Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Jeden článok o historických osobnostiach, ktoré bez stopy zmizli a nikdy sa nenašli, už na EMEFKA môžeš nájsť. Teraz prichádzame s pokračovaním, v ktorom nájdeš ďalšiu päticu podivných prípadov záhadných zmiznutí niekoľkých známych historických osobností. O tom, čo sa s nimi stalo, nemáme dodnes žiadne informácie a už ich pravdepodobne ani nikdy nezískame. Ich osudy tak už zrejme navždy ostanú tajomstvom.

1. James William Boyd

James William Boyd sa narodil v roku 1822 a bol kapitánom armády Konfederácie. Počas občianskej vojny v Amerike sa dostal do zajatia unionistov, ktorí ho posadili do žalára. V roku 1864 mu bol trest zmiernený a jeho väznitelia mu povolili odísť, aby sa mohol postarať o svojich sedem detí (jeho manželka Caroline zomrela, kým bol Boyd vo väzení).

Po tom, ako opustil múry väznice, sa však bez stopy stratil. Jeho syn James síce od neho dostal list, v ktorom sa s ním dohodol na stretnutí, ale na to nikdy nedorazil. Podľa Jamesa sa mali obaja vydať na cestu do Mexika. Dodnes nie je jasné, čo sa s Boydom vlastne stalo. Niektorí bádatelia tvrdia, že zomrel počas bojov po skončení vojny v roku 1866.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/James_William_Boyd#/media/File:JamesWilliamBoyd.jpg)

Konšpirační teoretici ale vyrukovali s hypotézou, že John William Boyd bol v skutočnosti zavraždený americkou vládou dňa 26. apríla 1865. Dôvodom malo byť to, že si ho agenti pomýlili s Johnom Wilkesom Boothom, vrahom prezidenta Abrahama Lincolna. Boyd sa Boothovi naozaj dosť podobal, ale pre túto teóriu nemáme žiadny hodnoverný dôkaz.

Mnoho serióznych bádateľov ju navyše považuje za obyčajný mýtus.

2. Eduard von Toll

Eduard von Toll bol významný nemecko-ruský geológ a objaviteľ. Narodil sa v roku 1858. Viedol ruskú expedíciu v rokoch 1900–1903, ktorá mala za úlohu študovať Arktický oceán a zistiť, či skutočne existuje mýtický Sannikovov ostrov, ktorý mal ležať v Severnom ľadovom oceáne.

Táto expedícia sa však Tollovi stala osudnou. 23. mája 1902 sa Toll a jeho dvaja kolegovia vybrali na saniach cez masívnu ľadovú bariéru (keďže ich loď tadiaľ nemohla prejsť) smerom k Bennetovmu ostrovu. Zvyšok posádky na nich čakal, ale trojica vedcov sa už nikdy nevrátila. Po Tollovej skupine sa rozbehlo pátranie. Našli sa pozostatky po táboráku skupiny aj ich denníky.

Toll a jeho pomocníci na ceste pravdepodobne zahynuli, hoci ako presne, to sa dodnes nevie. Ich telá sa totiž nikdy nenašli.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Eduard_von_Toll#/media/File:%D0%AD%D0%B4%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B4_%D0%A2%D0%BE%D0%BB%D0%BB%D1%8C.jpg)

3. František Gellner

František Gellner bol známy a významný český básnik, prozaik a maliar, o ktorom sa dodnes učí na hodinách literatúry nielen na českých, ale aj na slovenských školách. Narodil sa v roku 1881, vydal niekoľko zbierok poézie a poviedok. Patril ku generácii takzvaných Anarchistických buričov. Medzi jeho najznámejšie diela patria zbierky básní Po nás ať přijde potopaRadosti života.

Zmizol 13. septembra 1914. Keď vypukla prvá svetová vojna, narukoval do rakúsko-uhorskej armády. Máme informácie o tom, že pochod na front ho vyčerpal a počas prestávky oddychoval priamo pri ceste medzi mestami Zamość a Tomaszów. Odvtedy ho nikto nevidel. Pravdepodobne prišiel o život, ale ani dátum, ani okolnosti jeho smrti dodnes nie sú známe.

Gustav Pallas, Vojtěch Zelinka/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Gellner#/media/File:Gellner1.jpg)

4. Louis Le Prince

Francúzsky umelec a učiteľ Louis Le Prince sa narodil v roku 1841 a patril k priekopníkom filmovej tvorby. Nie je síce taký známy ako bratia Lumiérovci či Thomas A. Edison, ale v histórii kinematografie mu patrí nezastupiteľné miesto. Preslávil sa ako vynálezca vôbec prvej filmovej kamery. Jeho zásluhy v tomto odbore mu vyniesli titul „otec kinematografie“.

Bez stopy zmizol 16. septembra 1890. Bol vtedy v meste Dijon navštíviť svojho brata a po stretnutí sa vybral na vlakovú stanicu. Naspäť do Paríža ale už nedorazil. Keď vlak zastavil na parížskej stanici, Princeovi priatelia zistili, že on sám v ňom nie je. Dodnes sa nepodarilo zistiť, čo sa s ním vlastne stalo, hoci vyšetrovatelia predložili niekoľko teórií.

BBC News/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Louis_Le_Prince,_1880s.jpg)

Jedna hovorí, že možno spáchal samovraždu tak, aby sa jeho telo nikdy nenašlo. K tomuto činu ho mohli viesť finančné ťažkosti, ktoré mal. Podľa iných bádateľov je táto teória nepravdepodobná. Medzi ďalšie hypotézy patrí možnosť, že sa stal obeťou vraždy. Páchateľom mal byť v tomto prípade jeho brat. Napokon, bol zrejme posledný, kto ho videl nažive. Jeho motiváciou mali byť peniaze. Jasný dôkaz ale neexistuje. Louis Le Prince bol v roku 1897 vyhlásený za mŕtveho.

5. Charley Ross

Určite si aj ty od rodičov veľakrát v detstve počul upozornenie: „Nikdy si neber sladkosti od cudzích ľudí“. Vieš však, kde má táto veta svoje korene? Práve v prípade únosu malého Charleyho Rossa. Ten sa narodil v roku 1870 a v čase svojho zmiznutia mal len 4 roky. Jeho prípad sa ale zapísal do histórie, keďže išlo o prvý americký únos, v ktorom páchatelia požadovali výkupné.

K únosu došlo 1. júla 1874. Charley a jeho brat Walter sa hrali pred svojím rodinným domom. Zastavil pri nich koč, ťahaný koňmi, a dvaja muži chlapcom ponúkli sladkosti. Chlapci nasadli do ich koča a odviezli sa mestom až k obchodu s pyrotechnikou. Walter vybehol kúpiť prskavky, ale keď vyšiel z obchodu, koč bol preč.

United States Library of Congress’s Prints and Photographs division/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Charley_Ross#/media/File:Charley_Ross.jpg)

Neskôr dostali Charleyho rodičia požiadavku od únoscov. Požadovali od nich 20-tisíc dolárov a dodali, že ak kontaktujú políciu, ich syn zomrie. Charleyho rodina sa ale v dôsledku pádu burzy z roku 1873 ocitla v dlhu a výkupné si nemohla dovoliť zaplatiť.

Napokon teda kontaktovali políciu, ktorá sa snažila únoscov vypátrať. Márne. Počas vyšetrovania mali policajti v hľadáčiku niekoľkých podozrivých, okrem iného aj policajta Williama Westervelta. Toho dokonca aj zatkli a obvinili, ale malý Walter vyhlásil, že to nie je muž, ktorý jeho brata uniesol.

Napokon ho uznali nevinným. Charleyho rodičia po svojom synovi oddane pátrali až do svojej smrti. Dodnes nemáme hodnoverné informácie o tom, čo sa s Charleym Rossom stalo.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť