Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Celý deň strávený v posteli s dobrou knihou a niečím na zahryznutie, to je predstava ideálneho dňa pre každého knihomoľa. Občas sa však stane, že aj nás prepadne túžba vyjsť medzi ľudí do skutočného sveta. To však neznamená, že sme ochotní sa od kníh príliš vzdialiť. V tomto článku nájdete niekoľko tipov na skvelé miesta, kde sa bude každý milovník kníh cítiť ako v raji.

Foxford

Sieť kaviarní Foxford je skvelou alternatívou medzi túžbou byť neustále v obklopení kníh a snahou trochu sa socializovať. Okrem toho, že máte možnosť osviežiť sa skvelou kávou, kopou iných nápojov a pochutiť si na rôznych druhoch koláčov, spoločnosť vám budú stále robiť knihy.

Tieto kaviarne sú totiž prepojené s kníhkupectvom Martinus, takže si už len stačí vybrať niečo na čítanie a vychutnať si relax.

Bukowski

Ak vás prepadne chuť na niečo silnejšie než káva alebo čaj, mohol by sa vám zapáčiť nočný bar Bukowski. Tento podnik v centre Bratislavy s veľmi originálnym zameraním vás očarí nielen krásnymi priestormi, ale najmä zaujímavou ponukou. Špecialitou tohto miesta sú miešané drinky v shotoch, pričom každý je pomenovaný podľa nejakého známeho spisovateľa, ktorý nikdy nepohrdol alkoholom.

Spoločnosť vám tak bude robiť Remarque, Fitzgerald či Baudelaire a, samozrejme, aj Bukowski, ktorého meno nesie celý podnik. Keď sa poriadne poobzeráte, možno si všimnete slová jeho básní na vínových fľašiach alebo knihy na policiach, ktoré si môže prečítať každý zákazník.

Výstava

Pre umelecké duše, ktoré sa okrem literatúry vyžívajú aj v inom druhu umenia, bude návšteva výstavy Mateja Kréna nezabudnuteľným zážitkom. Táto originálna výstava pod názvom KNIHY/OBRAZY, ktorú nájdete v Galérii mesta Bratislavy, chytí za srdce každého knihomoľa.

Jej autor vymyslel rôzne prepracované expozície tvorené zo starých kníh, ktoré boli vyradené z rôznych knižníc a odsúdené na recykláciu. Nájdete tu aj takzvanú knižnú Pasáž, čo je expozícia vytvárajúca ilúziu nekonečného priestoru, cez ktorú sa dá prechádzať, a tak sa môžete kochať výhľadom na tisícky kníh okolo vás.

Táto výstava je prístupná do 1. marca 2020, takže ak to chcete vidieť na vlastné oči, určite sa poponáhľajte.

View this post on Instagram

cesta do pekla je dláždená knihami ??

A post shared by radka busova (@radima) on

Banka lásky

Ktorý Slovák by nepoznal básnickú generáciu štúrovcov? Ľudovít Štúr, ktorému (ne)vďačíme za všetky pravidlá slovenského pravopisu, ovplyvnil svojimi vlasteneckými myšlienkami veľa svojich spisovateľských kolegov. Výnimkou nebol ani Andrej Sládkovič, ktorý však vo svojich dielach okrem lásky k vlasti vyznával aj city žene. Z toho vznikla báseň Marína, najdlhšia ľúbostná báseň na svete.

A práve tejto básni je „zasvätené“ miesto v Banskej Štiavnici, známe pod názvom Banka lásky. Nájdete tu kópiu originálneho Sládkovičovho rukopisu, najväčšiu zbierku vydaní tejto básne a hlavnú atrakciu tohto miesta – trezor tvorený z malých schránok s veršami básne, v ktorých si môžete uschovať nejakú pamiatku na vašu polovičku alebo hocičo, čo máte radi.

CooBoo Tour

Ak ste ešte nezachytili, čo to CooBoo Tour je, tak dobre počúvajte. Vydavateľstvo CooBoo a Albatros Media vymysleli zaujímavý koncept, ktorý poteší každého vášnivého fanúšika kníh. Ide o niečo ako putovný knižný festival, zakaždým v inom Slovenskom meste. Na tomto podujatí máte možnosť stretnúť rôznych autorov, vypočuť si pikošky o ich knihách na besedách a dať si podpísať knihy.

Okrem iného sú vždy pripravené rôzne diskusie o knihách, napríklad s prekladateľmi a editormi z CooBoo alebo aktivity ako knižný swap, z ktorého si môžete odniesť nové knihy. CooBoo Tour zatiaľ navštívilo Trnavu a Nitru a ešte rozhodne nekončí. Určite sledujte Facebookovú stránku vydavateľstva Cooboo, prípadne ich Instagram, kde uverejňujú updaty o tejto akcii.

Existuje množstvo zaujímavých miest, ktoré sú pre každého milovníka kníh ako stvorené. Stačí si už len jedno z nich vybrať a spraviť si výlet 🙂


Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.