Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Profimedia

5 zaujímavých historických faktov, ktoré ste na hodinách dejepisu určite nepreberali

Vieš, že Napoleon raz prehral "bitku" so zajacmi?

To, že prvé počítače zaberali takmer celú miestnosť, asi vieš, ale čo tak to, že prvý vysávač museli ťahať kone? Kto ho vymyslel? A ako vlastne fungoval? To všetko a ešte omnoho viac sa dočítaš v našom dnešnom článku. Pripravili sme si totiž pre teba niekoľko zaujímavých historických faktov, ktoré ťa v škole na dejepise určite neučili. A je to veľká škoda.

1. Napoleona napadli zajace

Zajace. Sú rozkošné, chlpaté a jeden francúzsky generál s nimi nemá práve najlepšiu skúsenosť. Keď sa človek snaží stmeliť Napoleona a porážku do jednej vety, väčšinou padne niečo o bitke pri Waterloo, ale to rozhodne nebola jediná krutá prehra, s ktorou mal Bonaparte tú česť. Jedného dňa sa totiž rozhodol pre seba a svojich mužov usporiadať lov na zajace – taká bežná vtedajšia zábavka.

Vypustili 3000 zajacov z klietok a mohlo sa začať. Ani vo sne by im nenapadlo, že sa húf ušatých zvieratiek vzoprie vyššej moci a namiesto toho, aby sa rozpŕchli na všetky strany, sa ozbrojených mužov rozhodnú zrovnať so zemou. Lenže presne to sa stalo. Napoleon sa to snažil ustáť a guľky lietali jedna radosť, no veľmi rýchlo pochopil, že proti takej prevahe nemá šancu. Napokon teda utiekol do koča a už ho nebolo.

Shutterstock

2. Vysávače boli kedysi ťahané koňmi

Písal sa začiatok 20. storočia, keď svet po prvýkrát uzrel prvú verziu dnes už moderného pomocníka v každej domácnosti. Vysávač. Vďačíme zaň vynálezcovi Hubertovi Cecilovi Boothovi, ktorý za funkčný filtračný systém takmer položil život – vážne, skoro sa zadrhol, keď sa s látkovou vreckovkou na ústach snažil nasať prach z operadla na kresle. Ale o tom potom.

Boothov vysávač sa ani okrajovo nepodobal na to, čo si pod pojmom vybavíme dnes. Bola to obrovská „mašina“ na kolesách ťahaná koňmi, ktorá sa pristavila pri okne príslušného domu, aby sa z nej následne cez okno natiahli dnu hrubé hadice s odsávaním. Bol to obrovský luxus. Priam strop kultúrno-spoločenského vyžitia, ktorý si mohli dovoliť len bonitní, a vždy, keď k nim mal vysávač zavítať, usporiadali čajový večierok, aby mohli proces sledovať v kruhu priateľov. To dnes pri vysávaní človek fakt oželie.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o trápne momenty, keď im vôbec nedošlo, že ich niekto balí

3. Abraham Lincoln bol licencovaný barman

Abraham Lincoln pôsobil v druhej polovici 19. storočia ako 16. prezident Spojených štátov. Predtým, ako sa však dostal do politiky, si preskákal mnohými rôznymi profesiami. Narodil sa ako syn farmára, keď mal desať, malária ho pripravila o matku, a tak si už v štrnástich rokoch začal na živobytie zarábať sám. 

Chvíľu bol hráčom pokru, potom zase pltníkom, neskôr lovcom, vojakom, vedúcim poštového úradu či pomocníkom v obchode. Jeden čas sa dokonca profesionálne venoval wrestlingu a za 12 rokov z 300 zápasov vraj prehral iba jeden jediný. No a niekde medzi tým si s kamarátom otvoril bar. Podniku Berry and Lincoln sa celkom darilo, až kým sa z jeho spoločníka Williama F. Berryho nevykľul alkoholik a nevypil všetok alkohol, ktorý mali na sklade. Bar teda napokon zavreli.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na druhej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť