Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Zdroj: ©Shutterstock

5 svetoznámych speváčok, ktoré bojujú s náročnými ochoreniami

Jedna z nich sa dva roky prakticky nepostavila z postele.

Choroby si svoje obete nevyberajú na základe spoločenského postavenia, sumy na bankovom účte či dosiahnutej slávy. Sadnúť na plecia môžu komukoľvek, dokonca aj známym celebritám. Dôkazom toho je, nanešťastie, aj táto pätica speváčok, ktorým (často vzácne) ochorenia poriadne komplikujú bežné fungovanie. Mnohí pritom ani len netušia, že nejaké majú.

1. Billie Eilish a Tourettov syndróm

Človek s Tourettovým syndrómom nemusí byť časovanou bombou, ktorá na počkanie vykrikuje nadávky. Podobne ako iné diagnózy, aj táto má množstvo rôznych podôb. Príkladom môže byť americká speváčka a autorka hitov ako Bad Guy či Ocean Eyes Billie Eilish. Len 22-ročná hudobná ikona sa o živote s Tourettovým syndrómom rozrozprávala v rozhovore pre magazín Harper’s Bazaar.

Neurologická porucha, ktorá sa mimo iného prejavuje aj nekontrolovateľnými tikmi, jej bola diagnostikovaná v jedenástich. „Nie je chvíľa, keď by som tiky nemala vôbec. Deje sa to neustále, počas celého dňa. Občas hýbem ušami hore a dole, inokedy dvíham obočie, cvakám sánkou, napínam nejaké svaly… To sú všetko veci, ktoré by si človek počas rozhovoru so mnou ani nevšimol, no pre mňa sú veľmi vyčerpávajúce,“ vysvetlila Eilish.

celebrity s ochoreniami, Billie Eilish, 5 svetoznámych speváčok
Profimedia

V jej prípade tiky poľavujú, len ak sa sústredí na niečo iné – napríklad jazdu na koni či spievanie. Ľudia, ktorí ju pri tikoch pristihnú, si často myslia, že sa len snaží byť vtipná. „Myslia si, že to robím zo srandy, tak sa začnú smiať. Vždy ma to neuveriteľne urazí,“ priznáva speváčka.

2. Avril Lavigne a lymská borelióza

Speváčku z kanadského Ontária Avril Lavigne rozhodne predstavovať netreba. Na svojich hitoch Girlfriend, Complicated či Sk8er Boi odchovala všetky decká rokov deväťdesiatych, do sveta vypustila rad štýlových parfumov, vytvorila módnu značku Abbey Dawn… a potom z ničoho nič zmizla. Za jej náhlym odchodom stála práve lymská borelióza, teda bakteriálna infekcia, ktorá sa na človeka prenesie po uhryznutí kliešťom.

Na boj s chorobou dodnes spomína ako na najnáročnejšie obdobie svojho života. Definitívnej diagnózy sa dočkala v roku 2014, dopracovať sa k nej však vôbec nebolo jednoduché. „Vypočula som si, že je to chronická únava či depresia. Lekári nevedia, čo vám majú povedať, tak sa vás snažia presvedčiť, že ste sa zbláznili,“ prezradila v interview pre Good Morning America.

celebrity s ochoreniami, Avril Lavigne, 5 svetoznámych speváčok
Profimedia

Finálny verdikt dostala až po návšteve špecialistu na lymskú boreliózu. Následkom ochorenia bola dva roky prakticky pripútaná k posteli, naplno odkázaná na pomoc svojej mamy a manžela. „Dva sk*rvené roky som strávila v posteli,“ cituje Lavigne portál Today. Táto skúsenosť ju poznačila natoľko, že sa rozhodla vlastné financie investovať do založenia nadácie na pomoc ľuďom, ktorí si podobným peklom prechádzajú tiež.

Odporúčame prečítať:

Uniklo údajné poradie finalistiek Ruže pre nevestu. Víťazku malo prezradiť aj toto

3. Selena Gomez a lupus

Selena Gomez sa pred kamerami pohybuje už odmalička. Hereckú kariéru odštartovala detským seriálom Barney a priatelia, najväčšiu fanúšikovskú základňu si však vybudovala vďaka úlohe Alex Russo v tínedžerskom sitkome Kúzelníci z Waverly. Popri herectvu sa angažovala aj na hudobnej scéne a dnes ju vďaka hitom ako Wolves či Lose You To Love Me svet pozná primárne ako speváčku.

Fanúšikovia vedia, že 31-ročná kráska z amerického Texasu už roky zápasí s nemilosrdným autoimunitným ochorením. Lupus je veľmi komplikovanou chorobou, ktorá ovplyvňuje človeka nielen po fyzickej stránke, ale aj po tej duševnej. Medzi najčastejšie fyzické prejavy patrí ochorenie obličiek, medzi tie duševné zase depresia. Gomez má bohaté skúsenosti s obomi.

celebrity s ochoreniami, Selena Gomez
Profimedia

V roku 2017 bola nútená podstúpiť transplantáciu obličky. Ako spomína nadácia National Kidney Foundation, darkyňou sa stala v tom čase speváčkina najlepšia kamarátka Francia Raisa. „Neexistujú slová, ktorými by som mohla dostatočne poďakovať svojej nádhernej priateľke Francii Raisa. Som neuveriteľne požehnaná. Ľúbim ťa,“ napísala Gomez v dojemnom príspevku na svojom Instagrame.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.