Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Premium odznak
Zdroj: ©Profimedia

5 neuveriteľných historických príbehov, ktoré znejú ako vymyslené

Ako sa mohol zo švédskeho námorníka stať kráľ kanibalov? Nuž, takto.

Priznaj si to. V škole na teba výklad vašej dejepisárky účinkoval ako kvalitná uspávanka a stačili tri minúty dátumov významných bitiek a bol si tuhý ako štolverka. Skutočná história je však o niečom celkom inom.

Svetové dejiny sú plné kurióznych momentov a úsmevných paradoxov, pri ktorých si človek povie: „To sa hádam nemohlo naozaj stať.“ Lenže stalo. Dnes sme si pre teba pripravili päticu takýchto neuveriteľných príbehov, tak sa teda poď s nami pustiť do čítania.

1. Chceli ho zjesť kanibali, napokon sa stal ich kráľom

Začiatkom 20. storočia mnohé noviny informovali o neuveriteľnom príbehu švédskeho námorníka, ktorý sa stal kráľom. Kráľom domorodých kanibalov na ostrove Tabar. Carl Emil Pettersson sa narodil v októbri roku 1875 medzi ďalších päť súrodencov a po odchode svojho otca sa v sedemnástich rokoch rozhodol vydať na more.

Okolo roku 1898 zdanlivo presedlal na súš. Zamestnal sa v nemeckej obchodnej spoločnosti Neuguinea-Compagnie so sídlom v meste Kokopo v štáte Papua-Nová Guinea. Kvôli práci musel teda opäť sadnúť na loď, čo však nečakal, bolo, že sa práve táto pred príchodom do cieľa potopí hneď vedľa ostrova, ktorého domorodí obyvatelia v ňom uvidia chutnú večeru.

kanibal, domorodec, ostrov Tabar, kráľ, švédsky námorník, Carl Emil Pettersson, história, dejiny
Shutterstock

More ho vyplavilo na breh ostrova rovno do kríku s ibištekmi. Domáci ho okamžite obkľúčili. Hoci bol Pettersson známy vynikajúcou fyzickou kondíciou (vďaka čomu si neskôr vyslúžil prezývku Mocný Charlie), na hordu hladných kanibalov si skutočne netrúfal. Mysliac na najhoršie ich teda nechal, nech ho zoberú za svojím kráľom… a tam stretol princeznú Singdo.

V rámci zachovania poetickosti príbehu budeme predstierať, že to bola láska na prvý pohľad. Princezná od zdatného námorníka nevedela odtrhnúť oči, uprosila svojho otca, aby ho ušetril, a napokon si ho vzala. Petterssonovi sa na ostrove podarilo vysadiť vlastnú kokosovú plantáž, a keď sa jeho švagor – kráľ Lemy – pobral na onen svet, sám nastúpil na jeho miesto.

kanibal, domorodec, ostrov Tabar, kráľ, švédsky námorník, Carl Emil Pettersson, história, dejiny
Wikimedia Commons
Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje