Žijeme v digitálnej ére, ktorej dominujú sociálne siete. TikTok, Facebook či Instagram sa stali súčasťou našich každodenných životov a mnohí z nás si už ani nedokážu predstaviť, že tu niekoľko rokov dozadu vôbec neboli. Ako by sa na ich používanie adaptovali historické osobnosti, ktoré významne formovali dejiny Slovenska? Na to sme sa pozreli v tomto článku.
Predstavme si päť významných osobností slovenskej histórie, ktoré by svojou charizmou, schopnosťami a inšpiratívnymi príbehmi dokázali ovládnuť online priestor a stať sa hviezdami sociálnych médií. Ich príspevky by nás motivovali, informovali a zanechávali trvalý dojem, rovnako ako ich činy a myšlienky zanechali nezmazateľnú stopu v našej histórii. Ktorému z nich by si dal svoj follow?
1. Ľudovít Štúr (1815-1856)
Ľudo je pán, Ľuda fakt hádam predstavovať netreba. Slovenský národný buditeľ, politik, historik, jazykovedec… Ľudovít Štúr bol originálna bábika Barbie, pretože aj tá vystriedala viac ako 250 rôznych profesií. Či však holdoval ružovej farbe, nevedno. Slovenskému ľudu venoval nádherný jazyk, ktorý sa nám kolektívne darí przniť na dennej báze. Nech mu je zem ľahká.
Niet pochýb, že kodifikátor spisovnej slovenčiny by na svojich sociálnych sieťach strúhal jeden virál za druhým. Okrem súkromného Instagramu by mal aj účet @v_hrobe_sa_obraciam, na ktorom by zdieľal gramatické prešľapy Slovákov v online priestore. Nechýbali by pravidelné kolaborácie s miestnymi barbermi – predsa len, taká brada sa sama neobriadi.
2. Andrej Hlinka (1864-1938)
V ankete RTVS Najväčší Slovák sa v roku 2019 umiestnil na štvrtom mieste, preto nepochybne nesmie chýbať ani v tomto zozname. Andrej Hlinka sa narodil v dnešnom Ružomberku a pôsobil ako rímskokatolícky kňaz aj politik. V roku 1919 sa zúčastnil Mierovej konferencie v Paríži a aktívne pracoval na vymyslení dobrého používateľského mena na Instagram (používal totiž pseudonymy ako Kostolan, Lipták, Mešťan či Výborník).
Aj komunita veriacich potrebuje svojho influencera, a Hlinka by sa tejto úlohy chopil s gráciou sebe vlastnou. Jeho Facebook a Twitter by boli miestom pre diskusie o náboženskej slobode a etike, na Instagrame by ukazoval svoje charitatívne aktivity a na YouTube by pritiahol fanúšikov svojimi charizmatickými prejavmi.
3. Pavol Országh Hviezdoslav (1849-1921)
Rodák z Vyšného Kubína bol nielen čestným predsedom Matice slovenskej, ale v prvom rade jedným z najznámejších básnikov slovenskej histórie. V roku 1875 zložil advokátske skúšky, no väčšmi ako právnika ho dnes poznáme ako autora „hitov“ Krvavé sonety či Zuzanka Hraškovie, ktoré dodnes traumatizujú maturantov naprieč celou krajinou.
Asi nebude prekvapením, že Hviezdoslav by zasvätil svoje profily na sociálnych sieťach svojej básnickej tvorbe. Jeho Instagram by bol plný inšpiratívnych citátov, na Twitteri by zdieľal svoje filozofické úvahy a na YouTube by prezentoval svoje literárne diela prostredníctvom recitácií a interpretácií. Na TikTok by pridával videá typu „GRWM na napísanie ďalšej básne, ktorej nikto nerozumie“ a ľudia by to žrali aj s navijakom.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane