Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.1.2023
sk
Bohuš
cz
Ingrid
Zdroj: ©Shutterstock

5 praktických tipov, ktoré sa ti zídu pri jazdení autom v zime

Tvoje zimné jazdy budú bezpečnejšie a príjemnejšie.

Zimné jazdenie má len máloktorý vodič rád. Ráno s ledva rozlepenými očami prídeš k svojmu štvorkolesovému tátošovi a namiesto toho, aby si sa komfortne odviezol do práce, stráviš niekoľko minút v ukrutnej zime. Musíš odškrabať ľad z okien, čo znamená len jedno – zmrznú ti ruky, že nevieš ani poriadne pohnúť prstami. Potom začne štrajkovať štartér a aby toho náhodou nebolo málo, tak rovno na parkovisku sa ti aj podarí zapadnúť. Skvelé. Ako čerešničku na torte ti auto daruje pekne zahmlené okná, cez ktoré ledva vidíš na cestu.  

Našťastie, existuje hneď niekoľko jednoduchých trikov, ako spraviť zimné jazdenie komfortnejším a bezpečnejším. Vyskúšaj si ich a sám uvidíš, že zrazu budeš na zimné jazdy nadávať oveľa menej!  

1. Ako si poradiť so zamrznutými oknami?  

Pokiaľ ťa irituje niekoľkominútové škrabanie okien, je tu aj modernejšie riešenie – špeciálny sprej na rozmrazovanie skiel. Ten funguje na jednoduchom princípe. Nastriekaš ho na okná a tie v dôsledku chemickej reakcie v priebehu niekoľkých sekúnd odmrznú. Ty sa tak môžeš hneď vydať na cestu.  

Shutterstock

Keď nemáš auto s rozmrazovaním čelného skla, proces škrabania si môžeš urýchliť aj tým, že zapneš ventilátor naplno a nasmeruješ prúdenie vzduchu smerom na predné sklo. Vďaka tomu sa začne ľad topiť a jeho odškrabávanie bude ľahšie. Čo rozhodne neskúšaj, to je liatie teplej vody na okná. Tento amatérsky trik ti spôsobí viac starostí ako radosti, keďže pri ňom hrozí prasknutie skiel.  

2. Logické parkovanie  

Nájsť večer parkovacie miesto môže byť samo osebe náročné, najmä keď bývaš na sídlisku vo väčšom meste. No pokiaľ máš tú možnosť, snaž sa auto zaparkovať tak, aby bolo otočené smerom na východ. Pokiaľ z domu neodchádzaš ešte za tmy, prvé lúče slnka dokážu pekne nataviť ľad na oknách, takže jeho škrabanie je potom oveľa jednoduchšie. Dokonca, niekedy ho roztopia natoľko, že prácnemu odškrabávaniu sa úplne vyhneš.  

Mohlo by ťa zaujímať:

Vieš, ako správne zvládnuť šmyk? Na tieto časté chyby si dávaj pozor!

3. Zbav sa zahmlených okien raz a navždy!  

Pokiaľ máš vo svojom aute klimatizáciu, zapni ju. Možno to bude znieť nelogicky, prečo by si predsa studené auto ešte viac chladil klimatizáciou? Trik je v tom, že keď ju zapneš, do interiéru začne prúdiť suchý vzduch. Ten doslova v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd účinne eliminuje zahmlené okná a ty tak budeš mať dokonalý výhľad.  

Shutterstock

Ak v aute klimatizáciu nemáš, pomôže druhý trik – vrecúško s granulami do mačacej toalety. Tie perfektne pohlcujú vlhkosť, čím zmierňujú zahmlievanie skiel.  

4. Ako sa vyhrabať, keď zapadneš?  

Zapadnutie je v zime neraz na dennom poriadku. Keď sa ti stane, že s autom vojdeš do vyjazdenej koľaje, kolesá prešmykujú a ty sa nevieš pohnúť, pomôcť môžu gumené rohože z interiéru. Tie jednoducho podlož pod kolesá. Pneumatika tak bude mať lepšiu trakciu a auto sa obvykle dokáže pohnúť. Ak máš vozidlo so zadným náhonom a motorom vpredu, trakciu v zimných podmienkach ti zlepší zaťaženie zadku. Napríklad, keď budeš viezť nejakých ľudí, povedz im, aby si sadli na zadné sedadlá.  

Shutterstock

Zaujímavým trikom je aj cúvanie do kopca. Pokiaľ máš auto s predným náhonom a nevieš nejaký kopec vyjsť smerom vpred, skús zacúvať. Možno budeš sám prekvapený, ako tento jednoduchý trik veľmi dobre funguje!  

5. Papuče na kolesá  

Určite sa už aj tebe niekedy stalo, že si chcel vyjsť strmším zľadovateným kopcom, napríklad do lyžiarskeho strediska či na chatu, no tvoje auto nebolo schopné pohybu vpred. V takom prípade by ti väčšina motoristov odporučila snehové reťaze. Ich nasadenie na kolesá však môže byť celkom zdĺhavé, najmä keď v tom nemáš prax. Dobrou alternatívou preto vedia byť takzvané papuče na kolesá. Tie sa nasadzujú ľahšie ako klasické reťaze a dokážu veľmi pomôcť v kritických situáciách.  

Máš aj ty nejaké praktické tipy a triky, ktoré sa oplatí poznať pri zimnom jazdení? Daj nám ich vedieť v komentári!  


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť