Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Aj na Slovensku máme viacero miest, hradov a zámkov, ku ktorým sa viažu tajomné legendy. Nie je v nich núdza o duchov, prízraky, zakopané poklady či démonov.

Viacero z nich by sa bez problémov mohlo stať základom pre kvalitné a mrazivé horory (často s romantickým či gotickým nádychom). Dva články s rôznymi tajomnými príbehmi sme ti priniesli a nižšie nájdeš ďalších 5 pozoruhodných legiend.

1. Hrad Korlátka a poklad strážený démonom

Zrúcaninu hradu Korlátka nájdeš v Malých Karpatoch nad obcou Cerová. Hrad bol postavený v 13. storočí a definitívne opustený v 18. storočí. Viaže sa k nemu aj zaujímavý strašidelný príbeh.

Hovorí sa, že priamo pod hradom je zakopaný vzácny poklad. Truhlice plné zlata sa však nedajú nájsť úplne jednoducho. Stráži ich totiž démon zo samotného pekla. Mnoho odvážlivcov sa poklad pokúšalo nájsť, ale bez stopy zmizli, prípadne sa dali na útek, hneď ako démona zbadali.

K zlatu sa dá dostať len za určitých podmienok. Jednak musíš byť na hrade v presne danú hodinu a nemôžeš vydať ani hláska. Ak tak urobíš, čert ti neublíži, otvorí zlatú bránu vedúcu k pokladu a ty si môžeš naplniť vrecká.

Slovensko, povesti, legendy, strašidelné príbehy, nadprirodzeno, fakty a zaujímavosti, história, strašidelné miesta na Slovensku
Shutterstock

2. Bezhlavý mních a tajomný žobrák

V meste Nitra, konkrétne v jeho najstaršej časti zvanej Horné mesto, koluje tajomná legenda o bezhlavom mníchovi. Toho miestni vídajú, ako sa potuluje po uliciach (najčastejšie ho vídali v Hradnej ulici). Oblečené má františkánske rúcho, obuté sandále a… chýba mu hlava.

Neobjavuje sa síce príliš často, ale keď sa tak stane, obvykle to značí nejakú katastrofu či nešťastie. Nie je známe, kto tento mních bol, a nevieme ani to, ako prišiel o hlavu.

Nie je to však jediný prízrak, ktorý sa po Nitre pohybuje. V malej uličke, ktorá smeruje od Mostnej na hradný kopec, sa totiž zvykne vždy s úderom polnoci zjavovať záhadný žobrák. V rukách má klobúk a okoloidúcich prosí o almužnu.

Slovensko, povesti, legendy, strašidelné príbehy, nadprirodzeno, fakty a zaujímavosti, história, strašidelné miesta na Slovensku
Shutterstock
5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

Odporúčame prečítať:

5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

Keď mu však doň ľudia vhodili mincu, tá cinkla priamo na zem. Hovorí sa, že oným žobrákom je mlynár menom Risman. Ten bol za života mimoriadne lakomý a chudobným nedal ani mincu. Po smrti bol tak potrestaný tým, že sa z neho stal žobrák, ktorému ale nie je súdené dostať peniaze.

3. Liptovský hrad a zakliata žena

Aj Liptovský hrad svoju legendu. Jeho ruinu nájdeš na Liptove v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Podľa príbehov na hrade kedysi žil hradný pán so svojou dcérou Marienou. Tá však bola nesmierne tvrdohlavá a nedbala na otcove rady. Zamilovala sa dokonca do jeho úhlavného nepriateľa Bešeňa, ktorý sa snažil Liptovský hrad dobyť.

Keď jedného dňa hradný pán pracovne odišiel z hradu, Bešeňa to využil a dorazil naň so svojím vojskom. Mariena mu v tom nijako nebránila, naopak mu ešte otvorila hradnú bránu. Jej nešťastný otec ju za to preklial a ona stratila svoju ľudskú podobu. V blízkosti hradu sa teraz túla v podobe prasnice s kľúčom v papuli. Kliatby dievča zbaví len ten, kto tento kľúč svini z papule vytiahne.

Slovensko, povesti, legendy, strašidelné príbehy, nadprirodzeno, fakty a zaujímavosti, história, strašidelné miesta na Slovensku
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.