Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.4.2024
sk
Juraj
cz
Jiří, Jura
, Juraj, George

Slovenské hrady a zámky, ale aj iné miesta, sú bohaté na rôzne mrazivé duchárske príbehy. Niekoľko z nich sme ti predstavili už v našom minulom článku. V tomto pokračovaní nájdeš 5 ďalších zaujímavých a mrazivých legiend, ktoré by rozhodne stáli za sfilmovanie. Možno sa toho raz dočkáme.

1. Dedina duchov na mieste dnešnej Bratislavy

Na území dnešnej Bratislavy, konkrétne v jej časti Patrónka, stála v 13. storočí dedina Sellendorf. Práve s ňou sa spájajú najrôznejšie legendy a strašidelné príbehy. Podľa toho najznámejšieho išlo o bohatú obec, v ktorej ale žili chamtiví a zlí ľudia. Keďže v dedine stálo hneď deväť mlynov, bola známa pre svoju kvalitnú múku.

Shutterstock

Jedného dňa do nej prišiel starček s fúrikom obilia, ktoré si chcel dať pomlieť. Nepochodil však dobre, miestni mu síce obilie pomleli, ale múku mu ukradli a starého muža so smiechom vyhnali. Ten dedinu na mieste preklial a Sellendorf sa prepadol do zeme. Občas sa však spolu so svojimi prekliatymi obyvateľmi objavuje a ten, kto doň zablúdi, je odsúdený znášať prekliatie s nimi.

Iná legenda hovorila, že dedinu preklial kňaz, pretože bola bezbožná a pretože skupina chlapcov od neho chcela, aby im posvätil figúrku z chleba. Príbehy hovoria, že dedina a jej obyvatelia sa stále objavujú vždy na Vianoce. Príbehy o Sellendorfe literárne spracovala aj Mária Ďuríčková vo svojej knihe Bratislavské povesti.

2. Kat na Michalskej veži

Michalská veža sa nachádza v bratislavskej časti Staré Mesto. Ide o jedinú zachovanú bránu z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení. Bola postavená na konci 14. storočia a spájajú sa s ňou viaceré duchárske príbehy. Ten najpopulárnejší hovorí, že vo veži sídli duch mestského kata.

Ten popravil mnoho odsúdených, ale dobre vedel, že nie všetci z nich si zaslúžili smrť. On sám navyše nerád zbavoval života iných ľudí, hoci by aj boli vinní. Ťažilo ho svedomie a po smrti sa jeho nepokojný duch po zotmení objavuje práve na Michalskej veži.

Shutterstock

K Michalskej veži sa však viaže aj viacero iných legiend. Napríklad sa hovorí, že kedysi v jej blízkosti bývali dve kamarátky Uršuľa a Agáta. Ich priateľstvo sa rozpadlo, keď sa obe zamilovali do toho istého muža. Ten si napokon za svoju vyvolenú vybral Agátu. Uršuľa sa prepadla do šialenstva a žiarlivosti a vymyslela strašnú pomstu: svoju kamarátku obvinila z čarodejníctva.

Agátu zatkli, mučili a napokon upálili na hranici. Uršuľa jej popravu sledovala s uspokojením, neskôr ju ale začalo ťažiť svedomie a utrápila sa na smrť. V okolí Michalskej veže ju vraj často vídať prechádzať sa v čiernych šatách. Aj túto legendu môžeš nájsť v Ďuríčkovej Bratislavských povestiach.

3. Hrad Likava

Hrad Likava sa nachádza v blízkosti obce Likavka v okrese Ružomberok. Postavený bol zrejme v roku 1315 a slúžil na stráženie cesty z Považia na Oravu a ďalej do Poľska. Dnes je z hradu už len zrúcanina, ktorá ale patrí k najväčším hradným zrúcaninám na Liptove. Každoročne ju navštívi mnoho turistov.

Aj s týmto hradom sa spája niekoľko pozoruhodných príbehov. Hovorí sa napríklad o Čiernej panej, ktorá sa v čiernych šatách stále objavuje v zrúcaninách a ich blízkosti. Jej meno bolo Helena Kružičová a podľa legiend išlo o dobrú ženu, ktorá ostatným rada pomáhala. Preto sa aj traduje, že pokiaľ človek uvidí jej ducha, prinesie mu to šťastie či dobrú úrodu.

Pudelek (Marcin Szala)/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Likava_(hrad)#/media/S%C3%BAbor:Likava_Castle_02_-_Pudelek.JPG)

4. Hrad Sitno

Hrad Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch a bol postavený v 13. storočí. Dnes je z neho zrúcanina, ktorá však patrí k vôbec najznámejším na Slovensku. O tom, napokon, svedčia aj mnohé návštevy turistov. Veľkú popularitu si hrad získal vďaka svojim povestiam.

Tá najznámejšia hovorí, že Sitno a jeho okolie umierajúce knieža Stojmír daroval svojmu staršiemu synovi Tyrovi (tak ako kázala vtedajšia zvyklosť). Mladší syn Želibor sa s tým ale nechcel zmieriť. Vypukol tak konflikt, ktorý prerástol do krvavých vojenských bojov.

Profimedia

Znepriatelených bratov sa snažil uzmieriť kňaz, ale keď sa mu to nepodarilo, preklial ich. Sitnianski rytieri odvtedy spia v kopcoch v okolí hradu a hovorí sa, že sú pripravení pomôcť komukoľvek, kto o to požiada.

Údajne sa z vrchov každých sedem rokov vynorí jeden z rytierov, aby sa spýtal, či už on a jeho spolubojovníci môžu vyjsť. Ak odpoveď nepríde, stiahne sa späť do vrchov a o sedem rokov sa vynorí znovu. Populárne príbehy hovorili, že rytieri zo Sitna vyjdú von na pomoc Slovákom, keď to ich národ bude najviac potrebovať.

5. Katov dom

Katov dom sa nachádza v Trenčíne. Bol postavený v 16. storočí, a ako už názov hovorí, ide o budovu, v ktorej kedysi žil mestský kat Stanislav Chrbinský. Okrem toho tam bolo aj väzenie, kde končili nielen zločinci, ale aj nevinní ľudia (napríklad obvinení z čarodejníctva).

Bola tam aj mučiareň, v ktorej z nešťastných obetí dolovali vynútené priznania. Záujemcovia si môžu pozrieť rôzne mučiace nástroje, ale aj meče, ktorými sa stínali hlavy. Napokon sa toto miesto stalo osudným aj samotnému Chrbinskému. Pristihli ho totiž pri krádeži a následne ho uväznili v kobkách jeho vlastného domu. Neskôr ho popravili.

Ladislav Luppa / Wikimedia Commons

Katov dom je teda miesto veľkého utrpenia a niet preto divu, že sa naň naviazalo viacero strašidelných príbehov. V dome sa vraj dodnes ozývajú čudné zvuky a predmety sa samé od seba pohybujú. Týchto záhadných udalostí mali byť svedkami aj turisti, ktorí sa do Katovho domu vydali.

Vraj sa v ňom objavujú aj rôzni duchovia popravených na čele s katom Chrbinským. Miesto lákalo aj rôznych parapsychológov či duchovných. Podľa nich sa v dome nachádza veľké množstvo nepokojných duší, ktoré tam strašia. Aj vďaka týmto legendám je Katov dom vyhľadávaný turistami z celého Slovenska.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.