Tajomné zmiznutia jednotlivcov sú, pravdaže, desivé a záhadné. Pomerne pravidelne sa im, napokon, venujeme aj na stránkach EMEFKA. Ale asi predsa len uznáš, že je pravdepodobnejšie, že zmizne skôr jeden človek, a nie rovno dvaja, traja či dokonca piati! Zmiznutia celých skupín osôb v ten istý čas však nie sú také vzácne, ako by sa mohlo zdať.
V tomto článku sa pozrieme hneď na 5 prípadov, z ktorých behá mráz po chrbte. Žiadny z nich nemá dodnes riešenie.
1. Rodina Martinovcov
Prípad rodiny Martinovcov patrí k najznámejším tajomným zmiznutiam. Päťčlenná rodina, tvorená manželmi Kennethom R. Martinom a Barbarou Martin a ich troma dcérami Barbarou, Virginiou a Susan, zmizla 7. decembra 1958. Martinovci mali aj staršieho syna, ale ten v čase ich zmiznutia slúžil v armáde.
Deň pred svojím zmiznutím rodina strávila u priateľov na vianočnom večierku. Hneď nasledujúci deň si podľa všetkého plánovali vyjsť na výlet. Nikto si na ich správaní nevšimol nič neobvyklé. 7. decembra ráno rodina Martinovcov vyrazila na svojom aute do oblasti v blízkosti rieky Columbia River. Viacerí svedkovia vypovedali, že ich v daný deň videli.
Pátranie
Rodina sa však z tohto výletu už nevrátila. 9. decembra bola zalarmovaná polícia a po Martinovcoch sa začalo pátrať. Nenašli sa ale žiadne stopy. Polícia špekulovala, že rodina sa mohla stať obeťou jedného či viacerých útočníkov. Je známe, že v oblasti sa pohybovali dvaja nemenovaní bývalí trestanci. Ich vinu sa ale nepodarilo dokázať.
O necelý rok neskôr sa v blízkosti Bonnevillskej priehrady podarilo objaviť telá Barbary a Virginie. Ako príčina smrti bolo uvedené utopenie. Vyšetrovatelia sa po tomto náleze nazdávali, že rodina mohla zahynúť v dôsledku nehody. Nejakým spôsobom sa ich auto možno dostalo do rieky a Martinovci sa utopili. Ich auto sa ale nenašlo, rovnako sa nepodarilo nájsť ani telá zvyšných členov rodiny.
2. Paul a Sarah Skiba a Lorenzo Chivers
Medzi ďalšie podivné prípady patrí zmiznutie Paula Carrolla Skibu, jeho dcéry Sarah Arielle a jeho zamestnanca Lorenza DeShawna Chiversa. Všetci traja sú nezvestní od 7. februára 1999. Práve v tento deň ich tiež naposledy videli.
Paul a jeho manželka Michelle Russell boli rozvedení a dcérka Sarah každý druhý víkend trávila so svojím otcom. Paul pracoval ako riaditeľ firmy Tuff Movers a v tom čase žil so svojou priateľkou Teresou Donovan, s ktorou mal syna. Ich vzťah ale nebol ani zďaleka ideálny a Paul zvažoval, že ho ukončí. Bola to ale práve Teresa, ktorá po Paulovom zmiznutí zavolala najprv jeho manželke a následne aj na políciu. Tam ju podľa jej slov najprv nebrali vážne, ale napokon po trojici zmiznutých začali pátrať.
Pátranie
Vyšetrovatelia najprv pracovali s teóriou, že Paul svoju dcéru uniesol a odišiel s ňou na neznáme miesto. To sa ale nepreukázalo. Naopak, výrazným dôkazom bolo to, že firemné nákladné auto, ktorým Paul jazdil, bolo veľmi zvláštnym spôsobom zaparkované pred budovou jeho spoločnosti. To okamžite vzbudilo podozrenie zamestnancov.
Vyšetrovanie ukázalo, že na sedačkách v nákladiaku sa našli stopy krvi Sarah aj Paula. Na vozidle boli tiež viditeľné stopy po guľkách. Rovnaká krvavá stopa sa našla v ďalšom Paulovom aute. Podľa polície to jasne indikovalo, že tu došlo k vražde.
Čo sa týka tretieho zmiznutého, Lorenza Chiversa, jeho auto sa našlo na Arkansas Avenue v Denveri. Jeden zo svedkov vypovedal, že v noc zmiznutia počul, ako na parkovisku pred Tuff Movers kričí nejaká žena. Ďalší svedok podotkol, že nákladné auto v tú noc niekto šoféroval a niekam s ním odchádzal a zase sa vracal (urobil takto asi 8 otočiek) a napokon vozidlo zaparkoval okolo polnoci pred budovou. To len posilnilo podozrenia, že došlo k zločinu. Telá ani páchateľov sa však dodnes nepodarilo nájsť.
3. Fort Worth Missing Trio
Označenie Fort Worth Missing Trio odkazuje na trojicu dievčat Mary Rachel Trlica (17), Lisu Renee Wilson (14) a Julie Ann Moseley (9), ktoré bez stopy zmizli 23. decembra 1974 v meste Fort Worth v Texase. Všetky tri boli dobré kamarátky a chystali sa stráviť predvianočný deň nákupmi. Najmladšia Julie sa k nim pripojila dodatočne, pretože sa nechcela doma sama nudiť. Mary a Lisa jej povedali, že ak jej to rodičia dovolia, tak môže ísť s nimi. Jej matka ju najprv nechcela pustiť, ale Julie ju napokon presvedčila.
Dievčatá sa následne vybrali do nákupného centra Seminary South Shopping Center. Tu sa však ich stopa stráca. Ani jedna z nich sa domov už nevrátila. Ich rodiny sa najprv vybrali hľadať ich do nákupného centra na vlastnú päsť. Prehľadávali obchod až do večera a čakali tam ešte aj v noci, či sa dievčatá predsa len neukážu. Napokon ale zavolali políciu.
Pátranie
Na základe svedeckých výpovedí vyšetrovatelia zistili, že trojica naozaj dorazila do obchodného centra. V obchode ich videlo viacero svedkov. Žiadny z nich ale nevidel nič podozrivé, čo by naznačovalo, že došlo k zločinu či nehode. Polícia predpokladala, že dievčatá utiekli z domu. Ako dôkaz by mohol svedčiť list, ktorý dostal manžel Rachel Tommy Trlica len deň po ich zmiznutí. Zdalo sa, že ho napísala Rachel a písalo sa v ňom, že dievčatá odišli do Houstonu a že sa uvidia o týždeň.
Nie je ale jasné, či list naozaj napísala Rachel, obsahoval totiž viacero chýb (samotná Rachel mala pri podpise nesprávne napísané vlastné meno), takže je možné, že autorom mohol byť niekto iný. Rodičia nezvestných dievčat tiež odmietli teóriu, že by utiekli z domu. Polícii sa neskôr ozvalo niekoľko ďalších svedkov. Jedným z nich bol mladík, ktorý sa kamarátil s Rachel a všetky tri dievčatá v osudný deň videl. Chvíľu sa s nimi rozprával, ale všimol si, že je s nimi nejaký neznámy muž.
Ako potenciálne dôležité sa môže javiť svedectvo predavačky, ktorá tvrdila, že v deň zmiznutia za ňou prišla neznáma žena a tvrdila jej, že videla, ako na parkovisku nejakí muži násilím vtlačili trojicu mladých dievčat do žltej dodávky. Toto svedectvo sa ale polícii nepodarilo potvrdiť. Trojica dievčat je dodnes nezvestná.
4. Gay Karlsson, Jan Olof Dahlsjo a Kjell Ake Johansson
Podivné zmiznutie trojice mladíkov Gaya Karlssona (22), Jana Olofa Dahlsja (21) a Kjella Ake Johanssona (16), nazývané aj Prípad Dahlsjo, patrí k najväčším záhadám Švédska. Ide vlastne o jediné nevyriešené zmiznutie skupiny ľudí v histórii tohto štátu. Došlo k nemu 29. júla 1965 v meste Göteborg. Karlsson, Dahlsjo a Johansson boli kolegovia z práce (pracovali v prístave a na rôznych lodeniciach) a išlo aj o dobrých priateľov.
Naposledy ich videli 29. júla ráno v modrom Volve PV444, ktoré patrilo Dahlsjovmu bratovi. Zaujímavé ale je, že nikto z trojice mladíkov nemal vodičák. Napriek tomu ich zazreli, ako autom smerujú von z mesta. Odvtedy ich nikto nevidel.
Pátranie
Polícia najprv zmiznutia vyšetrovala ako izolované prípady a prešli mesiace, kým si na základe svedeckých výpovedí a dôkazov dala dohromady, že traja muži zmizli v tú istú dobu. Polícii sa ale nepodarilo nájsť žiadne stopy. Neexistuje jediný dôkaz, že by sa trojica rozhodla zmiznúť úmyselne.
V ich životoch neboli žiadne problémy. Všetci mali prácu, priateľky a jeden z mladíkov sa dokonca nedávno stal otcom. Mohlo teda dôjsť k nehode a auto sa zrútilo do rieky? Ani to sa nezdá príliš pravdepodobné. Počasie bolo v ten deň síce zlé, ale polícia neobjavila žiadne náznaky, že došlo k nehode, rovnako sa nenašli telá ani auto.
5. Scott Fandel a Amy Fandel
K zmiznutiu Scotta Curtisa Fandela (13) a jeho sestry Amy Lee Fandel (9) došlo v noci 5. alebo skoro ráno 6. septembra 1978. Na tomto prípade je bizarný hlavne fakt, že v čase zmiznutia boli obe deti v bezpečí svojej chaty v aljašskom meste Sterling. Ako teda mohli len tak zmiznúť?
Vieme, že ešte minimálne 5. septembra o pol jedenástej večer boli obaja súrodenci v poriadku. Ešte skôr v ten deň si obaja zašli na večeru do reštaurácie so svojou matkou Margaret (s manželom Rogerom sa pred nejakým časom rozviedla a nežila s ním) a jej sestrou Cathy. Deti sa bavili na automatoch s videohrami, zatiaľ čo obe ženy si na bare dali niekoľko drinkov.
Margaret následne deti odviezla domov a so sestrou navštívili ďalší bar. Keď sa okolo druhej ráno vrátili do domu, deti boli preč. Na kuchynskej linke ležalo nedojedené jedlo. Margaret si ale v prvej chvíli neuvedomila, že sa stalo niečo zlé. Pomyslela si, že deti proste išli prespať k susedom Luptonovcom, s ktorými mali dobré vzťahy.
Ráno však stále nebolo po deťoch ani stopy, a Margaret neskôr do práce volali zo školy, ktorú deti navštevovali, a oznámili jej, že v ten deň neboli na vyučovaní. A to už začalo byť znepokojivé. Margaret teda zavolala na políciu a rozbehlo sa pátranie.
Pátranie
Nešťastná matka si najprv myslela, že za zmiznutím detí môže byť jej ex-manžel Roger. To sa ale nepotvrdilo a polícia ho zo zoznamu podozrivých vyškrtla. Deti si zrejme pred spaním chceli pripraviť nejaké jedlo, ale v tej chvíli ich niekto vyrušil.
Na dverách bol poškodený zámok a nedali sa teda zamknúť, avšak tento fakt nemohol byť z diaľky viditeľný. Vyšetrovatelia ale aj tak predpokladali, že s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k únosu. Pracovali aj s možnosťou, že páchateľ rodinu pozoroval už v reštaurácii či v bare a sledoval ich až domov.
Svedkovia vypovedali, že v tú noc videli v blízkosti chaty čierny sedan, ktorý sa od nej veľkou rýchlosťou vzďaľoval. Napokon sa prišlo na to, že dotyčné auto patrí dvom mužom, ktorí síce v danom čase v Sterlingu naozaj boli, ale polícia ich z účasti na únose vyškrtla. Polícii sa dodnes nepodarilo nájsť žiadnu relevantnú stopu, ktorá by viedla k odhaleniu tejto záhady. Nepodarilo sa ani vypátrať páchateľa (či páchateľov).