Stereotypy a ich zveličovanie patria medzi najzákladnejšie nástroje, pomocou ktorých sa tvorí humor. Vtip je však skutočne vtipný jedine vtedy, ak sa tento stereotyp aspoň sčasti zakladá na pravde. Vo svete humoru sa usídlilo mnoho otrepaných vtipov, ktoré nemajú žiadnu oporu v reáliách nášho sveta.
Svojím spôsobom vlastne nejde o nič zlé. Veľká časť meme formátov pracuje s nejakými umelo zostrojenými archetypmi, ktoré sú meme komunite zrozumiteľné, avšak mimo nej nemusia vôbec dávať zmysel. Treba si uvedomiť, že memes rozhodne nepatria medzi stopercentne spoľahlivé edukačné zdroje.
Toto je niekoľko neustále opakovaných vtipov, ktoré utvrdili ľudí v nesprávnych presvedčeniach o okolitom svete:
V Alabame je rozšírený „rodinný biznis“
„Sweet home Alabama!“ znie klasická reakcia na sociálnych sieťach, keď niekto spomenie fyzickú lásku medzi pokrvnými príbuznými. Z nejakých príčin si štát na juhu USA vybudoval povesť miesta, kde sa zaostalí rednecks neustále venujú krvismilstvu, ktoré akosi patrí k miestnemu folklóru. Alabama je synonymom incestu.
Pohlavný styk a svadba medzi pokrvnými príbuznými sú v Alabame prísne zakázané. Páchateľovi hrozí trest vo výške 1 až 10 rokov za mrežami a peňažná pokuta až 15-tisíc dolárov. Je možné, že stereotyp o Alabame vznikol kvôli množstvu malých dediniek, kde sa „nedá nájsť si partnera, ktorý by ti nebol rodinou.“ Oficiálne čísla hovoria, že incest je najrozšírenejší v týchto štátoch USA: Kansas, Arkansas, Kentucky a Západná Virgínia.
Muži nevedia robiť viac vecí naraz
Klasikou medzi zlými ženskými vtipmi sú tie, ktoré si uťahujú z údajnej neschopnosti mužov robiť viac vecí naraz. Muži sú vraj úplne šmatlaví a nedokážu si poradiť ani s elementárnymi úlohami, nie ešte s mnohými činnosťami naraz. Samozrejme, ženy vraj naopak toto umenie perfektne ovládajú!
Posted by Some Images on Friday, June 19, 2020
Aká je skutočnosť? Výskumy ukazujú, že pohlavia sa vôbec neodlišujú vo svojej schopnosti multitaskovať. Obe pohlavia sú v tom rovnako mizerné. Sú teda nejakí ľudia, ktorí to predsa len zvládajú? Mohli by to byť profesie ako napríklad piloti bojových lietadiel (musia súčasne sledovať svoju polohu, rýchlosť, sledovať nepriateľa, komunikovať s ostatnými…). Ktoré pohlavie prevažuje v tejto profesii?
Francúzski vojaci sa vždy vzdávajú
Obľúbenou kratochvíľou fanúšikov histórie je šikanovanie Francúzov a pripomínanie toho, že Francúzsko sa počas vojny vždy ľahko vzdá. Kto by si predsa nepamätal, že veľké Francúzsko bolo porazené nacistickým Nemeckom len za 46 dní (1940)? S akou hanbou sa Francúzi stiahli zo svojich kolónií v Indočíne (1954) a v Alžírsku (1962)?!
Akurát, že ďalšie zahanbujúce francúzske porážky by sme len ťažko hľadali. Podľa Wikipedie Francúzi od roku 387 p.n.l. zo 168 bitiek 109 vyhrali, prehrali 49 a bez jasného víťaza ich skončilo 10. Stačí zapojiť zdravý sedliacky rozum – ako sa Francúzom podarilo vybudovať jednu z najväčších koloniálnych ríš, ktorá pokrývala 11 500 000 km²? Nuž, letákovou kampaňou ju určite nezískali… Francúzsko jednoznačne patrí medzi vojensky najúspešnejšie štáty histórie.
Zlaté rybičky majú mizernú pamäť
Celé roky medzi ľuďmi prežíva mýtus o tom, že zlatá rybka si nepamätá veci staršie ako tri sekundy. Veď kam by sa do takej maličkej hlavy zmestilo viac spomienok? Prirovnanie k zlatej rybke sa často používa pri kontakte s ľuďmi, ktorí sú veľmi roztržití a ľahko zabúdajú.
Výskumy odhalili, že zlaté rybky si dokážu pamätať podnet a reakciu naň aj šesť mesiacov. Živočích s trojsekundovou pamäťou by jednoducho nemohol fungovať – počas úteku pred dravcom by zabudol, že je prenasledovaný. O tom, že trojsekundový mýtus je naozaj len mýtus, nás presvedčia aj pozorovania z praxe: na Reddite niekto podotkol, že jeho zlatá rybka dokáže čas kŕmenia odhadnúť oveľa presnejšie ako jeho mačka…
IT je doménou zanedbaných a sociálne vylúčených mužov
Ako vyzerá „typický ítečkár“? Často sa stretávame s obrazom mládenca, veľmi introvertného až autistického, s mizernou úrovňou osobnej hygieny a štýlu, ktorého jediným priateľom je jeho počítač. Toto mohol byť štandard možno pred niekoľkými desaťročiami. Hoci sa takéto typy nájdu aj dnes, s rapídnym rozvojom IT sa zmenili aj ľudia, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú.
Skús sa porozprávať s ozajstnými ľuďmi, ktorí študujú alebo už pracujú v sektore IT. Sú to úplne normálni, plne funkční ľudia, ktorí navonok ničím nevyčnievajú. Určite by si medzi nimi našiel viac než dosť takých, ktorí si celodenné sedenie za počítačom z práce kompenzujú tým, že dlhé hodiny cvičia a športujú. Stále väčšie percento pracovníkov v IT sektore predstavujú ženy.