelia však predpokladali, že muselo dôjsť k nehode, ktorá bola zrejme pre posádku smrteľná. Stojí ale za zmienku, že neskôr sa objavili svedkovia, ktorí tvrdili, že zmiznuté lietadlo videli na Maldivách. Ďalšie podobné správy dorazili z Vietnamu a Indického oceána.

Pri pátraní sa podarilo nájsť niekoľko drobných trosiek, pri ktorých bolo na základe analýz dokázané, že skutočne patrili zmiznutému lietadlu. O tom, čo sa s letom vlastne stalo, existuje veľa teórií. Okrem nehody môže do úvahy prichádzať aj teroristický útok (hoci ten je málo pravdepodobný), prípadne to, že haváriu spôsobili piloti. To ale tiež nedáva zmysel, keďže piloti boli skúsení a pred odletom na nich neboli badateľné žiadne náznaky stresu či nezvyčajného správania.

4. Glenn Miller

Glenn Miller bol americký hudobník a skladateľ, ktorý patril k mimoriadne populárnym a úspešným umelcom. Keď vypukla druhá svetová vojna, narukoval do armády, kde pôsobil ako letec. A práve to sa mu stalo osudným. 15. decembra 1944 totiž na svojom lietadle smeroval do Paríža, ale nad Lamanšským prielivom bez stopy zmizol. Posmrtne ho ako hrdinu ocenili bronzovou hviezdou.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~p.EEo~sp.Glenn%20Miller&mp_sed=138167668)

Čo sa s Millerom vlastne stalo? Tá najočividnejšia teória hovorí o tom, že proste havaroval. V deň jeho letu bolo dosť zlé počasie, takže mohol ľahko stratiť orientáciu. Ďalšou možnou teóriou je, že mu zlyhal karburátor. Keďže v daný deň bolo chladno, karburátor mohol v dôsledku veľkej zimy prestať pracovať. Rozhodne stojí za zmienku, že práve ten typ karburátora v Millerovom lietadle bol známy svojou chybovosťou v chladnom počasí.

Existuje aj niekoľko konšpiračných teórií, ktoré hovoria, že Millera vyslal na tajnú misiu samotný prezident Dwight Eisenhower. Mal údajne dohodnúť mier s nacistami, lenže tí ho popravili. Ďalšia hypotéza hovorí o tom, že jeho lietadlo omylom zasiahli spojenecké bombardéry.

5. Star Ariel

K zmiznutiu lietadla Star Ariel došlo 17. januára 1949 počas preletu nad Atlantickým oceánom. Lietadlo vyštartovalo z Bermúd a smerovalo do Kingstonu na Jamajke. Na palube bolo 13 pasažierov a 7 členov posádky. Pilot John Clutha McPhee bol mimoriadne skúsený a počasie bolo vynikajúce.

Pilot sa dvakrát spojil s riadiacim centrom, ohlásil svoju polohu a dodal, že viditeľnosť je veľmi dobrá. Po dvoch správach sa však už s centrom nespojil a kontakt sa prerušil. Po stratenom lietadle sa okamžite rozbehlo pátranie, a to za pomoci ďalších lietadiel a lodí. Nepodarilo sa ale objaviť ani náznak po troskách či telách pasažierov.

RuthAS/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/BSAA_Star_Ariel_disappearance#/media/File:Avro_Super_Trader_at_Manchester_1955.jpg)

Vzhľadom na fakt, že v daný deň bolo krásne počasie, vyšetrovatelia nedokázali pochopiť, čo sa s letom mohlo stať. Napokon celý prípad uzavreli s tým, že dôvody zmiznutia ostávajú v dôsledku chýbajúcich dôkazov neznáme.

Podľa všetkých dostupných správ bolo lietadlo v dobrom stave a neboli na ňom viditeľné žiadne poruchy. Posádka mala nezanedbateľné skúsenosti a neobjavili sa ani žiadne dôkazy o tom, že by haváriu lietadla úmyselne spôsobil niektorý z pasažierov, alebo že by došlo na palube ku konfliktu.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Avro%20Tudor&mp_sed=295313794)

Úplne vylúčiť to ale nemožno. Podľa pilota Dona Bennetta môže za haváriu Star Ariel sabotér, ktorý lietadlo poškodil tesne pred jeho odletom. Podľa neho o tomto vedeli aj politické špičky, ktoré to neskôr ututlali. Bennett ale neponúkol žiadny dôkaz či aspoň dôvod, prečo by mal byť tento let z ich strany úmyselne sabotovaný.

Prišlo sa ale na to, že hoci počasie bolo naozaj bezproblémové, viaceré lietadlá mali problémy s komunikáciou s riadiacim centrom. Niekedy sa komunikácia prerušila aj na viac ako 20 minút. Či to však hralo nejakú úlohu v zmiznutí Star Ariel, dodnes nie je známe.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.