Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Na EMEFKA sme ti už pred nejakým časom priniesli jeden článok o tajomných zmiznutiach ľudí, ktorí sa potom znovu záhadne objavili.

Podobných príbehov je však viac, takže to znamená, že sa vraciame s pokračovaním. V tomto článku nájdeš 5 ďalších zaujímavých a záhadných prípadov. Pokiaľ by ťa zaujímali tajomné zmiznutia ľudí, ktoré sa doteraz nepodarilo vyriešiť, môžeme ťa odkázať na ďalšie články na EMEFKA (tu a tu).

1. Steven Stayner

Steven Stayner bez stopy zmizol 4. decembra 1972, keď mal 7 rokov. V ten osudný deň Steven kráčal domov zo školy. Pristúpil k nemu muž menom Ervin Edward Murphy, ktorý spolupracoval s pedofilným násilníkom Kennethom Parnellom. Murphyho na miesto vyslal práve Parnell, ktorý mu prikázal, aby uniesol nejakého mladého chlapca.

Gepostet von Steven stayner am Montag, 11. Juli 2011

Murphy sa najprv Staynera spýtal, či by jeho matka bola ochotná prispieť na cirkevnú charitatívnu akciu. Steven povedal, že by súhlasila a Murphy sa ho spýtal, kde býva.

Následne pri nich zastavil biely Buick s Parnellom za volantom a obaja muži ponúkli chlapcovi odvoz. Muži Staynera odviezli do chaty, kde ho Parnell týral a znásilňoval.

Parnell Stevena väznil celých sedem rokov. Za túto dobu sa na chlapcovi dopúšťala sexuálneho násilia a mučenia aj Parnellova priateľka Barbara Mathias. Chlapca mali spolu znásilniť minimálne deväťkrát. Keď Parnell dosiahol vek 14 rokov, stratil oňho Parnell sexuálny záujem a chcel uniesť mladšieho chlapca.

Gepostet von Steven Stayner: A True Hero am Donnerstag, 1. August 2013

To sa aj stalo a o niekoľko dní do chaty doviezol 5-ročného chlapčeka Timothyho Whitea. Stayner však už bol vtedy pevne rozhodnutý, že s Timothym utečie a nenechá ďalšieho chlapca prežívať podobné hrôzy. 1. marca 1980 sa to dvom chlapcom naozaj podarilo. Narazili na policajnú stanicu, kde policajtom vyrozprávali svoj mrazivý príbeh.

Parnella polícia zatkla hneď na druhý deň a súd ho poslal za mreže na 7 rokov. Po 5 rokoch ho podmienečne prepustili. V roku 2003 však bol opäť zatknutý, keď sa snažil kúpiť si malého chlapca na sex. V jeho byte sa tiež našla detská pornografia. Bol odsúdený na 25 rokov až doživotie a v roku 2008 za mrežami aj zomrel.

Steven would have turned 51 today.I actually wanted to post a short video edit for this but I sadly didn't have the…

Gepostet von Steven Stayner: A True Hero am Montag, 18. April 2016

Samotný Steven Stayner mal veľké problémy so zaradením do normálneho života a v roku 1989 tragicky zahynul pri motocyklovej nehode. Mal len 24 rokov.

2. William Bates

Zaujímavý prípad zmiznutia a opätovného nájdenia sa spája aj s doktorom Williamom H. Batesom, uznávaným oftalmológom. Ten zmizol hneď dvakrát. Prvýkrát sa tak stalo v auguste roku 1902 a vyšetrovatelia nemali v rukách žiadne stopy, ktoré by mohli naznačovať, kam sa Bates podel.

Zanechal len krátky odkaz pre svoju manželku, v ktorom písal, že ho zavolali mimo mesta v súvislosti s dôležitými operáciami, za ktoré dostane dobre zaplatené. Na záver dopísal, že sa ešte ozve.

William Horatio BatesSiapa dia?Sang Penemu Kaca Mata Terapi

Gepostet von Kaca Mata Terapi am Freitag, 30. November 2012

Nestalo sa. Bolo tiež mimoriadne zvláštne, že Bates odišiel tak narýchlo a vyšetrovateľom sa nepozdával ani spomínaný finančný motív. Bates bol totiž v tom období viac než slušne finančne zaopatrený a tešil sa aj uznaniu svojich kolegov. Po niekoľkých dňoch, keď jeho blízki nedostali žiadne nové správy, sa nezvestného lekára rozhodli hľadať na vlastnú päsť.

Po rôznych eskapádach k nim napokon dorazila správa, že Bates je v jednej londýnskej nemocnici. Prijali ho úplne strhaného, vychudnutého a zmäteného. Keď sa Batesa vydala navštíviť jeho manželka, lekár vyhlásil, že si na ňu nepamätá.

Napriek tomu súhlasil, že sa so ženou vráti do Spojených štátov. Ešte predtým, než sa mohol vydať na cestu, však odišiel z hotela, kde sa s manželkou ubytoval, a opäť zmizol.

Gepostet von Exploring History with Natalie Kahler am Samstag, 4. Januar 2020

Bol nezvestný celých 5 rokov a vrátil sa v roku 1907, keď jeho manželka zomrela. Bates sa vrátil k praxi lekára, ale podľa svojich priateľov si nespomínal na nič, čo prežil pred rokom 1902. Nemal tiež žiadne spomienky na to, čo sa s ním dialo počas rokov, keď bol nezvestný.

3. Charles Bothuell V

12-ročný Charles Bothuell V z amerického Detroitu zmizol v roku 2014. Jeho rodičia, otec a nevlastná matka, nahlásili jeho zmiznutie. Polícia sa pustila do pátrania, ale v prvých dňoch sa jej nedarilo prísť na to, kde mladý Charles je.

Prielom prišiel až po 11 dňoch pátrania a policajtov šokoval. Charlesa totiž našli uväzneného v pivnici domu jeho rodičov. O nájdení chlapca sa jeho otec dozvedel počas televízneho interview s moderátorkou Nancy Grace. Jeho reakcia sa následne na internete stala virálnou.

Gepostet von The Inexplicable, Crime, and Paranormal Events am Mittwoch, 2. Mai 2018

Charlesovho otca a nevlastnú matku okamžite zadržali a obvinili z týrania a zneužívania. Vyšetrovatelia si všimli, že chlapec je pochudnutý a má na tele viacero jaziev. Mladík neskôr prezradil, že rodičia sa mu vyhrážali zabitím, bili ho a často ho do pivnice zatvárali.

Hlavnou páchateľkou bola podľa Charlesa jeho nevlastná matka. Charlesov otec sa priznal výmenou za miernejší trest. Napokon bol odsúdený na 18 mesiacov podmienečného trestu a povinné psychiatrické sedenia zamerané na zvládanie hnevu. Charlesova nevlastná matka tiež pristúpila na dohodu, jej trest však nebol zverejnený. Obaja boli zároveň zbavení rodičovských práv.

Gepostet von The Inexplicable, Crime, and Paranormal Events am Mittwoch, 2. Mai 2018

4. Denise Bolser

Denise Desruisseaux Bolser zmizla v januári roku 1985. Mala vtedy 24 rokov. Vyšetrovateľom sa nedarilo lokalizovať ju. Polícia sa však aj po rokoch od jej zmiznutia domnievala, že môže byť nažive.

Jediná stopa, ktorá po mladej žene ostala, bol automobil jej manžela zaparkovaný pred letiskom v Bostone, v ktorom sa našli jej osobné veci. Jej manželovi tiež doručili lístok s jasným a temným odkazom: „Máme vašu ženu. Nevolajte políciu.“

A local missing person case has just been solved. The victim has been identified by Ohio detectives as a Utah woman who…

Gepostet von KUTV 2News am Freitag, 10. Januar 2014

Denise bola nezvestná dlhých 17 rokov. Vyšetrovatelia pracovali aj s teóriou, že žena utiekla, pretože sa niekoho bála. Rok po jej zmiznutí ju majitelia kníhkupectva, kde pracovala, obvinili z krádeže 12-tisíc dolárov, ale obvinenie bolo zmietnuté zo stola.

Počas pátrania po Denise preverila polícia mnoho tipov, ale všetky viedli do slepej uličky. Záhadu sa podarilo odhaliť až v roku 2002. Súkromná detektívka Shirley Casey sa totiž dostala na stopu žene menom Denise James, ktorá žila na Floride a narodila sa v ten istý deň ako nezvestná Denise Bolser.

View this post on Instagram

Golden hour does the body good ?

A post shared by Kate Racanelli (@katerac) on

Casey upozornila políciu a po preverení sa ukázalo, že Denise James a Denise Bolser je jedna a tá istá osoba. Denise prezradila, že nafingovala zdanie vlastného únosu a utiekla, pretože sa bála o život. Tvrdila, že jej šéf v práci sa jej vyhrážal, pretože objavila nezrovnalosti v jeho účtovnej knihe. Po svojom objavení sa vrátila do rodného mesta a opäť sa stretla so svojimi rodičmi.

5. Gabriel Nagy

Austrálčan Gabriel Nagy zmizol 21. januára 1987. V ten osudný deň popoludní zavolal svojej žene a povedal jej, že dnes z práce dorazí domov skôr. Tam však už nedorazil. Zdalo sa, že sa proste vyparil. Nezostali po ňom žiadne stopy a jeho manželke a dvom deťom ostali len oči pre plač.

Vyšetrovatelia sa domnievali, že Gabriel sa mohol stať obeťou vraždy, prípadne nehody a jeho telo sa nepodarilo objaviť. Nagy bol nezvestný neuveriteľných 23 rokov. Polícia na základe dostupných dôkazov prišla s teóriou, že muž zahynul krátko po tom, ako 21. januára zavolal svojej žene. V roku 2010 plánovali Gabriela Nagyho oficiálne vyhlásiť za mŕtveho.

Read the amazing story of Gabriel Nagy, who went missing for 23 years and was found living in a new town with a new…

Gepostet von Vision Christian Radio am Mittwoch, 6. Mai 2015

Potom však v zdravotných záznamoch policajtka Georgia Robinson našla informáciu, že muž menom Gabriel Nagy sa v nemocnici nedávno podrobil operácii oka. Nagy používal aj meno Ron Saunders. Následne ho polícia vyhľadala a krátko nato sa potvrdilo, že ide skutočne o hľadaného Gabriela. Ten si ale nespomínal ani na svoju manželku, ani na svoje deti.

Prišlo sa na to, že už pred svojím zmiznutím trpel silnou amnéziou (stratou pamäti), ktorá sa prejavila práve 21. januára 1987. Viac ako 20 rokov si Gabriel takmer nevybavoval. Tvrdil, že prespával na uliciach, že ho občas niekto prichýlil, prípadne mu dal dočasnú prácu na farme.

Pravdepodobne strávil veľkú časť uplynulých rokov ako bezdomovec. Pamäť sa mu začala vracať až vtedy, keď mu predložili fotografie jeho rodiny. Spomienky sa mu však vracali len veľmi pomaly a stále boli nejasné. S manželkou a deťmi sa napokon stretol, ale stále si ich pamätal príliš málo na to, aby sa k nim nasťahoval. Ostal však s nimi v kontakte.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť