Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.12.2024
sk
Filoména
cz
Žaneta

To, že prvé počítače zaberali takmer celú miestnosť, asi vieš, ale čo tak to, že prvý vysávač museli ťahať kone? Kto ho vymyslel? A ako vlastne fungoval? To všetko a ešte omnoho viac sa dočítaš v našom dnešnom článku. Pripravili sme si totiž pre teba niekoľko zaujímavých historických faktov, ktoré ťa v škole na dejepise určite neučili. A je to veľká škoda.

1. Napoleona napadli zajace

Zajace. Sú rozkošné, chlpaté a jeden francúzsky generál s nimi nemá práve najlepšiu skúsenosť. Keď sa človek snaží stmeliť Napoleona a porážku do jednej vety, väčšinou padne niečo o bitke pri Waterloo, ale to rozhodne nebola jediná krutá prehra, s ktorou mal Bonaparte tú česť. Jedného dňa sa totiž rozhodol pre seba a svojich mužov usporiadať lov na zajace – taká bežná vtedajšia zábavka.

Vypustili 3000 zajacov z klietok a mohlo sa začať. Ani vo sne by im nenapadlo, že sa húf ušatých zvieratiek vzoprie vyššej moci a namiesto toho, aby sa rozpŕchli na všetky strany, sa ozbrojených mužov rozhodnú zrovnať so zemou. Lenže presne to sa stalo. Napoleon sa to snažil ustáť a guľky lietali jedna radosť, no veľmi rýchlo pochopil, že proti takej prevahe nemá šancu. Napokon teda utiekol do koča a už ho nebolo.

Shutterstock

2. Vysávače boli kedysi ťahané koňmi

Písal sa začiatok 20. storočia, keď svet po prvýkrát uzrel prvú verziu dnes už moderného pomocníka v každej domácnosti. Vysávač. Vďačíme zaň vynálezcovi Hubertovi Cecilovi Boothovi, ktorý za funkčný filtračný systém takmer položil život – vážne, skoro sa zadrhol, keď sa s látkovou vreckovkou na ústach snažil nasať prach z operadla na kresle. Ale o tom potom.

Boothov vysávač sa ani okrajovo nepodobal na to, čo si pod pojmom vybavíme dnes. Bola to obrovská „mašina“ na kolesách ťahaná koňmi, ktorá sa pristavila pri okne príslušného domu, aby sa z nej následne cez okno natiahli dnu hrubé hadice s odsávaním. Bol to obrovský luxus. Priam strop kultúrno-spoločenského vyžitia, ktorý si mohli dovoliť len bonitní, a vždy, keď k nim mal vysávač zavítať, usporiadali čajový večierok, aby mohli proces sledovať v kruhu priateľov. To dnes pri vysávaní človek fakt oželie.

Shutterstock

3. Abraham Lincoln bol licencovaný barman

Abraham Lincoln pôsobil v druhej polovici 19. storočia ako 16. prezident Spojených štátov. Predtým, ako sa však dostal do politiky, si preskákal mnohými rôznymi profesiami. Narodil sa ako syn farmára, keď mal desať, malária ho pripravila o matku, a tak si už v štrnástich rokoch začal na živobytie zarábať sám. 

Chvíľu bol hráčom pokru, potom zase pltníkom, neskôr lovcom, vojakom, vedúcim poštového úradu či pomocníkom v obchode. Jeden čas sa dokonca profesionálne venoval wrestlingu a za 12 rokov z 300 zápasov vraj prehral iba jeden jediný. No a niekde medzi tým si s kamarátom otvoril bar. Podniku Berry and Lincoln sa celkom darilo, až kým sa z jeho spoločníka Williama F. Berryho nevykľul alkoholik a nevypil všetok alkohol, ktorý mali na sklade. Bar teda napokon zavreli.

Shutterstock

4. Moriaky boli pre Mayov posvätné

Američania by sa divili, že hlavný chod večere na Vďakyvzdanie mal v niekdajšej civilizácii také dôležité postavenie, ale predsa. Mayovia uctievali moriakov. Jedna z najvyspelejších civilizácií v dejinách, ktorá mala splachovacie záchody ďaleko skôr ako my vôbec latríny, sa rozhodla na piedestál postaviť operenca, ktorého tvár po druhom promile značne pripomína mužské genitálie. Ale kto sme my, aby sme súdili, že?

Moriak bol pre Mayov náramne podstatný. Verili, že je predĺžením boha, má špeciálne schopnosti, ktoré môžu byť pre ľudí dokonca nebezpečné, a patrične k tomu sa aj správali. Vtáky domestikovali, aby mohli byť súčasťou rôznych náboženských rituálov a dovoliť si ich mohli, pochopiteľne, len tí najbohatší.

Shutterstock

5. Počas druhej svetovej vojny udelili dve medaily fenke

Nenechaj sa oklamať ich veľkosťou – nemecké dogy sú povahovo veľmi priateľské a svojim majiteľom verné až za hrob. Juliana je toho jasným príkladom. Počas druhej svetovej vojny sa fenke tohto obrovského plemena podarilo ukoristiť nie jednu, ale dokonca dve medaily. Obe za to, že zachránila život svojho pána.

Keď v apríli roku 1941 Nemci bombardovali Britániu, jedna z bômb spadla cez strechu aj do domu Julianinho majiteľa. Pes nelenil. Podišiel k bombe bližšie a promptne ju ocikal, čím ju prakticky zneškodnil a prvá medaila bola na svete. Druhú dostala o tri roky neskôr, keď majiteľa upozornila na požiar v jeho obuvníctve. Juliana zomrela v roku 1946 na otravu.

Shutterstock

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.