Keď niekto spomenie veľké ženské mená v histórii, pravdepodobne ti napadne Marie Curie a tam to končí. Prečo? Problém nie je v tom, že by toho ženy za existenciu sveta málo dokázali… Len sa o nich, jednoducho, akosi nehovorí.
To treba zmeniť. Dnes sme si pre teba pripravili krátky úvod do života piatich úžasných žien, o ktorých by sa malo učiť na dejepise, no, bohužiaľ, nie je to tak. Veríme, že ti zase o čosi rozšírime obzory.
1. Virginia Hall
Krívajúca žena. To bola prezývka najobávanejšej ženskej špiónky z obdobia druhej svetovej vojny, ktorá, hoci jej plagáty lemovali ulice všetkých veľkých francúzskych miest, stále nacistom unikala pomedzi prsty. Virginia Hall sa v roku 1906 narodila do zámožnej rodiny úspešného baltimorského podnikateľa a budúcnosť mala prakticky istú. Zvolila si však vlastnú cestu.
Už odmalička sa chcela stať diplomatkou a otec ju v tomto rozhodnutí, na rozdiel od matky, podporoval. Uskutočniť tento plán však vôbec nebolo jednoduché. Aj napriek špičkovému vzdelaniu na najlepších svetových univerzitách a skutočnosti, že Virginia hovorila piatimi cudzími jazykmi, ju diplomati nechceli prijať do svojich kruhov. Najprv kvôli pohlaviu, neskôr kvôli „Cuthbertovi“.
Cuthbert, tak volala svoju drevenú prostetickú nohu. Počas poľovačky s priateľmi sa snažila vyliezť na strom, odistená zbraň ju postrelila do chodidla a aj napriek promptnej reakcii jej spoločníkov jej museli lekári nohu od kolena dole amputovať. Ako je však zjavné, ani tento hendikep Virginiu nezastavil a, s nohou či bez nej, dokázala úchvatné veci.
Keď začali nacisti okupovať Francúzsko, v ktorom aktuálne žila, vedela, že musí ísť preč. Vybrala sa teda pešo Trasou slobody cez Pyreneje. Trasa dlhá 72 kilometrov, ktorá aj zdravému človeku zaberie minimálne tri dni chôdze, bola mnohým osudná, no Virginia ju zvládla. Dostala sa až do Spojeného kráľovstva, kde sa spojila s organizáciou SOE, podstúpila výcvik a tou istou trasou sa vrátila naspäť do okupovaného Francúzska. Ako špiónka.
A vtedy sa začal naplno písať jej heroický príbeh. V prestrojení za novinárku The New York Post uverejňovala tajné informácie, naplánovala útek väzňov z väzenského tábora, ušla nacistom spred nosa, prežila väzenie v Španielsku, opäť sa vrátila do Francúzska v novom prestrojení a nadobudnutými informáciami vydláždila spojencom cestu k víťazstvu pred vylodením v Normandii.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Príbeh ženy, ktorej obrázky zmenili vedecký pohľad na oceány ako také a položili základy budúcej teórie o tektonických doskách
- Ako sa z utiahnutej dcéry psychológa a ženy v domácnosti vykľula zanietená vedkyňa, ktorá sa svojimi objavmi zapísala do dejín
- Harvard jej zabuchol dvere pred nosom, aj napriek tomu sa z nej stala najuznávanejšia anestéziologička všetkých čias
- Jej rodičia boli celý život otrokmi, no z nej sa stala úspešná žena
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom