Kulty patria k strašidelným elementom súžitia väčšieho spoločenstva ľudí. Samotné slovo kult má negatívny význam. Prečo je to tak? Pokiaľ sa pozrieme na všetky tie kulty v histórii, narazíme na niekoľko prípadov, dokonca aj v modernej dobe, z ktorých behá mráz po chrbte.
V nasledujúcich riadkoch nájdeš 5 najdesivejších kultov, ktorých poburujúce praktiky šokovali celý svet.
1. Deti Boha (Children of God)
David Brandt Berg založil v roku 1968 kult so silne religióznym menom – Deti Boha. Bývalý kresťanský farár videl sám seba ako božieho proroka, čím si posilnil spirituálnu autoritu medzi skupinou veriacich. Sprvu išlo o zakladanie tzv. kolónií (taktiež zvané ako domovy) a šírenie kresťanského učenia na uliciach. V týchto kolóniách prebývali členovia pokope, ich hlavnou náplňou bolo rozširovanie členskej základne. Dospelí nechodili do práce, deti nechodili do školy a žili oddelene od svojich rodičov. Pojem nukleárna rodina v kulte neexistoval.
Kult si získaval čoraz viac a viac stúpencov prostredníctvom rozširovania letákov a zviditeľňovania sa na preplnených uliciach Huntington Beach v Kalifornii. Kolónie po celej Amerike rástli, presiahli mesto Huntington Beach a rozšírili sa do iných miest. V roku 1970 začal kult naberať nových veriacich prostredníctvom sexu. Berg navádzal ženské členky, aby lákali ďalších stúpencov cez sex. To malo byť brané ako dôkaz Božieho milosrdenstva a lásky. Členovia začali Berga volať titulmi kráľ, posledný prorok, Mojžiš a Dávid.
Po čase sa začali objavovať správy o sexuálnom zneužívaní maloletých. Niekoľko členov, vrátane Rickyho Dupuya, prezradilo svetu krutú pravdu. Samotnému Dupuyovi bolo nariadené zúčastniť sa skupinového znásilnenia 10-ročného chlapca. Kultu a jeho členom nebol cudzí ani incest. Dupuy a mnohí ďalší členovia spáchali po vystúpení samovraždu. Ich svedomie to neunieslo.
Napriek hrôzam, ktoré sa diali, kult funguje naďalej. Berg umrel prirodzenou smrťou a istý čas viedla kult jeho žena. Po škandáloch a prevalení tajomstiev bol kult monitorovaný a prešiel masívnou premenou. V súčasnosti ho už registrujeme pod novým menom Rodina (The Family International), pričom sa predstavitelia striktne dištancujú od škandalóznej histórie a odsudzujú predošlé akcie.
2. NXIVM
Kontroverzným kultom modernej histórie je aj NXIVM, ktorý je spájaný s predajom bieleho mäsa a sexuálnym otroctvom. Navonok kult ponúkal neškodne znejúce profesijné a personálne semináre. Po seminároch však prišla krutá realita, zúčastnené ženy sa dostali do pyramídovej schémy sexuálneho kultu, kde mala každá jedinú úlohu – verbovať ďalšie ženy.
V kulte panovala prísna hierarchia. Keith Raniere, zakladateľ, bol titulovaný ako predvoj (v angličtine vanguard). Kult viedol spoločne s herečkou Allison Mack. Tí, ktorí verbovali členky do úzkej uzavretej skupiny, boli páni (v angličtine masters). Nižšie postavené, nové členky, ktoré mali za úlohu rozširovať členskú základňu, boli otrokyne.
Aby sa niekto stal členom úzkej skupiny ľudí, musel svojmu pánovi, ktorému sa zodpovedal, poslať nahé fotky a iné kompromitujúce materiály, ktoré by sa využili na vydieranie. To malo slúžiť ako prevencia proti prezradeniu nechutného tajomstva verejnosti. Nebola to jediná podmienka. Pre vstup do úzkej skupiny museli ženy podstúpiť označkovanie panvovej oblasti. Iniciálky KR, ako Keith Raniere, im pripomínali, v akom bludnom kruhu sa ocitli. Aby toho nebolo málo, pred označením museli zopakovať vetu: „Pane, prosím, označ ma, bola by to pre mňa česť.“
V roku 2020 sa Raniere postavil pred spravodlivosť po tom, čo ho viacero bývalých členiek usvedčilo vo svojich výpovediach. Tajomstvo bolo prezradené a svet sa dozvedel o špinavostiach ukrytých za nevinne znejúcimi seminármi, ktoré mali zabezpečiť osobný rozvoj. Raniere sa vyjadril, že za svoje činy sa nehanbí a neľutuje ich. Súd ho odsúdil na 120 rokov za mrežami.
3. Nebeská brána (Heaven’s Gate)
Od náboženstva k masovej samovražde – tak by sme mohli charakterizovať kult Nebeskej brány. Zakladatelia Marshall Applewhite a Bonnie Nettles vytvorili komplikovaný systém náboženskej viery, ktorá zahrňovala mimozemšťanov, tzv. „recyklovanie Zeme“ a vesmírne lode. Kým ešte Nettles žila, Nebeská brána bola ešte ako-tak umierneným kultom. Až po jej smrti ho Applewhite dotiahol do extrému.
Applewhite začal v roku 1977 vyhlasovať, že pre členov kultu príde záchrana v podobe vesmírnej lode, ktorá ich prevedie do inej, lepšej formy existencie. Vesmírna loď mala nasledovať Hale-Boppovu kométu, ktorá je jednou z najjasnejších komét posledných desaťročí. Práve rok 1997 mal byť míľnikom, keď sa kométa dostane do blízkosti Zeme a bude pozorovateľná voľným okom. Spojenie „prorockej“ správy s neobvyklým vesmírnym javom na členov zafungovalo. 26. marca spáchalo 39 ľudí vrátane Applewhitea masovú samovraždu po požití fenobarbitalu s jablkovou omáčkou.
4. Mansonova rodina (The Manson Family)
Azda najznámejším kultom všetkých čias je Mansonova rodina, ktorá vznikla a pôsobila v divokých 60. rokoch. Síce ani zďaleka nezdružovala toľko ľudí ako iné kulty (zhruba 50 členov), avšak vošla do histórie krvavou vraždou hollywoodskej herečky Sharon Tateovej a jej 4 priateľov. Herečka bola v tej dobe partnerkou režiséra Romana Polanskeho.
Členovia vyznávali hippie kultúru a spoločné bývanie. Pravidelne užívali halucinogénne drogy a LSD. Väčšinu základne tvorili ženy, ktoré priťahovali Mansonove myšlienky. Jeho učenie zahŕňalo varovanie pred apokalyptickou vojnou rás. Skupina verila, že práve Manson bol manifestáciou Ježiša Krista tej doby. Nad svojimi členmi mal moc.
Koncom 60. rokov štyria verní členovia – Tex Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel a Linda Kasabian – vstúpili na Mansonov príkaz do vily, v ktorej bývala Sharon Tate s Romanom Polanskim. V tej dobe sa Polanski nenachádzal doma, jeho partnerke robili spoločnosť štyria priatelia. Nebola to jediná vražda alebo kriminálny čin, s ktorým mali členovia kultu dočinenia. Na svojom konte mali okrem iného aj menšie priestupky, napadnutia a krádeže. Manson a iní členovia boli za svoje zločiny odsúdení.
5. Chrám ľudí (The People’s Temple)
Dlhodobo držal Chrám ľudí smutný svetový rekord – najväčšia strata na ľudských životoch v rámci jedného incidentu. Tento rekord neskôr prekonal pád dvojičiek v roku 2001. Ale pekne poporiadku.
V 50. rokoch minulého storočia založil Jim Jones vieru, ktorá podľa jeho slov oslavovala socializmus a rovnosť, niesla určité prvky kresťanskej viery. Vyhlásil sa za liečiteľa, ktorý svojou silou dokázal nasledovníkov liečiť z ťažkých chorôb. Jones chcel, aby jeho komunita vytvorila úzke spoločenstvo, ktoré by spoločne nažívalo. Sprvu sa usadili v Redwood Valley v Kalifornii. Toto miesto však nebolo dlhodobým domovom. Jones začal veriť, že sa schyľuje k nukleárnej vojne, a potreboval nové miesto, kde by boli od jej dosahu v bezpečí. Novou destináciou sa stala juhoamerická Guyana, kde došlo k založeniu nechválne známeho Jonestown.
Jonestown, ktorý oficiálne niesol názov People’s Temple Agricultural Project, udržiaval pokope necelú tisícku Jonesových priaznivcov. Po pár rokoch sa začali na verejnosť dostávať obvinenia bývalých členov o fyzickom násilí, na ktoré zareagoval kongresman San Francisca Leo Ryan. Ten si naplánoval cestu do srdca Jonestownu. Komunitné obydlie malo svojich ochrankárov, ktorí začali po Ryanovej skupinke okamžite strieľať. Kým na periférii usadlosti došlo k prestrelke, Jones nariadil svojim stúpencom, aby vypili nápoj s kyanidom. Na mieste tzv. Jonestownu sa tak našlo celkovo 918 mŕtvych vrátane 276 detí, Ryanovej skupinky a samotného Jima Jonesa. Dlhodobo bolo toto číslo smutným rekordom americkej histórie.