Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Petit Film / MovieStillsDB

5 najzaujímavejších hororových režisérov súčasnosti (2. časť)

Horory týchto režisérov rozhodne stoja za pozornosť.

Hororom sa v súčasnosti darí výborne. Máme tu, pravdaže, veľa priemerných či podpriemerných snímok, ale aj veľké množstvo diamantov. Viacerí režiséri si totiž uvedomujú, že horor nemusí byť iba lacnou zábavou plnou predvídateľných ľakačiek, ale môže byť aj intelektuálnym či esteticky pôsobivým zážitkom.

Jeden článok o najzaujímavejších hororových režiséroch sme ti už priniesli. V tomto voľnom pokračovaní sa pozrieme na ďalších päť mien, ktorým by mali milovníci strašidelných filmov venovať pozornosť.

1. Oz Perkins

Horory Oza Perkinsa naozaj nie sú pre všetkých. Vyznačujú sa pomaly budovanou atmosférou, skôr než na ľakačky stavajú na snovosti a znepokojivých náznakoch. Perkins debutoval v roku 2015 solídnym kúskom The Blackcoat’s Daughter (niekedy uvádzaným aj pod názvom February).

Ten rozprával príbeh v troch líniách, pričom celkový obraz si musel divák zložiť sám. Fungovalo to výborne a film sa vyznačoval poriadne temnou a zlovestnou atmosférou. The Blackcoat’s Daughter u kritikov zabodoval a všetci boli zvedaví, s čím sa Perkins vytasí nabudúce.

Jeho druhým kúskom bol horor I Am the Pretty Thing That Lives in the House z roku 2016. Netradičný duchársky príbeh bol ešte menej divácky úspešný než v prípade Perkinsovho debutu. Rozhodne išlo o originálny titul, ktorý však určite nesadne každému. Kritici však boli aj tentokrát spokojní.

V roku 2020 sa Perkins prihlásil s ďalším hororom, adaptáciou slávnej rozprávky bratov Grimmovcov O perníkovej chalúpke. Film Marienka a Janko: Les hrôzy mal opäť výborne navodenú atmosféru a skvelé výtvarné stvárnenie, hoci tempo mohlo byť lepšie a niektoré motívy viac rozpracované. Recenzie boli zväčša pozitívne, hoci divákom snímka príliš nesadla.

Rozprávka, z ktorej naskakuje husia koža. Ako vznikol príbeh O perníkovej chalúpke?

Mohlo by ťa zaujímať:

Rozprávka, z ktorej naskakuje husia koža. Ako vznikol príbeh O perníkovej chalúpke?

Najnovším Perkinsovým zárezom je horor Longlegs s Maikou Monroe a Nicolasom Cagom. Ten už stihlo vidieť niekoľko amerických kritikov, ktorí sú z neho absolútne nadšení. Snímka má v čase písania tohto článku 100 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes a recenzie hovoria o majstrovskom diele.

Na rok 2025 Perkins plánuje ďalší horor The Monkey na motívy poviedky Stephena Kinga.

2. Danny a Michael Philippou

Bratom Dannymu a Michaelovi Philippouovcom stačil jeden film na to, aby sa etablovali ako tvorcovia, ktorých tvorbu treba pozorne sledovať. Philippouovci boli dlho známi hlavne ako YouTuberi, v roku 2022 však poslali do kín svoj prvý celovečerák.

Horor Hovor so mnou! ponúkol netradičný duchársky príbeh, ktorý nadchol kritikov aj divákov. Príbeh sa točil okolo skupiny priateľov, ktorí za pomoci záhadnej mumifikovanej ruky dokážu hovoriť s duchmi.

Distribúcie snímky sa chopilo uznávané štúdio A24 a film sa stal jedným z jeho najúspešnejších titulov. Hovor so mnou! si odniesol aj viacero cien a momentálne je vo výrobe sequel. Philippouovci zároveň potvrdili, že sa dočkáme aj prequelu.

3. Brandon Cronenberg

Brandon Cronenberg, syn kultového režiséra Davida Cronenberga, sa ako režisér predstavil v roku 2012 hororom Antiviral. V ňom dokázal, že jablko rozhodne nepadá ďaleko od stromu. Rovnako ako jeho otec, aj Brandon sa zameriaval na nepríjemné výjavy, satiru, prvky body hororu a naozaj nepríjemnú (v dobrom) atmosféru. Zároveň si vzal na paškál fenomén súčasnej doby a jej posadnutosť slávou a celebritami.

Kritici snímku prijali viac-menej pozitívne, hoci sa zhodli, že Cronenbergov talent zrejme potvrdia až jeho ďalšie filmy. Druhým režisérovým kúskom bol sci-fi horor Possessor, ktorý do kín vstúpil v roku 2020.

Ten rozvíjal niektoré motívy prvého dielu a bodoval aj zaujímavým námetom. Recenzie boli oveľa priaznivejšie než v prípade debutu a hovorili o jednom z najlepších hororov daného roka. Odniesol si aj viacero cien a Cronenberg ním potvrdil, že s ním rozhodne treba počítať.

To dokázal aj svojím tretím filmom Infinity Pool, mimoriadne znepokojivým a temným kúskom, ktorý okrem atmosféry oslovil aj námetom, presahom a výbornými hercami. Recenzie boli aj tentokrát veľmi pozitívne a film získal niekoľko cien. Čo Cronenberg chystá do budúcna? Oznámil, že bude režírovať adaptáciu románu Super-Cannes od J. G. Ballarda. Tentokrát však nepôjde o film, ale televízny seriál.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.