Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada
Zdroj: ©Shutterstock

5 tipov, ako predať jazdené auto čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie

Poradíme ti, ako rýchlo predať tvoje staré auto.

Povedal si si, že je čas na zmenu, a chystáš sa predávať svoje auto? Potom zrejme chceš, aby sa kupec zjavil čo najrýchlejšie. Nikomu sa nechce s predajom stráviť niekoľko mesiacov. Avšak, nie každé vozidlo sa predá tak rýchlo, ako by si jeho majiteľ prial. Samozrejme, môžeš ho inzerovať za neprimerane nízku cenu, no po takejto stratégii asi netúžiš.

Existuje však aj viacero jednoduchých trikov, ako opticky zatraktívniť tvoje auto a nájsť mu tak nového majiteľa oveľa rýchlejšie. Týchto 5 sa oplatí vyskúšať.

1. Oprav čo najviac chybičiek

Každý záujemca o auto chce kúpiť kúsok, ktorý bude v čo najlepšom stave. Len málokto túži po vraku, ktorému bude na palubovke svietiť 5 kontroliek. Pokiaľ tvoje auto má nejaké chybičky, pokús sa ich pred predajom odstrániť.

Napríklad, svietiaca kontrolka motora môže síce znamenať vážnu poruchu za stovky eur, ale taktiež aj nejaký poškodený snímač za 20 €. Pokiaľ by si ho neopravil, veľa potenciálnych záujemcov by tvoje auto úplne vyškrtlo zo zoznamu kandidátov. Avšak, keď tých 20 € investuješ a chybu odstrániš, zrazu hodnota tvojho vozidla možno vzrastie aj o niekoľko stoviek eur.

Shutterstock

Bonusový tip: Ak sa autu blíži termín technickej a emisnej kontroly, pred predajom ju radšej sprav. Vozidlo tak bude mať pre kupca o niečo vyššiu hodnotu a priláka viac záujemcov. Predsa len, asi nikomu sa hneď po kúpe nechce absolvovať tieto kontroly.

2. Detailing vie spraviť divy

Nie každý pri kúpe auta detailne skúma technickú stránku, no čo si všetci záujemcovia všimnú, to je vizuálna stránka. Je obrovský rozdiel, či im ukážeš špinavé zanedbané auto alebo krásne naleštený kúsok s voňavým interiérom. Pred predajom preto zainvestuj pár desiatok eur a auto poriadne vyčisti. A to nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Pri drahších kúskoch stojí za zváženie investícia do detailingu, ktorý autu prinavráti charakter takmer nového vozidla. Jeho cena tak opäť môže vzrásť o niekoľko stoviek eur a ľudí zaujme už hneď na prvý pohľad.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyhni sa drahému servisu motora: Ako sa oň správne starať, aby ti vydržal dlho slúžiť?

3. Kvalitné fotky predávajú

Tento bod asi špeciálne predstavovať netreba. Je jasné, že fotografia zachytená prostredníctvom starej Nokie na parkovisku pri miestnom smetisku asi nikdy nezaujme toľko potenciálnych kupcov ako pekná fotka na reprezentatívnom mieste.

Vyčistené auto nafoť na mieste, ktoré pôsobí čisto, možno až mierne luxusne. Vyhni sa fotkám na parkovisku pri bytovke a podobne. Jednoducho, snaž sa auto nafotiť tak, aby hneď na prvý pohľad v rade inzerátov upútalo pohľady ľudí. Samozrejme, dbaj na dobré svetelné podmienky. Rôzne nevhodné tiene či tmavé kompozície dokážu výrazne pokaziť dojem.

Shutterstock

4. Využi silu internetu

Na internete dnes nájdeš veľa veľkých inzertných portálov, na ktorých môžeš zadarmo či za malý poplatok zverejniť inzerát svojho auta. Snaž sa v ňom čo najpresnejšie vypichnúť všetky benefity, ale aj potenciálne chyby, o ktorých by mal kupca vedieť. Úprimnosť je niekedy lepšia ako následné naťahovačky. Pozor si dávaj hlavne na gramatiku.

Okrem inzertných portálov využi aj Facebook. Či už Marketplace, alebo niektorú z mnohých skupín, ktoré slúžia na predaj automobilov. Jednoducho, snaž sa svoj inzerát čo najviac dostať medzi ľudí. Za pozornosť stoja aj možnosti topovania inzerátov. Síce zaplatíš pár eur navyše, ale tvoje auto sa zobrazí stovkám ľudí naviac v priebehu niekoľkých hodín. Opäť tak zvýšiš svoje šance, že ho predáš čo najskôr.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo robiť, aby tvoje auto nezačalo tak rýchlo hrdzavieť? Tieto pravidlá by si mal poznať!

5. Odpredaj do autobazára

Pokiaľ sa ti nechce „babrať“ so svojpomocným predajom auta, vždy môžeš využiť výkup autobazárov. Jednoducho auto zanesieš do miestneho bazára, pracovník ho obhliadne, navrhne výkupnú cenu a pokiaľ budeš súhlasiť, o niekoľko desiatok minút už budeš bez neho. Nemusíš riešiť komunikáciu so záujemcami a ďalšie záležitosti. Pripraviť sa však musíš na to, že za svoje vozidlo dostaneš menej peňazí, ako keby si ho predával sám.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť