5 vecí, ktoré sa neobjavujú v našich snoch. Vieš, prečo je to tak?

Nie o všetkom sa nám sníva…

Zdroj: © Shutterstock

O významoch snov sa hovorí pomerne často. Teda najmä o veciach, ktoré sa v našich snoch pravidelne opakujú, ako napríklad padanie z postele alebo to, že sme ostali bezzubí. No len málokedy sa rozpráva o veciach, ktoré síce sú súčasťou nášho života, no v sne sa s nimi nikdy nestretneme. Toto je 5 vecí, o ktorých sa nám podľa vedcov nezvykne snívať. Vieš, ktoré to sú?

Smartfóny

Podľa prieskumu asi iba 3,55 % žien a 2,69 % mužov vidí vo svojich snoch smartfóny. Podľa psychológov to môže súvisieť s tým, že sa moderné zariadenia v našich životoch objavili pomerne nedávno a naše mozgy na ne ešte nie sú zvyknuté.

Existuje teória, ktorá hovorí, že účelom snívania je, aby naša myseľ spracovala svoje obavy, čo nám pomáha zvládať stresujúce udalosti. Takže snívanie by malo fungovať ako nejaký obranný mechanizmus a veci, ktoré počas neho vidíme, často pochádzajú zo starších častí ľudskej mysle. Sú viac spojené s tými primárnymi problémami, s ktorými sa stretávali i naši predkovia.

Shutterstock

Cudzí ľudia

Podľa psychológov si naše mozgy si nedokážu „vymyslieť“ nových ľudí a všetci cudzinci, ktorých v snoch vidíme, sú buď osoby, s ktorými sme sa už niekde stretli, alebo sú ich črty kombináciou niekoľkých ľudí, ktorých sme už videli.

Zatiaľ čo vedci zdôrazňujú, že ešte neexistuje žiadny spôsob, ako túto teóriu otestovať, pripúšťajú, že táto hypotéza môže byť pravdivá. Väčšina našich snov je pravdepodobne založená na skúsenostiach z našich životov, to znamená, že sme sa už pravdepodobne s cudzími ľuďmi z našich snov niekde videli.

Shutterstock

Fyzické aktivity

Snažíme sa bežať, bojovať alebo vysoko vyskočiť, ale zdá sa, že robíme všetko ako v spomalenom filme, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Vedci naznačujú, že počas spánku môžeme vnímať čas odlišne. Vtedy sú totiž naše svaly imobilizované a uvoľnené. Tento pocit spomalenia môže nastať kvôli nedostatku spätnej väzby svalov alebo pomalšiemu nervovému spracovaniu.

Shutterstock

Odraz v zrkadle

Zatiaľ čo sa v reálnom svete naše úvahy riadia fyzikálnymi zákonmi, sny sú poháňané našimi podvedomými očakávaniami a spomienkami, čiže pravidlá „skutočného života“ sa v nich neuplatňujú. Zvyčajne teda v zrkadle neuvidíme svoj odraz, ale buď niečo rozmazané, alebo nerozoznateľné.

Keďže sny nám môžu nejakým spôsobom pomôcť spracovať náš život, niektorí ľudia sa domnievajú, že videnie odrazu v zrkadle môže byť skutočným vzhliadnutím na samého seba z psychologického hľadiska, nie z pohľadu reality. Takže veci, ktoré vidíme v zrkadle, môžu mať určité korelácie s udalosťami v našom každodennom živote, so sebaúctou a prekážkami, s ktorými zápasíme.

Shutterstock

Pochutnávanie si na jedle

Odborník Jeremy Taylor tvrdí, že ľudia si zo snov len zriedkakedy pamätajú celý proces jedenia. Máme tendenciu pamätať si, že sme sa chystali jesť alebo že sme jedli, avšak, ak si dokážeme spomenúť na samotné jedenie, mohli by sme mať problémy s identifikáciou toho, čo presne sme jedli a ako to chutilo.

Shutterstock 
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
14
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
135
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otravné fotky ľudí na sociálnych sieťach, ktoré všetci rovnako neznášame

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME