Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Ak ešte nepoznáte vydavateľskú značku YOLi, tu je pár faktov, ktoré by vás mohli zaujímať:

• názov YOLi vznikol z anglického slovného spojenia young literature, teda literatúra pre mladých
• zameriava sa práve na knihy pre mládež a mladých dospelých
• ponúka knihy rôznych žánrov, od fantasy cez dystópiu až po romantické knihy
• v súčasnosti je na trhu vyše 100 titulov, z ktorých si môžeš vybrať

Prečo čítať Yoli knihy?

Pekný dizajn

Známe príslovie ,,Nesúď knihu podľa obalu“ zjavne platí na mnoho vecí, no na knihy určite nie. Veľa knihomoľov sa priam vyžíva v pohľade na pekne usporiadanú poličku alebo knižnicu. Yoli knihy v tomto ohľade ulahodia každému knihomoľovi – majú jednoduchý, no jednotný dizajn paperbackov v dvoch veľkostiach, ktoré sa k sebe perfektne hodia.

Široké spektrum žánrov

Či už hľadáte romantickú knihu, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári, napínavú drámu alebo akciou nabité fantasy, z ponuky Yoli kníh si určite vyberiete. Nájdu sa medzi nimi aj série niekoľkých kníh na pokračovanie alebo knihy s rôznymi obálkami – môžete si vybrať medzi originálnou alebo filmovou, pokiaľ bol podľa daného príbehu natočený aj film.

Tess Slašťanová / EMEFKA

5 Yoli kníh, ktoré by si si mal určite prečítať

Na pár krokov (Rachel Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis)

Na pár krokov je romantická kniha, ktorá ale nie je len o láske. Je aj o zvládaní života so zákernou pľúcnou chorobou, ktorou trpí hlavná hrdinka Stella, a o úvahách, o čom je vlastne život, keď si človek musí odopierať základné túžby. Stella trpí cystickou fibrózou a väčšinu svojho života strávila v nemocnici.

Svojej chorobe však nikdy nedovolila prevziať nad jej životom kontrolu. Množstvo voľného času, spojeného s pobytom v nemocnici, využíva na natáčanie videí na YouTube, v ktorých ľudí oboznamuje so svojou chorobou. Veľmi si potrpí na disciplínu a svoj každodenný liečebný harmonogram berie veľmi vážne.

Preto nečaká, že keď sa v nemocnici zjaví Will, ďalší pacient s rovnakou diagnózou, pravidlá jej zrazu začnú robiť problém. No ak by sa k sebe príliš priblížili a Stella by sa od neho nakazila baktériou, ktorá jeho už o šancu na predĺženie života pripravila, Stella by dopadla rovnako. No čo ak sa Stella zrazu rozhodne pravidlá trochu porušiť a skrátiť vzdialenosť medzi nimi o jediný krok?

Čo je na knihe najlepšie?

• Veľmi sympatické a reálne vykreslené postavy
• Téma, o ktorej sa vo veľa knihách nedočítate
• Príjemný humor
• Romantická atmosféra s trochou drámy

Tess Slašťanová / EMEFKA
Klamári (E. Lockhart)

Na súkromnom ostrove pri Massachusetts sa každé leto stretáva bohatá rodina Sinclairovcov, aby tam spoločne strávila letné prázdniny. Rok čo rok sa tak stretávajú aj štyri spriaznené duše, sesternice Cadence a Mirren, bratranec Johnny a Gat. Okrem rodinných väzieb ich spája aj silné priateľské puto.

Počas pätnásteho leta sa však na ostrove stane nehoda, ktorá všetko zmení. Cadence nájdu polomŕtvu na pláži a keď sa preberie v nemocnici, na nič si nepamätá. Rodičia jej zakážu vrátiť sa nasledujúce leto na ostrov a nikto z jej priateľov sa jej neozýva. Keď sa na sedemnáste leto dostane opäť na ostrov, ostatní ju privítajú s úsmevom, akoby sa nič nestalo. No ani zďaleka to nie je pravda…

Čo je na knihe najlepšie?

• Zložité rodinné vzťahy
• Mysteriózna atmosféra od začiatku až do konca
• Zaujímavé prostredie súkromného ostrova
• Nečakaný zvrat na konci

Tess Slašťanová / EMEFKA
Šťastná sedmička (Holly Goldberg Sloan)

Willow Chanceová je iná ako ostatné dvanásťročné dievčatá. Má veľmi vysoké IQ a zaujímajú ju veci ako medicína, rastliny a matematika. Svet vidí trochu inak ako iní ľudia a tak si len ťažko hľadá kamarátov.

Jej život sa nečakane zmení, keď jej milovaní adoptívni rodičia tragicky zahynú. Hlboký smútok prekonáva Willow vďaka nezlomnej energii, túžbe po poznaní, ale najmä vďaka novým priateľom. Bohužiaľ, hrozí, že čochvíľa stratí aj ich.

Čo je na knihe najlepšie?

• Netradičná hlavná hrdinka
• Zaujímavý pohľad na svet a veci, ktoré sú v živote najdôležitejšie
• Veľmi sympatické postavy, ktoré si rýchlo zamilujete
• Je to oddychové čítanie s jednoduchým dejom, no hlbokými myšlienkami

Tess Slašťanová / EMEFKA
Eleanor a Park (Rainbow Rowell)

Eleanor a Park sú netradičná dvojica. Ona pochádza z chudobnej rodiny s násilníckym nevlastným otcom a pretĺka sa životom čo najlepšie, ako môže. Trpí miernou nadváhou a nemôže si dovoliť značkové oblečenie ako ostatní spolužiaci a tak sa s ňou nikto nebaví. Park má problém sám so sebou.

Nie je taký svalnatý a sebavedomý ako ostatní chalani, pre jeho pôvod musí často znášať rôzne rasistické poznámky a nikto nechápe jeho záľubu v komiksoch. Keď sa títo dvaja stretnú, vznikne medzi nimi nečakané priateľstvo, ktoré rýchlo prerastie do niečoho väčšieho. Obaja však vedia, že prvá láska takmer nikdy nevydrží. Sú však aj dosť zúfalí a dosť odvážni, a tak to spolu skúsia…

Čo je na knihe najlepšie?

• Školské prostredie, s ktorým sa vedia tínedžeri stotožniť
• Párik, ktorý sa k sebe na prvý pohľad možno nehodí
• Postava, ktorá pochádza zo slabšej sociálnej vrstvy
• Realistický opis vzťahu bez príkras a umelej dokonalosti

Tess Slašťanová / EMEFKA
Vymyslela som si ťa (Francesca Zappia)

Stredoškoláčka Alex je schizofrenička a každý deň zvádza ťažký boj, aby rozoznala skutočnosť od halucinácie. Napriek ťažkému ochoreniu je Alex pevne odhodlaná zachovať si zdravý rozum a ísť na vysokú školu. Vernými spoločníkmi na jej neľahkej ceste sú fotoaparát, magická guľa a jej mladšia sestra Charlie, ktorá pri nej ako jediná stojí za každých okolností.

Všetko sa vyvíja nádejne, ale potom sa začne nový školský rok a ona stretne Milesa, chalana, pri ktorom sa jej rozbúši srdce. Je naozaj skutočný? Nevymyslela si ho? Skôr ako spozná pravdu, nájde si nových priateľov, povymetá večierky, zamiluje sa a zažije všetky slasti a strasti tínedžerského života. Alex je naučená žiť vo svojom svete. Zvládne aj ten náš?

Čo je na knihe najlepšie?

• Hlavná hrdinka s netradičným „problémom“
• Šokojúce odhalenie na konci
• Zaujímavý pohľad na svet, kde sa realita mieša s fantáziou

Tess Slašťanová / EMEFKA

Výber Yoli kníh je naozaj široký a plný rôznych knižných skvostov. Je už len na vás, ktorým titulom sa necháte zlákať. Väčšina knižiek je primerane dlhá, takže sú ako stvorené na čítanie počas prázdnin alebo víkendov, keď si chcete oddýchnuť.

A keď už budete mať väčšinu Yoli kníh prečítanú, odporúčame sledovať ich stránku, kde majú prehľadne zoradené všetky tituly, ktoré zatiaľ vyšli, od najnovších až po tie najstaršie. Určite si medzi nimi nájdete tú pravú. 🙂

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.


Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.