Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.1.2025
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Iste si už aj ty počul slovné spojenie „nepochopený umelec“ či „prekliaty umelec“. Čo si budeme nahovárať, v histórii umenia nájdeme obrovské množstvo géniov, ktorí boli vo svojej dobe nepochopení.

Dnes sú ich diela uznávané po celom svete a nezriedka zarábajú milióny. Ich autori počas svojho života však bojovali o holé prežitie a často umierali veľmi mladí s pocitom, že ako umelci zlyhali. Čas však ich dielo preveril a urobil nesmrteľným.

Prinášame ti 5 umelcov, ktorí už navždy zmenili tvár moderného umenia, uchvátili milióny ľudí, hoci počas svojho života boli prakticky neznámi. V prípade záujmu ti niekedy v budúcnosti veľmi radi prinesieme pokračovanie. Podobne geniálnych a vo svojej dobe nepochopených umelcov je totiž pomerne veľa.

1. H. P. Lovecraft

Verte tomu či nie, ale bez prozaika a samotárskeho intelektuála Howarda Phillipsa Lovecrafta by mal súčasný horor úplne odlišnú podobu. Lovecraft so svojimi poviedkami a románmi ovplyvnil celý jeden žáner a stal sa jedným z jeho najdôležitejších autorov.

Vo svojej dobe sa však nestretával s veľkým pochopením. Svoje poviedky publikoval v rôznych pulpových magazínoch, ale žiadny veľký ohlas nevyvolali. Čítalo ho len málo autorov a mnohé jeho diela boli publikované až po jeho smrti.

Lucius B. Truesdell/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/H._P._Lovecraft#/media/File:H._P._Lovecraft,_June_1934.jpg)

Lovecraft bol extrémne introvertný, citlivý na kritiku, ale sám bol voči svojim dielam mimoriadne krutý. Necenil si ich, považoval ich za brak a niektoré svoje dnes oslavované majstrovské diela úplne zavrhol. Počas svojho života sa nedokázal ako spisovateľ uživiť, často sa uchyľoval ku ghostwritingu, ale aj za ten si účtoval veľmi nízke sumy. Často nemal ani na jedlo.

Zomrel v nepretržitých bolestiach na rakovinu v roku 1937. Mal len 46 rokov. K jeho odkazu sa hlásia tisíce spisovateľov, režisérov (napríklad Guillermo del Toro), filozofov či hudobníkov. Jeho dielo sa s úspechom vydáva dodnes a už navždy vtlačilo nezmazateľnú pečať do tváre moderného hororu.

2. Franz Kafka

Nemecky píšuci český rodák Franz Kafka bol autorom temných a náročných próz, ktoré sa stali obrovským inšpiračným zdrojom pre celé generácie umelcov. Samotný Kafka je dnes radený k povinnej literatúre a patrí k najväčším spisovateľom celého 20. storočia. Hlásili sa k nemu napríklad magickí realisti, existencialisti, beat generation, autori absurdného divadla a mnohých filozofických smerov.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Kafka.jpg)

Dnes je svetoznámym autorom a jeho diela patria do kánonu svetovej literatúry. Za svojho života však publikoval len zlomok zo svojej tvorby. Časopisecky mu vyšlo len niekoľko poviedok. Svoje najznámejšie romány, ako Zámok či Proces vyšli až po jeho smrti. Kafka bol veľmi komplikovanou osobnosťou. Bol veľmi tichý, uzavretý a písanie chápal ako formu modlitby.

Bol tiež extrémne sebakritický a podľa priateľov sa často podceňoval. Pred smrťou dal príkaz zničiť všetky svoje literárne práce. Jeho najlepší priateľ Max Brod však jeho želanie nesplnil a oboznámil s jeho románmi a poviedkami verejnosť. Zomrel v roku 1924 na tuberkulózu. Mal 40 rokov.

3. John Keats

John Keats je dnes cenený ako jeden z najväčších romantických básnikov. Počas svojho krátkeho života vydal niekoľko zbierok, ale tie vtedajšia kritika zatratila. Obrovský význam pre Keatsa mal jeho ľúbostný vzťah s Fanny Brawne, ktorý sa stal preňho ohromnou inšpiráciou.

William Hilton/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:John_Keats_by_William_Hilton.jpg)

John Keats v roku 1820 ochorel na tuberkulózu, z ktorej sa neúspešne pokúšal vyliečiť. Len o rok neskôr, teda v roku 1821, zomrel. Mal 25 rokov. Pred smrťou zomieral s tým, že ako umelec zlyhal. Dnes patrí k najobľúbenejším anglickým básnikom a k jeho odkazu sa hlásili takí umelci ako Jorge Louis Borges či básnici a prozaici beat generation.

4. Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe je jedným z najvýznamnejších básnikov, prozaikov, teoretikov a esejistov romantizmu. Patrí k zakladateľom detektívneho žánru, výrazne sa podieľal na formovaní moderného hororu, ale aj science-fiction.

Za svojho života bol uznávaný predovšetkým ako literárny kritik. Istých úspechov však dosiahli aj jeho beletristické diela. Napríklad svojou slávnou básňou Havran ohromil čitateľov aj kritikov. Poe mal však mimoriadne komplikovanú povahu, bol síce ohromne inteligentný, ale aj výbušný a prudký. Práve vďaka týmto vlastnostiam si znepriatelil mnoho ľudí.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Edgar_Allan_Poe,_circa_1849,_restored,_squared_off.jpg)

Bol tiež alkoholik a nepohrdol ani drogami. Hlboko ho zasiahla smrť jeho manželky Virginie (ktorá bola jeho sesternicou). Poe zomrel sám a za nie príliš jasných okolností. Špekulovalo sa, že príčinou bol jeho alkoholizmus, prípadne epilepsia či syfilis. Na jeho pohrebe sa zúčastnili len štyria ľudia.

5. Vincent van Gogh

Vincent van Gogh sa stal už akýmsi symbolom „mučeného génia“, ktorého jeho okolie nedokázalo oceniť. Tak to ale skutočne bolo. Jeho obrazy nikto nekupoval a nebyť brata Thea, ktorý ho finančne podporoval, Vincent by nemal z čoho žiť. Bol to navyše veľmi excentrický človek, uzavretý a často výbušný. Po jeho smrti sa špekulovalo, že zrejme trpel maniodepresiou.

Vincent van Gogh/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Vincent_van_Gogh_-_Self-Portrait_-_Google_Art_Project_(454045).jpg)

Zomrel v roku 1890 ako 37-ročný. Za svoj život predal len jeden jediný obraz. Okolo jeho smrti sa vyrojilo viacero špekulácií, ale všetci odborníci sa dnes prikláňajú k tomu, že Vincent van Gogh spáchal samovraždu. Jeho posledné slová boli: „Smútok potrvá naveky.“

Jeho dielu sa dostalo veľkej pozornosti od výstavy v Paríži v roku 1901. Dnes je Vincent van Gogh cenený ako zakladateľ moderného umenia a nedostižný génius, ktorý do maľby priniesol mnoho inovátorských prvkov. Dnes sa jeho obrazy predávajú za milióny dolárov.

[poll id=“69″]

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.