4. Mansonova rodina (The Manson Family)
Azda najznámejším kultom všetkých čias je Mansonova rodina, ktorá vznikla a pôsobila v divokých 60. rokoch. Síce ani zďaleka nezdružovala toľko ľudí ako iné kulty (zhruba 50 členov), avšak vošla do histórie krvavou vraždou hollywoodskej herečky Sharon Tateovej a jej 4 priateľov. Herečka bola v tej dobe partnerkou režiséra Romana Polanskeho.
Členovia vyznávali hippie kultúru a spoločné bývanie. Pravidelne užívali halucinogénne drogy a LSD. Väčšinu základne tvorili ženy, ktoré priťahovali Mansonove myšlienky. Jeho učenie zahŕňalo varovanie pred apokalyptickou vojnou rás. Skupina verila, že práve Manson bol manifestáciou Ježiša Krista tej doby. Nad svojimi členmi mal moc.
Koncom 60. rokov štyria verní členovia – Tex Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel a Linda Kasabian – vstúpili na Mansonov príkaz do vily, v ktorej bývala Sharon Tate s Romanom Polanskim. V tej dobe sa Polanski nenachádzal doma, jeho partnerke robili spoločnosť štyria priatelia. Nebola to jediná vražda alebo kriminálny čin, s ktorým mali členovia kultu dočinenia. Na svojom konte mali okrem iného aj menšie priestupky, napadnutia a krádeže. Manson a iní členovia boli za svoje zločiny odsúdení.
5. Chrám ľudí (The People’s Temple)
Dlhodobo držal Chrám ľudí smutný svetový rekord – najväčšia strata na ľudských životoch v rámci jedného incidentu. Tento rekord neskôr prekonal pád dvojičiek v roku 2001. Ale pekne poporiadku.
V 50. rokoch minulého storočia založil Jim Jones vieru, ktorá podľa jeho slov oslavovala socializmus a rovnosť, niesla určité prvky kresťanskej viery. Vyhlásil sa za liečiteľa, ktorý svojou silou dokázal nasledovníkov liečiť z ťažkých chorôb. Jones chcel, aby jeho komunita vytvorila úzke spoločenstvo, ktoré by spoločne nažívalo.
Sprvu sa usadili v Redwood Valley v Kalifornii. Toto miesto však nebolo dlhodobým domovom. Jones začal veriť, že sa schyľuje k nukleárnej vojne, a potreboval nové miesto, kde by boli od jej dosahu v bezpečí. Novou destináciou sa stala juhoamerická Guyana, kde došlo k založeniu nechválne známeho Jonestown.
Jonestown, ktorý oficiálne niesol názov People’s Temple Agricultural Project, udržiaval pokope necelú tisícku Jonesových priaznivcov. Po pár rokoch sa začali na verejnosť dostávať obvinenia bývalých členov o fyzickom násilí, na ktoré zareagoval kongresman San Francisca Leo Ryan. Ten si naplánoval cestu do srdca Jonestownu.
Komunitné obydlie malo svojich ochrankárov, ktorí začali po Ryanovej skupinke okamžite strieľať. Kým na periférii usadlosti došlo k prestrelke, Jones nariadil svojim stúpencom, aby vypili nápoj s kyanidom. Na mieste tzv. Jonestownu sa tak našlo celkovo 918 mŕtvych vrátane 276 detí, Ryanovej skupinky a samotného Jima Jonesa. Dlhodobo bolo toto číslo smutným rekordom americkej histórie.