Kultové filmy sa často stávajú predmetom rôznych diskusií či analýz. Vyjadrujú sa k nim jednak študovaní filmoví vedci a recenzenti, ale aj bežní diváci a nadšení fanúšikovia. A práve tí často dokážu prísť s totálne bláznivými a bizarnými teóriami, ktoré naše obľúbené snímky stavajú totálne na hlavu!
Samozrejme, je dobré brať ich s rezervou a vnímať ich skôr ako také podivné zaujímavosti. Napriek tomu možno spôsobia, že sa na niektoré slávne kultovky už nikdy nebudeš pozerať rovnakými očami.
1. Jack Dawson z Titanicu je cestovateľ v čase
Kultový romantický veľkofilm Titanic od Jamesa Camerona ti iste nemusíme predstavovať. Ani on však neunikol pomerne bláznivým fanúšikovským teóriám. Najviac hardcore je zrejme tá, ktorá tvrdí, že Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) je v skutočnosti cestovateľom v čase! Áno, čítaš dobre.
Na prvý pohľad to znie úplne nezmyselne, no nie? Fanúšikovia však vo filme našli hneď niekoľko dôkazov, ktoré túto hypotézu môžu potvrdzovať. Jack sa totiž vo filme zmieňuje o dvoch konkrétnych miestach: o jazere Wissota, kde kedysi chytal ryby, a horskej dráhe v zábavnom parku Santa Monica Pier.
Problém však spočíva v tom, že tieto miesta v roku 1912, v ktorom sa film odohráva, neexistovali. Vznikli až roky po potopení Titanicu. Diváci poukazujú aj na to, že Jack má nezvyčajne moderný účes a nosí ruksak, ktorý prišiel do módy až v 30. rokoch 20. storočia.
2. Hračky z Toy Story v skutočnosti nežijú
Aj táto teória ti na prvý pohľad môže pripadať úplne nezmyselná. Máme tu však hneď niekoľko náznakov, že všetky filmy Toy Story boli len príbehy, ktoré si proste vymysleli ich majitelia Andy a Bonnie. Priaznivci tejto teórie poukazujú na to, že hračky za celé roky nikto nikdy nepristihol pri „čine“ – teda pri tom, že žijú. To je podľa nich vysoko nepravdepodobné.
Vlastne, jediný človek, ktorý živé hračky pozoroval, bol Sid, ale nezdá sa, že by toto odhalenie malo nejakú dohru. Diváci tiež poukazujú na to, že Sid je vylíčený ako príliš veľký zloduch, čo ale nezodpovedá bežnej realite. Ktoré dieťa by už len malo doma zásoby malých výbušnín a rakiet?
Ďalším náznakom je podľa fanúšikov postava Buzza. Ten si v prvom filme myslí, že nie je hračkou, ale skutočným kozmonautom, avšak napriek tomu vždy po príchode Andyho „zamrzne“ ako všetky ostatné hračky. Prečo? Toto všetko sa dá vysvetliť tým, že v skutočnosti ide o príbehy Andyho a Bonnie, ktorí si realitu prikrášlili podľa vlastnej fantázie.
3. Joker z Temného rytiera je bývalý vojak
Joker (Heath Ledger) z Temného rytiera od Christophera Nolana je postava, o ktorej nikto nič nevie. Nie je známe jeho meno ani jeho minulosť. Sám Joker síce ponúkne príbeh o tom, ako prišiel k svojim jazvám na tvári, vždy však rozpráva niečo iné.
Nie je teda jasné, ktorý z príbehov (ak vôbec nejaký) je pravdivý. To zapadá aj do jeho komiksovej charakteristiky, ktorá do veľkej miery stavia na tajomstve a mystériu okolo tohto Batmanovho úhlavného nepriateľa.
Podľa niektorých fanúšikov sa však práve z Temného rytiera dá vyčítať niekoľko náznakov o jeho minulosti. Napokon vyrukovali s teóriou, že Joker je bývalý vojak, ktorý slúžil v Iraku a trpí post-traumatickou stresovou poruchou. To by vysvetľovalo jeho jazvy, psychickú narušenosť a znalosť zbraní a výbušnín.
Vysvetľovalo by to aj jeho sklon k nepredvídateľnosti a anarchii (čo je opakom vojenského sveta, ktorý pozostáva z disciplíny a jasných rozkazov a príkazov). Navyše, v jednom momente sa Joker zmieni, že „ak by autobus plný vojakov niekto vyhodil do povetria, nikoho by to nezaujímalo.“
K jeho šialenstvu tak mohla prispieť aj okolitá spoločnosť, ktorá prestala vnímať obete vojnových konfliktov, a Joker sa jej rozhodol (aj za to) pomstiť. Navyše, z filmu je celkom očividná schopnosť Jokera manipulovať nielen Batmanom, ale aj policajtmi, čo by mohlo naznačovať, že má za sebou profesionálny tréning vo vojenských zložkách.
4. Kevin McCallister zo Sám doma je sériový vrah Jigsaw so série Saw
Presne tak, táto pomerne divoká teória tvrdí, že rodinná komédia Sám doma a hororová séria Saw sa odohrávajú v tom istom univerze. Jej priaznivci dokonca idú tak ďaleko, že tvrdia, že sériový vrah Jigsaw (Tobin Bell) je v skutočnosti Kevin McCallister (Macaulay Culkin)!
V prípade Sám doma tak vlastne sledujeme origin príbeh sadistického vraha. Zástancovia tejto hypotézy poukazujú na to, že Kevin aj Jigsaw majú talent na vytváranie najbizarnejších a najšialenejších pascí, majú tendencie k násiliu a navyše sa aj celkom podobajú. Táto teória však má trhlinu. V sérii Saw je Jigsaw už starší muž, pričom filmy s ním išli do kín len dekádu po Sám doma.
Na druhej strane, nikde v Saw sa neuvádza, že sa príbeh odohráva v tom istom roku, v ktorom vznikli samotné filmy, takže to napokon teóriu nenarušuje. Dokonca ju podporuje aj James Wan, režisér prvého dielu Saw.
5. Disneyovka Aladin sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti
Kultová animovaná disneyovka Aladin od Rona Clementsa a Johna Muskersa sa na prvý pohľad odohráva v starovekej Arábii. Napokon, aj Aladinov príbeh je inšpirovaný rozprávkou z klasickej knihy Tisíc a jedna noc. Niektorí fanúšikovia však tvrdia niečo iné. Podľa nich sa totiž celý príbeh odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti!
Odvodzujú to hlavne z postavy Džina, ktorý zo seba sype popkultúrne narážky a odkazy, ktoré by, logicky, nemohol poznať. Džin navyše vo filme napodobňuje niekoľko známych hollywoodskych hercov (Arnolda Schwarzeneggera, Groucho Marxa, Jacka Nicholsona či Rodneyho Dangerfielda).
Okrem toho má Džin znalosti aj o treťom storočí (keď sa zmieni, že Aladinovo oblečenie zapadá do módy tohto obdobia). Keď si to spojíme s faktom, že bol v magickej lampe uväznený 10-tisíc rokov, tak je jasné, že príbeh Aladina sa odohráva v roku 10 300! Pravdepodobne došlo k jadrovej svetovej vojne a na svete ostali len niektoré krajiny, konkrétne aj tie, ktoré sa nachádzajú na Arabskom polostrove.
Magické veci, ktoré vo filme vidíme (napríklad lietajúci koberec), tak v skutočnosti nie sú žiadne kúzla, ale pozostatky moderných super-technológií.