5 známych hororových filmov a skutočné príbehy, na ktorých sú postavené

Hlavná postava Exorcistu mala byť vlastne chlapec…

Horory sú ešte strašidelnejšie, keď zistíš, že korenia v skutočnej udalosti…

1. V zajatí démonov (Conjuring)

Skutočný príbeh rodiny Perronovcov sa dočkal filmového spracovania v roku 2013. Snímka zachytáva sériu strašidelných udalostí, ktoré sprevádzajú život rodiny po tom, čo sa spoločne presťahovali do starého farmárskeho domu – od dverí, ktoré sa otvárajú ako sa im zachce, cez zvláštne tlieskanie, až po námesačnosť. Sama Andrea Perron, jedna z piatich dcér manželov Perronovcov, ktorá si toto peklo prežila na vlastnej koži hovorí, že film taktne odráža chaos a nebezpečenstvo, ktorému spolu so svojimi príbuznými čelila, no aj napriek tomu sa v ňom dej chvíľkami odkláňa od reality.

Vo filme rodina po spŕške nepríjemných zážitkov, ktoré hraničia s nadprirodzenom, vyhľadala vyšetrovateľov paranormálnych aktivít Eda a Lorraine Warrenovcov, ktorí zistili, že dom kedysi patril „čarodejnici“ menom Bathsheba, ktorá obetovala svoje ročné bábätko a následne sa obesila na strome pri jazere. V reálnom živote súd Bathshebu za smrť jej dieťaťa neobvinil, hoci bolo zistené, že bola zapríčinená prebodnutím lebky ihlou na šitie, a Bathsheba zomrela prirodzenou smrťou na starobu.

© New Line Cinema

Najväčšia odchýlka filmového spracovania od skutočnej udalosti však prichádza na konci. V závere filmu V zajatí démonov zlá duša Bathsheby posadne matku, ktorá sa následne pokúsi zavraždiť svoje ratolesti, no našťastie neuspeje. V realite sa nič takéto nestalo. Hoci kniha, ktorú vydala jedna z dcér, hovorí, že na pozemku sa za tie roky udialo mnoho vrážd, samovrážd, znásilnení a iných príšerných činov, ich matka sa ju ani jej sestry nikdy nepokúsila zabiť.

2. Vyháňač diabla (The Exorcist)

Snímka z roku 1973 nám dovolila nahliadnuť do života dieťaťa posadnutého diablom a jeho blízkeho okolia. Na začiatku sa 12-ročná Regan sťažuje, že sa jej posteľ hýbe sama od seba a neskôr sa priznáva, že sa hrala so špiritistickou tabuľkou. To však rozhodne nebol ani zďaleka koniec nevšedných udalostí, ktoré dievčatko na plátne prežívalo.

Regan sa vznášala nad posteľou, hovorila zvláštnym démonickým hlasom, veľa zvracala, otáčala hlavu o 360 stupňov, dokonca sa raz pomočila pred hosťami jej matky a bola tiež pristihnutá, ako masturbuje s krucifixom. Na tele sa jej objavili jazvy, ktoré vytvárali slovo „pomoc“. Filmový príbeh sa teda končí tým, že kňaz prenesie diabla z tela dievčaťa do toho svojho a následne spácha samovraždu, zatiaľ čo malá Regan si nič nepamätá.

© Warner Bros.

Skutočný príbeh sa líši najmä vekom a pohlavím dieťaťa, keďže v realite išlo o 13-ročného chlapca Rolanda Doea. Chlapec mal veľmi blízky vzťah so svojou tetou, ktorá sa zaoberala mágiou a nadprirodzenom. Práve ona ho zoznámila so špiritistickou tabuľkou, ktorú Roland po jej smrti použil, aby sa s ňou skontaktoval.

Potom nasledovala kopa zvláštnych udalostí, ktoré sa až na abnormálne zvracanie rovnajú tým filmovým, a na tele mu boli taktiež nájdené aj jazvy. Až na to, že jeho jazvy nekričali o pomoc, práve naopak, znázorňovali slovo „zlo“. Po sérii pokusov o vyhnanie diabla z tela tohto chlapca bol napokon posledný úspešný, Roland vyrástol a dnes už nikto nepozná jeho presnú identitu.

3. Texaský masaker motorovou pílou (The Texas Chainsaw Massacre)

Film Texaský masaker motorovou pílou je veľmi okrajovo inšpirovaný vrahom Edom Geinom, ktorý vyčíňal v rokoch 1954 – 1957. Za tento čas mal Ed „len“ dve obete, čo je len jedným z mnohých rozdielov filmu od skutočnosti. Leatherface, hlavná postava Texaského masakru, vraždil obete motorovou pílou, množstvo z nich následne zobral do svojej pivnice, kde ich zavesil na hák ako dobytok na bitúnku.

Ed žiadnu motorovú pílu nepoužil, oboch ľudí, ktorých zniesol z povrchu zemského zastrelil, no producenti pravdepodobne vytušili, že názov Wisconsinská streľba dvoch ľudí by asi veľa slávy nezožala. Spoločnou črtou Eda s hlavnou postavou filmu je fakt, že obaja odstraňovali tváre obetí a následne ich nosili ako vlastné.

britannica.com (https://www.britannica.com/biography/Ed-Gein)

Texaský masaker motorovou pílou končí tak, že jednému z piatich priateľov sa podarí uniknúť predpokladanej smrti v rukách šialeného maniaka a skontaktuje políciu. Keď tá ide prešetriť miesto činu, niekoľko policajtov utrpí vážne zranenia. Film končí informáciou, že prípad je ešte do dnešného dňa otvorený.

Keď reálna polícia prišla zatknúť Eda, dekorácie jeho domu im zaručene otočili žalúdok hore nohami. Tento muž si „vyzdobil“ celý dom pozostatkami svojich obetí – od lebky ako misky na jedlo, cez vestu z prsníkov a vagín, až po tienidlá na lampách z ľudskej kože, či opasky zdobené bradavkami. Nuž, očividne sa nezastavil pred ničím. Žiadnemu z policajtov sa však nič nestalo a Ed bol umiestnený do psychiatrickej liečebne, kde napokon aj zomrel.

4. Annabelle (Annabelle)

Medzi skutočnou Annabelle a tou z hororového trháku je jeden obrovský rozdiel – reálna Annabelle (prekvapivo) nebola nikdy posadnutá. Ale to len tak na úvod, teraz poďme pekne poporiadku. Vo filmovej verzii dá John svojej tehotnej manželke Mii do daru bábiku. V tom čase majú určité nezhody so susedmi, Annabelle Higgins a jej mužom, ktorí boli členmi satanistického kultu, a pri jednej z hádok sa Annabelle rozhodne zabiť sa.

Kvapka jej krvi dopadne na bábiku, čo je vlastne štartérom série divných udalostí. Mia ich pripisuje práve bábike, preto prosí muža, aby sa jej zbavil a tak sa aj stane. Narodí sa im zdravá dcérka, presťahujú sa do nového bytu… A tam pri vybaľovaní vecí zistia, že bábika je späť. Následne začali Miu prenasledovať vlastné vízie a neskôr zistila, že to, čo ju obťažuje, prahne po duši jej dcéry. Rozhodne sa obetovať, avšak keď chce skočiť z okna, zastaví ju majiteľka obchodu a obetuje sa namiesto nej. Bum. Bábika zničená, všetci žili až do smrti.

© New Line Cinema

A teraz do reálu. Naozajstná bábika Annabelle bola vlastne úplne tuctová bábika, rovnaká ako desiatky ďalších, ktoré v tom čase čakali na pultoch hračkárstiev na nového majiteľa. Nikto nemal nijakú spojitosť so satanistickým kultom a už vôbec sa nikto nemusel obetovať, aby démonickú bábiku zničil. Ona sa im vlastne ani nepokúšala ublížiť, nikdy sa jej teda nepokúšali zbaviť a celá tá časť o tom, ako sa Annabelle vo filme záhadne dostala do ich nového bytu, je vymyslená.

Čo vymyslené nie je, je fakt, že sa sama pohybovala z miestnosti do miestnosti a v určitom momente našli na jej hlave a tele ľudskú krv. Po prieskume sa zistilo, že duša v bábike pravdepodobne patrí Annabelle Higgins, ktorá zomrela vo veku sedem rokov a jej bezvládne telo sa našlo neďaleko bytu.

5. Dievča od vedľa (The Girl Next Door)

Snímka Dievča od vedľa z roku 2007 je inšpirovaná životom, utrpením a smrťou Sylvie Likensovej. Jej filmová podoba, Megan, sa musela aj so svojou sestrou nasťahovať ku tete Ruth, pretože po vážnej autonehode ostali sirotami. A práve ich teta a jej traja synovia budú hlavnými protagonistami v Meganinom pekle, ktoré začalo zľahka, odopieraním stravy a skončilo v pivnici. Tam držali Megan zavretú, priviazanú v stoji za obe ruky.

Stála na kope kníh a vždy, keď sa odmietala priznať k niečomu, čo vlastne ani neurobila, na chvíľu jej jednu z tých kníh zobrali. Film je značne zameraný na uhol pohľadu Davida, chlapca od vedľa, ktorý sa snaží Megan pomôcť tak veľmi, až napokon sám skončí v pivnici. Rozpúta požiar, v ktorom vidí možný únik. Napokon ich príde zachrániť polícia, no Megan podľahne zraneniam.

© Modern Girl Productions

Bohužiaľ reálna Megan a teda vlastne Sylvia, nemala žiadneho chlapca od vedľa, ktorý by sa o ňu strachoval a nebodaj jej chcel pomôcť. Žena, u ktorej aj so sestrou žili, nebola ich teta a ani žiadna iná príbuzná. Gertrude Baniszewksi, ktorá sama mala sedem detí, sa o nich len starala, pretože ich otec (ktorý bol nažive), to sám nedokázal. Preto platil tejto žene dvadsať dolárov na týždeň za to, že mu deti opatrovala. Jedného dňa sa však omeškal a tým odštartoval týranie jeho ratolesti.

Gertruda Sylviu mlátila, žeravou spinkou jej vyryla do brucha, že je prostitútka, dokonca jej narvala sklenenú fľašu od koly do vagíny. Toto všetko bolo na mladé ženské telo priveľa – Sylvia zomrela na vnútorné krvácanie a podvýživu. Gertruda si síce nejaký čas pobudla v base, no očividne to jej pohľad na svet a na to, čo je správne, nijako neovplyvnilo. Po prepustení totiž vyhlásila, že Sylvia dostala len to, čo si zaslúžila a že niekto tomu dievčisku už predsa musel dať lekciu.

Zdroj: buzzfeed.com
Titulná fotka: westworld.com

Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
12
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
15
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
8 typov chlapov, s ktorými budeš mať tú česť pred tým, ako stretneš toho pravého

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME