Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDB

5 šialených konšpiračných teórií z čarodejníckeho sveta Harryho Pottera

Prečo nám Rowlingová nikdy nepovedala, ako presne vzniká horcrux?

Fanúšikovia Harryho Pottera veľmi radi špekulujú a komplexný čarodejnícky svet J. K. Rowlingovej im k tomu dáva skutočne kvantá priestoru. Knižná sága skončila už dávno, od filmovej premiéry poslednej časti je to už solídnych deväť rokov… a potterheads si stále nedajú pokoj.

Vymýšľajú teórie od výmyslu sveta, alternatívne konce, rýpu sa v otázkach, ktoré ostali otvorené, a prichádzajú s bizarnými odpoveďami. Niektoré z nich sú absurdné v naozaj absurdnom slova zmysle, iné sú absurdné, no majú hlavu aj pätu. A my sme si dnes na ukážku pripravili päticu z tej druhej kategórie.

1. Horcrux a kanibalizmus

Už je to viac ako deväť rokov, čo sme sa s Potterom nadobro rozlúčili, no jedna záhada jeho magického sveta stále ostáva nerozlúsknutá. Ako vytvoriť horcrux. Horcrux je hmotnou podobou najtemnejšej formy mágie, predmet, do ktorého čarodejník vloží časť svojej duše, ktorým si zabezpečí nekonečný život, na vytvorenie ktorého treba najprv niekoho zabiť…

Tieto teoretické drísty pozná hádam každý, kto trojici odvážnych čarodejných študentov obetoval detstvo aj riadnu porciu dospelosti. Je však viac než očividné, že to nie je všetko. Ak by na vytvorenie horcruxu stačila vražda a temná magická formulka zo zakázanej časti školskej knižnice, potom by mal jeden taký každý druhý čarodej v Azkabane. A to očividne nemá.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Výroba horcruxu je stále opradená rúškom tajomstva a fakt, že sa Rowlingovej editor takmer povracal, keď sa s ním spisovateľka o svoju predstavu procesu podelila, celej situácii vôbec nepridáva. Niet divu, že fanúšikovia šalejú. Chcú vedieť, čo je také šialené, nechutné, strašidelné a absurdné, že ako editorovi, tak aj profesorovi Slughornovi a Hermione sa z toho stavajú vlasy dupkom?

Niektorí zvedavci sa prikláňajú k teórii kanibalizmu. Čarodejník musí skonzumovať mäso a krv svojej obete, aby mohol následne vytvoriť horcrux. Podstata kanibalizmu ako takého sa v histórii spájala s preberaním sily a zdravia od mŕtveho, takže po tejto stránke to dáva absolútny zmysel. Plus, je to nanajvýš poburujúce a je viac než jasné, prečo sa tento detail nespomína nikde. Nikde.

Warner Bros. / MovieStillsDB

2. Ron je Dumbledore

Ďalšia fanúšikovská teória si zobrala na paškál Rona Weasleyho a Dumbledora. Podľa nej má byť obľúbený ryšavec a riaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej jedna a tá istá osoba, ktorej sa šikovne darí cestovať v čase. Svoj prvý život prežije Ron tak, ako nám to ukázali vo filme.

Nastúpi do školy čarov a kúziel, spriatelí sa s Harrym a Hermionou, do ktorej sa vďaka prenikavému leviosa zaľúbi až po uši a s ktorou si napokon povedia aj svoje áno pred oltárom (teda, aspoň myslíme, že to takto funguje aj v ich svete). Na staré kolená sa mu však zachce ešte akéhosi dobrodružstva, tak sa prenesie naspäť v čase a sprevádza Harryho jeho dobrodružstvami ako riaditeľ a mentor.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Dôkazov, že by to celé na teoretickej úrovni naozaj mohlo fungovať, je hneď niekoľko. Po prvé, treba poznamenať, že predtým, ako od hlavy po päty ošedivel, mal aj Dumbledore ryšavé vlasy. Okrem tejto výraznej črty sa na seba vzhľadovo ponášajú vo viacerých aspektoch – obaja sú vysokí, štíhli a majú dlhé nosy.

Po druhé, Ron a Dumbledore sa len zriedkakedy stretávajú tvárou v tvár. Aj napriek tomu sa zdá, že Dumbledore vie o každom kroku, ktorý sa trojica rozhodne podniknúť, o všetkých tajomstvách a budúcich plánoch. Čerešničkou na torte je jazva nad kolenom v tvare londýnskeho metra, ktorú Dumbledore okrajovo spomína. A pamätáte, kto si vo Väzňovi z Azkabanu poranil koleno?

Warner Bros. / MovieStillsDB
Nepríjemný zážitok v taxíku. Zuzana Kovačič Hanzelová vyzýva k odinštalovaniu známej aplikácie

Odporúčame prečítať:

Nepríjemný zážitok v taxíku. Zuzana Kovačič Hanzelová vyzýva k odinštalovaniu známej aplikácie

3. Pani Norrisová je skutočná pani Norrisová

Argus Filch je po natupírovanej mrche v ružovom kostýme hádam najmenej sympatickou postavou celej čarodejníckej ságy. Mnohým fanúšikom bol tento vypĺznutý deduško ešte väčšmi proti srsti ako samotný Voldemort a úprimne, niet sa čomu diviť.

Filch bol jednou z postáv, pri ktorej sa charakter rovnomerne preklápal do vizuálu a jeho zjav bol teda nepríjemný po všetkých stránkach. Jediný, komu sa z jeho strany dostalo viac ako nevrlého pohľadu, bola jeho mačička pani Norrisová. Bolo viac než zjavné, že svojej štvornohej chlpatej spoločníčke by zniesol aj modré z neba.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Keď po kontakte s baziliskom mačka skamenela, povedať, že Filch nebol nadšený, by nebolo schopné vystihnutie situácie. Starý muž sa úplne opustil, obvinil Harryho z vraždy a začal smutne smokliť. Pre divákov aj čitateľov bolo ťažké vstrebať taký náhly príval emócií. O to viac, že ide o bezcitného človeka tohto kalibru a… mačku.

Na základe týchto skutočností prišli fanúšikovia s bláznivou konšpiračnou teóriou, podľa ktorej pani Norrisová nie je len mačka. Je to skutočná pani Norrisová, kedysi manželka Argusa Filcha. Ako animágus sa dokázala premeniť na zviera – mačku, no jedného dňa sa premena nepodarila a pani Norrisová ostala uväznená v mačacom tele navždy. Filcha to neodradilo, a ani po rokoch ustavičného mňaukania svoju životnú lásku neopustil.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť