Jeden článok o záhadných úmrtiach sme ti už pred nejakým časom priniesli. Teraz sa vraciame s pokračovaním a ďalšou päticou mrazivých skutočných prípadov, z ktorých tuhne krv v žilách. Na znepokojení pridáva aj fakt, že tieto prípady dodnes neboli uspokojivo objasnené. Dodnes tak zamotávajú hlavy nielen vyšetrovateľom, ale aj obyčajným ľuďom a milovníkom záhad.
1. Chlapec v škatuli
Pod názvom Chlapec v škatuli alebo Boy in the Box sa skrýva jedna z najväčších hádaniek kriminalistiky. Označuje prípad zavraždeného malého chlapca, ktorý bol v roku 1957 nájdený mŕtvy v lesoch v blízkosti Filadelfie. Jeho telo bolo napchaté do kartónovej škatule. Chlapec mal zrejme štyri či päť rokov a vážne poranenia na hlave. Bol tiež podvýživený a na tele mal modriny a rôzne rany.
Dodnes sa nepodarilo vypátrať identitu obete. Polícia v rámci vyšetrovania odoslala desiatky tisíc informačných letákov, zhotovila pravdepodobnú podobizeň chlapca počas života, ale obeť sa do dnešného dňa nepodarilo identifikovať.
Polícia nedokázala vypátrať ani vraha neznámeho chlapca. Objavilo sa množstvo teórií, ale žiadna neviedla k výsledku. Jedna z nich pracuje s priznaním istej ženy, známej len ako M. či Martha. Tá v roku 2002 mala vypovedať, že chlapca mala v opatere jej matka. Tá chlapca sexuálne, fyzicky a psychicky týrala. Keď chlapec počas večere vyvrátil jedlo, žena ho brutálne zbila a on zraneniam podľahol. Následne bolo jeho telo pohodené v škatuli do lesa.
Polícia najprv výpovedi prikladala veľkú váhu, ale po tom, čo sa zistilo, že M./Martha trpí psychickými problémami, boli jej tvrdenia spochybnené. Polícia ich navyše nedokázala overiť a susedia dotyčnej ich vyvrátili. Na náhrobku mŕtveho chlapca sa tak dodnes skvie nápis „Neznáme dieťa Ameriky“.
2. Black Dahlia
Pod menom Black Dahlia sa skrýva 22-ročná Američanka Elizabeth Short. Tá bola 15. januára 1947 brutálne zavraždená. Pracovala ako servírka a jej snom bolo stať sa herečkou. Jej telo bolo nájdené v parku Leimert v Los Angeles. Bolo príšerne zohavené a rozdelené na dve časti.
Na tele bolo tiež množstvo rán, čo naznačovalo, že Elizabeth bola pred smrťou brutálne zbitá. Tvár bola rozrezaná, z tela boli vyrezané časti mäsa a kože. Počas rokov sa objavilo mnoho podozrivých, ale všetky teórie viedli do slepej uličky. Špekulovalo sa, že môže ísť o obeť nejakého známeho vraha, ktorý bol medzičasom chytený, ale ktorý sa obával priznať sa k tejto vražde, pretože by určite dostal trest smrti.
V prípade niekoľkých vytipovaných podozrivých sa neskôr objavili dôkazy, ktoré svedčili o ich nevine. Identita vraha je dodnes neznáma.
3. Kendrick Johnson
Na strednej škole Lowndes High School sa v roku 2013 našlo telo 17-ročného študenta Kendricka Johnsona. Bolo nájdené zrolované v žinenke a vyšetrovatelia boli toho názoru, že Johnsonova smrť bola nehoda. Kendrick sa podľa nich snažil zo zrolovanej žinenky dostať tenisku a napokon sa udusil (čo potvrdila aj pitva).
Jeho rodičom sa však takýto záver vôbec nepozdával. Bola vykonaná druhá pitva, ktorá objavila na Johnsonovom tele rany a kategoricky vylúčila, že by smrť bola nešťastná náhoda. Tento záver potvrdila aj tretia pitva.
Na svetlo sveta sa dostal aj kamerový záznam posledných Kendrickových momentov. Jeho rodina obvinila školu a viacerých iných ľudí z účasti na vražde a jej následného ututlania. Podľa vyšetrovateľov však k žiadnemu úmyselnému zatajovaniu dôkazov nedošlo. Zo smrti Kendricka Johnsona nebol príslušnými orgánmi dodnes nikto obvinený.
4. Tamám Shud
Tamám Shud je označenie záhadného prípadu z roku 1948. Práve vtedy sa totiž na pláži Somerton v Austrálii našlo telo neznámeho muža. V jeho vrecku sa našla vytlačená fráza „Tamám Shud“, čo v perzštine znamená „ukončenie“ či „dokončenie“. Veta pochádza z poslednej strany zbierky básní od slávneho básnika z 12. storočia Omara Chajjáma.
Telo muža bolo slušne oblečené a nemalo žiadne viditeľné poranenia. Vyšetrovatelia usudzovali, že neznámy muž zrejme spáchal samovraždu otravou jedom. Tieto závery však boli neskôr spochybnené a patológ John Burton sa prikláňal k názoru, že ide o vraždu a telo na pláž niekto už mŕtve položil.
Polícii sa podarilo nájsť aj spomínanú zbierku básní, z ktorej bola vytrhnutá vyššie popísané fráza. Na výtlačku objavili päť riadkov písmen, evidentne išlo o šifru. Druhý riadok bol preškrtnutý. Do prípadu bolo zaangažovaných viacero expertov na šifry a kódy, ale konkrétnu šifru sa im nepodarilo rozlúsknuť.
Šifra znela takto:
WRGOABABD
MLIAOI
WTBIMPANETP
MLIABOAIAQC
ITTMTSAMSTGAB
Identita a príčina smrti dotyčného muža je dodnes neznáma.
5. Prípad olovených masiek
Prípad olovených masiek odkazuje na dvojicu podivných úmrtí, ku ktorým došlo v roku 1966 v brazílskom meste Rio de Janeiro. 17. augusta 1966 dvojica opravárov elektroniky Miguel José Viana a Pereira da Cruz odišla pod falošnou zámienkou z práce.
Naposledy boli videní v bare, kde si kupovali vodu. O tri dni neskôr boli ich telá nájdené na kopci Morro do Vintém v Rio de Janeiro. Ležali vedľa seba a sčasti boli zakryté trávou. Boli oblečení v slušných oblekoch a na očiach mali olovené masky. V blízkosti nebol nájdený žiadny náznak súboja. Vedľa mŕtvol ležala prázdna fľaša vody, zápisník a dva uteráky.
V zápisníku polícia objavila podivné vety: „16:30 byť na dohodnutom mieste, 18:30 zhltnúť tabletky, druhotné účinky ochráni kov, počkať na znamenie masky.“ Dodnes nebola odhalená príčina úmrtia dvoch mužov. Pitva síce nenašla známky násilných zranení, ale toxikologické testy neboli vykonané.
Podľa niektorých teórií muži zomreli po tom, čo užili vysoké dávky psychedelických drog. Niektorí dodávali, že muži verili, že sa stretnú s mimozemskou civilizáciou, a preto mali na očiach masky (ako ochranu pred ožiarením). Našli sa aj ľudia, ktorí tvrdili, že za smrť oboch mužov môžu práve mimozemšťania.
Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org