Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

5 vecí, ktoré takmer nikdy nevídame v našich snoch. Prečo je to tak?

Nie o všetkom sa nám sníva...

O významoch snov sa hovorí pomerne často. Teda najmä o veciach, ktoré sa v našich snoch pravidelne opakujú, ako napríklad padanie z postele alebo to, že sme ostali bezzubí. No len málokedy sa rozpráva o veciach, ktoré síce sú súčasťou nášho života, no v sne sa s nimi nikdy nestretneme. Toto je 5 vecí, o ktorých sa nám podľa vedcov nezvykne snívať. Vieš, ktoré to sú?

Smartfóny

Podľa prieskumu asi iba 3,55 % žien a 2,69 % mužov vidí vo svojich snoch smartfóny. Podľa psychológov to môže súvisieť s tým, že sa moderné zariadenia v našich životoch objavili pomerne nedávno a naše mozgy na ne ešte nie sú zvyknuté.

Existuje teória, ktorá hovorí, že účelom snívania je, aby naša myseľ spracovala svoje obavy, čo nám pomáha zvládať stresujúce udalosti. Takže snívanie by malo fungovať ako nejaký obranný mechanizmus a veci, ktoré počas neho vidíme, často pochádzajú zo starších častí ľudskej mysle. Sú viac spojené s tými primárnymi problémami, s ktorými sa stretávali i naši predkovia.

Shutterstock

Cudzí ľudia

Podľa psychológov si naše mozgy nedokážu „vymyslieť“ nových ľudí a všetci cudzinci, ktorých v snoch vidíme, sú buď osoby, s ktorými sme sa už niekde stretli, alebo sú ich črty kombináciou niekoľkých ľudí, ktorých sme už videli.

Zatiaľ čo vedci zdôrazňujú, že ešte neexistuje žiadny spôsob, ako túto teóriu otestovať, pripúšťajú, že táto hypotéza môže byť pravdivá. Väčšina našich snov je pravdepodobne založená na skúsenostiach z našich životov, to znamená, že sme sa už pravdepodobne s cudzími ľuďmi z našich snov niekde videli.

Shutterstock
Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života

Odporúčame prečítať:

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

Fyzické aktivity

Snažíme sa bežať, bojovať alebo vysoko vyskočiť, ale zdá sa, že robíme všetko ako v spomalenom filme, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Vedci naznačujú, že počas spánku môžeme vnímať čas odlišne. Vtedy sú totiž naše svaly imobilizované a uvoľnené. Tento pocit spomalenia môže nastať kvôli nedostatku spätnej väzby svalov alebo pomalšiemu nervovému spracovaniu.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť