4. Moriaky boli pre Mayov posvätné
Američania by sa divili, že hlavný chod večere na Vďakyvzdanie mal v niekdajšej civilizácii také dôležité postavenie, ale predsa. Mayovia uctievali moriakov. Jedna z najvyspelejších civilizácií v dejinách, ktorá mala splachovacie záchody ďaleko skôr ako my vôbec latríny, sa rozhodla na piedestál postaviť operenca, ktorého tvár po druhom promile značne pripomína mužské genitálie. Ale kto sme my, aby sme súdili, že?
Moriak bol pre Mayov náramne podstatný. Verili, že je predĺžením boha, má špeciálne schopnosti, ktoré môžu byť pre ľudí dokonca nebezpečné, a patrične k tomu sa aj správali. Vtáky domestikovali, aby mohli byť súčasťou rôznych náboženských rituálov a dovoliť si ich mohli, pochopiteľne, len tí najbohatší.
5. Počas druhej svetovej vojny udelili dve medaily fenke
Nenechaj sa oklamať ich veľkosťou – nemecké dogy sú povahovo veľmi priateľské a svojim majiteľom verné až za hrob. Juliana je toho jasným príkladom. Počas druhej svetovej vojny sa fenke tohto obrovského plemena podarilo ukoristiť nie jednu, ale dokonca dve medaily. Obe za to, že zachránila život svojho pána.
Keď v apríli roku 1941 Nemci bombardovali Britániu, jedna z bômb spadla cez strechu aj do domu Julianinho majiteľa. Pes nelenil. Podišiel k bombe bližšie a promptne ju ocikal, čím ju prakticky zneškodnil a prvá medaila bola na svete. Druhú dostala o tri roky neskôr, keď majiteľa upozornila na požiar v jeho obuvníctve. Juliana zomrela v roku 1946 na otravu.