Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

5 spôsobov, ako môžu Slováci svoje peniaze minúť lepšie než na nepotrebné vianočné darčeky

Bude ťa to stáť málo, no radosť bude obrovská.


Pre väčšinu z nás sa blíži najkrajší čas roka. Vianoce sú sviatkom pokoja, lásky a spolupatričnosti. Je to čas, keď sa zíde celá rodina pri štedrovečernom stole a užíva si spoločný čas sprevádzaný zvukom vianočných kolied a vôňou koláčov a dobrého jedla.

Po dobrej večeri sa všetci zhrnú pod vianočný stromček, aby si rozbalili darčeky. Činnosť, ktorú berieme ako samozrejmosť. Na vianočné darčeky zvyknú Slováci každý rok minúť aj stovky eur. Veľakrát ich kupujeme len preto, lebo máme pocit, že sa to musí. Predbiehame sa v tom, kto kúpi drahší dar.

Čo tak tento rok minúť len pár eur, mať zo seba dobrý pocit a dotyčnej osobe urobíš takú radosť, ako keby si jej dal ten najdrahší dar na svete?

Reč je o krásnych charitatívnych projektoch, ktoré aj tento rok budú potrebovať tvoju pomoc. Môžeš si vybrať z mnohých, no my ti priblížime päť rôznorodých projektov, a je na tebe, komu sa rozhodneš pomôcť. Dôležité je, že niekomu urobíš krajšie Vianoce.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Veľmi veľa. Krásna iniciatíva beží už šiesty rok, a aj ty sa môže zapojiť a vyčariť úsmev na tvári seniorom v domovoch dôchodcov, ktorí nikoho nemajú alebo na nich ich blízki zabudli.

Stačí pohľadať starú krabicu od topánok, ak chceš, môžeš ju obaliť vo vianočnom baliacom papieri či nejako inak ozdobiť a, samozrejme, naplniť. Na stránke sa môžeš inšpirovať, aké maličkosti by seniorov potešili. Môžu to byť perníčky, krížovka či voňavá sviečka.

Zároveň tam máš uvedené odberné miesta, ktorých nie je málo, no poponáhľaj sa, zber končí už 4. decembra.

Zvieratá v útulkoch

Zvieratá v útulkoch, hlavne psíky, potrebujú tvoju pomoc tiež. V predvianočný čas si mnoho ľudí na ne spomenie, no len ako na potenciálny darček, ktorý ak po Vianociach omrzí, vyhodia na ulicu. Pes nie je hračka, preto si treba veľmi dobre premyslieť osvojenie zvieratka.

Ak nemáš vhodné podmienky na adoptovanie útulkáča, nezúfaj. Pomôcť vieš aj inak a budú ti veľmi vďační. Môžeš poslať jednorazovú finančnú pomoc alebo si nastaviť mesačný trvalý príkaz s menšou sumou. Každý útulok má svoj transparentný účet.

Ak sa nevieš rozhodnúť, sú tu organizácie a združenia, ktoré zastrešujú útulky a financie spravodlivo prerozdelia. Najznámejšie sú Slovenská Aliancia Ochrancov Zvierat (SAOZ) a Združenie za práva zvierat (ZZPZ).

Štedrá večera pre všetkých

Vianoce patria všetkým, svieti nápis na stránke, ktorá už piaty rok pripravuje štedrú večeru ľuďom bez domova, ktorí na jej chuť možno aj zabudli. Tento rok si ju budú môcť vychutnať s pomocou ostatných v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a v Košiciach.

Výber jedál je na tebe. Môžeš darovať kapustnicu či hríbovicu, ktoré stoja len dve eurá. Hlavné chody sú ryba so šalátom či rezeň s pyré, oboje ťa budú stáť tri eurá. Darovanie celej večere ťa bude stáť len päť eur. Ak by si chcel byť veľmi štedrý, je možné podarovať aj vianočné perníčky za jedno euro. K svojej objednávke môžeš pridať aj odkaz pre osobu, ktorá štedrú večeru dostane.

Vianoce pre deti z detských domovov

Projekt Vianoce z krabičky je zameraný na obdarovanie detí v detských domovoch, azylových centrách a sociálne slabších rodinách po celom Slovensku. „Do projektu sa môžu zapojiť ľudia z celého Slovenska, ktorí môžu pre deti venovať rôzne hračky a iné drobnosti na základe vlastného uváženia alebo podľa želania detí. Darčeky darcovia odovzdávajú na vybraných zberných miestach alebo posielajú prostredníctvom výdajných miest Packety,“ píše sa na stránke.

Taktiež, ak si si nie istý, čo by deti v detských domovoch mohlo potešiť – na stránke je zoznam vhodných darčekov podľa pohlavia a veku dieťaťa.

Adopcia na diaľku

Ak by si chcel pomôcť medzinárodne, je tiež jeden veľmi pekný projekt – adopcia na diaľku, ktorým sa pomáha deťom v krajinách tretieho sveta. Projekt zastrešuje Slovenská katolícka charita a usiluje sa o to, aby každé dieťa malo prístup k vzdelaniu.

„Naším poslaním je dlhodobá a systematická pomoc chudobným deťom, ktorým pomáhame bez ohľadu na pohlavie, vierovyznanie, zdravotný stav a rasu,“ uvádza sa na stránke. Všetky potrebné informácie o tom, ako sa stať darcom, nájdeš tu.

 1. Na ktorý projekt by si prispel alebo prispeješ?

  1. Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
  2. Pomoc zvieratám v útulkoch
  3. Štedrá večera pre všetkých
  4. Vianoce z krabičky
  5. Adopcia na diaľku
  75 hlas(y/ov)
  Share Your Result

Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.