Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
Zdroj: ©Shutterstock

5 úplne klasických každodenných aktivít, z ktorých sa vykľuli život ohrozujúce udalosti

Toto sa môže stať každému a kedykoľvek. Aj tebe.

Bez ohľadu na to, či si rodič v domácnosti, alebo zamestnaný na plný úväzok, v dnešnej dobe je naozaj ťažké nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Okrem pracovných či školských povinností máme všetci dosť každodenných aktivít, ktoré musíme zvládať. A aj z tých najbežnejších sa môžu stať tragické udalosti.

Starostlivosť o domácnosť, zvieratá, seba… Všetky tieto aktivity vykonávame ako na bežiacom páse a v podstate ich berieme už tak automaticky, že často nad nimi ani nepremýšľame. No, lenže to by sme asi mali. Nasledujúci článok ti ukáže niekoľko konkrétnych príkladov každodenných aktivít, z ktorých sa vykľuli naozaj desivé nehody.

1. Výber peňazí z bankomatu

V dnešnej dobe je výber peňazí z bankomatu pre väčšinu z nás jednou z tých občasných aktivít. Tak či tak to nie je niečo, pri čom by sme si na svoj život dávali nejaký extrémny pozor. Keď, samozrejme, odhliadneme od opatrnosti, ktorá sa s narábaním s peniazmi spája prirodzene. Pre niekoho sa však výber peňazí z bankomatu môže stať aj osudným.

A aj sa stalo. Šesťdesiattriročný Michael Diaczyszyn z Glenarmu v Severnom Írsku bol mužom s veľkým srdcom (aj telom), ktorý miloval zábavu a život. Jeho blízki ho opisovali ako niekoho, kto dokázal vždy vidieť na všetkom tú pozitívnu stránku. Žiaľ, jeho život si vyžiadala šialená nehoda s bankomatom.

Diaczyszyn si 22. februára 2017 išiel vybrať peniaze z bankomatu v Larne v Severnom Írsku. Pri pokuse o dokončenie transakcie sa však neriadená prázdna dodávka zviezla na ulicu a zrazila ho. Muža previezli do miestnej nemocnice, utrpel síce nie až také vážne zranenia, no napriek tomu ho kvôli zlomenej nohe museli operovať. Nanešťastie, nasledujúce ráno zomrel. Príčinou smrti boli komplikácie po operácii.

5 úplne klasických každodenných aktivít, z ktorých sa vykľuli život ohrozujúce udalosti
Shutterstock

2. Návšteva zubára

Zubár je osoba, ktorá rozdeľuje spoločnosť na dve skupiny ľudí – tých, ktorí sa ho boja, a tých, ktorí s jeho návštevou nemajú problém. Kým jedna skupina nechápe, čo je na zubárovi také hrôzostrašné, druhá zas nerozumie tej necitlivosti nebojácnych jedincov. Ktovie, či mal Tom Jozsi tiež strach, keď šiel k svojmu zubnému lekárovi…

18. marca 2022 išiel 60-ročný Tom Jozsi z dediny Antioch v štáte Illinois na rutinný zákrok. Po ňom mal naplánovaných množstvo ďalších povinností a každodenných aktivít. To, čo pôvodne vyzeralo ako obyčajná cesta k zubárovi, sa zmenilo na cestu do nemocnice a nevyhnutnosť chirurgickej operácie. Keď totiž zubár Jozsimu plomboval zub, muž zrazu pocítil, že ho niečo škriabe v krku.

Veríš v náhody? 5 bežných aktivít, ktoré sa v roku 2023 zmenili na tragédie

Mohlo by ťa zaujímať:

Veríš v náhody? 5 bežných aktivít, ktoré sa v roku 2023 zmenili na tragédie

Jozsimu zubár povedal, že prehltol jeden zo zubárskych nástrojov – 2,5 cm dlhý vrták. Muž teda okamžite šiel do miestnej nemocnice, no röntgenové snímky nedokázali presne odhaliť polohu tohto vrtáka. Musel teda postúpiť CT vyšetrenie, ktoré odhalilo, že vrták sa nenachádza v Jozsiho žalúdku, ale v pravom dolnom laloku jeho pľúc.

Ako sa tam teda dostal, keď ho muž údajne prehltol? Lekári sa domnievali, že pred kašľom sa Jozsi nadýchol, čo spôsobilo, že sa vrták dostal do pľúc, kde ho tradičné „hľadacie metódy“ nedokázali odhaliť. Samozrejme, okamžite nasledoval chirurgický zákrok, pričom lekári Jozsiho varovali, že ak sa im ho nepodarí úspešne vybrať, možno mu budú musieť odstrániť časť pľúc.

Našťastie, 90-minútová operácia prebehla podľa plánu a pacient mohol ísť ešte v ten istý deň domov. Zubársky nástroj, ktorý sa stal Jozsimu takmer osudným, je teraz hrdo vystavený na poličke v jeho dome ako spomienka.

5 úplne klasických každodenných aktivít, z ktorých sa vykľuli život ohrozujúce udalosti
Shutterstock

3. Pranie

Nie každý si môže dovoliť luxus, že mu perie oblečenie mamka. Napríklad takí študenti nemajú ani taký benefit, akým je vlastnenie práčky. Preto sú odkázaní na zdieľané práčovne, kde si svoje špinavé oblečenie môžu vyprať. V zahraničí je tento spôsob rozšírený oveľa viac a využívajú ho nielen študenti, ale aj bežní ľudia.

V jeden septembrový večer sa 29-ročný Carl Thomas z okresu Dixie na Floride rozhodol, že bude mať svoj „prací večer“, a išiel si do práčovne neďaleko svojho domu. Jedna z každodenných aktivít, ktorú robia tunajší obyvatelia na dennom poriadku. Keď sa však Thomas do domu nevrátil, jeho susedia a známi sa ho rozhodli ísť hľadať.

A našli ho. Nebolo to však práve najšťastnejšie nájdenie, keďže Thomas ležal na podlahe vedľa sušičky na bielizeň. Susedia mu okamžite podali prvú pomoc, privolaný záchranársky tím ho helikoptérou previezol do nemocnice. Bohužiaľ, krátko po príchode Thomasa vyhlásili za mŕtveho.

Čo sa stalo a ako to súvisí s praním? Prieskum elektrického vedenia práčovne odhalil, že rozvody nezodpovedajú stanoveným bezpečnostným normám. Sušička zapojená do elektrickej siete bola pod napätím, a teda každého, kto sa jej dotkol, zasiahol elektrický prúd. Pitva neskôr odhalila, že príčinou smrti bolo „polohové zadusenie zapríčinené zásahom elektrickým prúdom“.

5 úplne klasických každodenných aktivít, z ktorých sa vykľuli život ohrozujúce udalosti
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.