Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

4. Oravský hrad a stávka s čertom

Krásny Oravský hrad sa nachádza v obci Oravský Podzámok a postavili ho v 13. storočí. A podľa legiend mal v jeho stavbe pazúry sám diabol. Príbehy hovoria, že sa istý Marek prechádzal po Orave a do oka mu padlo majestátne bralo. Povedal si, že aj keby mu mal pomáhať sám Satan, tak na ňom postaví hrad. Hneď ako tie slová vyslovil, stál vedľa neho démon, ktorý sa ponúkol, že hrad postaví. Nie však zadarmo.

Od mládenca si za odmenu vypýtal jeho dušu, pre ktorú si príde presne v deň, keď Marek oslávi 77. narodeniny. Mladíkovi sa do zdalo ako dobrý obchod, veď 77 rokov bolo ešte ďaleko a vidina nádherného hradu s priestrannými komnatami bola až príliš lákavá.

Slovensko, povesti, legendy, strašidelné príbehy, nadprirodzeno, fakty a zaujímavosti, história, strašidelné miesta na Slovensku
Shutterstock

Čertovi však povedal, že hrad musí byť hotový za sedem dní a sedem nocí. Pekelník sa pustil do práce, ktorá mu šla od ruky. Marek však pri pohľade na vznikajúci hrad oľutoval, že predal svoju dušu, a hľadal spôsob, ako by zo stávky vykĺzol. Začal sa modliť k Bohu o pomoc, a ten ho naozaj vyslyšal. Na sklonku siedmej noci už ostávalo k hradu priniesť len tri posledné balvany.

Keďže však boli veľmi ťažké, démon ich vliekol veľmi pomaly, až zakikiríkal kohút, ktorý ohlásil nový deň. Čert tak stávku prehral. Marek si tak ponechal dušu a do lona mu padol aj hotový hrad.

5. Zámok Topoľčianky je údajne plný duchov

Nádherný zámok v Topoľčiankach nie je lákadlom len pre turistov, ale aj pre mnohých milovníkov záhad či samozvaných lovcov duchov. Podľa nich totiž ide o zámok, v ktorom prebývajú nadprirodzené sily. Konkrétne sa v jeho chodbách zjavuje duch krásnej mladej ženy.

Je ňou Alžbeta, dcéra grófky Alžbety Rákociovej. Tento prízrak však nerobí nič desivé, neštrngá reťazami ani nevydáva strašidelné zvuky. Naopak, k ľuďom sa správa veľmi milo a nikomu neubližuje.

Slovensko, povesti, legendy, strašidelné príbehy, nadprirodzeno, fakty a zaujímavosti, história, strašidelné miesta na Slovensku
Shutterstock
slovenské mamičky, Slovenky, príhody Sloveniek, pôrod, pôrodnica, historky z pôrodnice, zábava

Určite si prečítaj:

Slovenské mamičky sa podelili o vtipné aj menej vtipné historky z pôrodníc

Alžbeta na hrade žila v 17. storočí. Keď mala 13 rokov, vydala sa za Adama Erdödyho, ktorého veľmi milovala. Ten ale čoskoro zahynul v bojoch s Turkami a Alžbeta si musela proti svojej vôli vziať jeho brata. Ich manželstvo však nebolo šťastné.

Alžbeta bola známa aj svojou láskavosťou a dobrými skutkami. Po hrade sa prechádzala v bielych šatách a často prepadala zármutku nad stratenou láskou. Z toho jej napokon puklo srdce, keď mala len 33 rokov. Odvtedy blúdi po chodbách hradu a nenachádza pokoj.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť