Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Shutterstock

5 vecí, ktoré takmer nikdy nevídame v našich snoch. Prečo je to tak?

Nie o všetkom sa nám sníva...

O významoch snov sa hovorí pomerne často. Teda najmä o veciach, ktoré sa v našich snoch pravidelne opakujú, ako napríklad padanie z postele alebo to, že sme ostali bezzubí. No len málokedy sa rozpráva o veciach, ktoré síce sú súčasťou nášho života, no v sne sa s nimi nikdy nestretneme. Toto je 5 vecí, o ktorých sa nám podľa vedcov nezvykne snívať. Vieš, ktoré to sú?

Smartfóny

Podľa prieskumu asi iba 3,55 % žien a 2,69 % mužov vidí vo svojich snoch smartfóny. Podľa psychológov to môže súvisieť s tým, že sa moderné zariadenia v našich životoch objavili pomerne nedávno a naše mozgy na ne ešte nie sú zvyknuté.

Existuje teória, ktorá hovorí, že účelom snívania je, aby naša myseľ spracovala svoje obavy, čo nám pomáha zvládať stresujúce udalosti. Takže snívanie by malo fungovať ako nejaký obranný mechanizmus a veci, ktoré počas neho vidíme, často pochádzajú zo starších častí ľudskej mysle. Sú viac spojené s tými primárnymi problémami, s ktorými sa stretávali i naši predkovia.

Shutterstock

Cudzí ľudia

Podľa psychológov si naše mozgy nedokážu „vymyslieť“ nových ľudí a všetci cudzinci, ktorých v snoch vidíme, sú buď osoby, s ktorými sme sa už niekde stretli, alebo sú ich črty kombináciou niekoľkých ľudí, ktorých sme už videli.

Zatiaľ čo vedci zdôrazňujú, že ešte neexistuje žiadny spôsob, ako túto teóriu otestovať, pripúšťajú, že táto hypotéza môže byť pravdivá. Väčšina našich snov je pravdepodobne založená na skúsenostiach z našich životov, to znamená, že sme sa už pravdepodobne s cudzími ľuďmi z našich snov niekde videli.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

EXKLUZÍVNE: Kto stojí za štipľavými ilustráciami portálu Plus 7 Dní? Vypátrali sme jeho identitu, takto vznikajú

Fyzické aktivity

Snažíme sa bežať, bojovať alebo vysoko vyskočiť, ale zdá sa, že robíme všetko ako v spomalenom filme, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Vedci naznačujú, že počas spánku môžeme vnímať čas odlišne. Vtedy sú totiž naše svaly imobilizované a uvoľnené. Tento pocit spomalenia môže nastať kvôli nedostatku spätnej väzby svalov alebo pomalšiemu nervovému spracovaniu.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.