6 dôvodov, prečo by si sa nemal hanbiť za chodenie k psychológovi

A vôbec to nie je hanba.

Zdroj: mentatdgt, Pexels

Len nedávno bol svetový deň duševného zdravia, pri príležitosti ktorého sme vám priniesli článok o tom, ako sa starať o svoje duševné zdravie. Rovnako, ako sa staráme o svoje telo a zovňajšok, by sme nemali zanedbávať aj naše vnútro, teda psychiku.

Často počujeme medzi ľuďmi, že majú depku, úzkosti a sú v strese. Nie vždy však slovo depka znamená naozaj psychické ochorenie, ale iba akýsi momentálny stav smútku. Na Slovensku sa stále dosť málo hovorí o mentálnom zdraví a rôznych psychických chorobách. Aj preto ti vysvetlíme, prečo je psychológ nielen pre „chorých“ ľudí.

Mathieu Stern, Unsplash

Psychológ dokáže pomôcť aj zdravému človeku

Nemusíš mať jasné znaky toho, že máš možno nejakú psychickú chorobu. Môžeš mať problém spracovať rozchod, smrť blízkeho a pokojne s ním môžeš rozoberať aj úplne bežné veci, ktoré ťa trápia.

Môže to byť tvoj zlý vzťah so spolubývajúcim, strach z veľkých psov alebo nízke sebavedomie. Keď dokážeš ísť s každým soplíkom k doktorovi, v čom je potom psychológ iný? A navyše, venuje ti o dosť viac času ako ten bežný doktor.

Dostaneš nezainteresovaný názor

Možno si hovoríš, že ti stačí tvoj problém prebrať s kamarátmi alebo kamarátkami, ale psychológ sa na problém dokáže pozrieť z úplne inej perspektívy. Je nezainteresovaný do problému ako tvoji blízki a nebude ťa nijak chcieť ovplyvniť. Rozhodovanie vždy necháva na teba. Psychológ ti zväčša ukáže len možnosti, ktoré máš. Často spolu prídete na zaujímavé veci, ktoré si dovtedy nevidel.

Naozaj sa nie je za čo hanbiť

Povedzme si to takto. Keď si zlomíš ruku, budeš čakať, kým sa sama zrastie? Asi nie. Ak sa cítiš nekomfortne vo svojej vlastnej hlave, tak je čas konať. Síce to nebolí ako zlomená ruka, no čím dlhšie budeš tento problém odkladať, tým to bude horšie.

Ani netušíš, koľko ľudí v tvojom okolí chodí k psychológovi, kým to nepovieš nahlas. Nie je to žiadna hanba. Je to odborník ako každý iný. A aj keby si mal nejakú psychickú chorobu, je načase pochopiť, že nie si nejaký poškodený plod, jednoducho ti chémia v mozgu nefunguje tak, ako by mala.

freestocks.org, Unsplash

Treba sa starať o svoje mentálne zdravie

Návšteva psychológa je ideálny čas, ktorý venuješ sám sebe. Kde môžeš hovoriť o sebe hodinu a rozoberať svoje problémy bez toho, aby ťa niekto súdil? V dnešnej dobe sme v neustálom zhone a stále viac sa podobáme akýmsi strojom, ktoré neustále niečo robia.

Pritom, ak by sme si denne venovali hodinu denne na činnosti, ktoré sú iba pre nás a pre našu radosť, bude to stále menej ako 5% času z celého dňa. 

Budeš lepšie chápať svoje pocity a počiny

Celý život sa učíme. Psychológ ti pomôže pochopiť, prečo musíš neustále rozbiť výplatu na handry, alebo prečo nedokážeš byť v pohode, ak tvoj frajer ide piť. Akonáhle dostaneš vysvetlenia na rôzne tvoje reakcie a zvyky či činnosti, ktoré robíš, budeš na nich môcť pracovať.

Psychológ ti ľahko pomôže pochopiť rôzne úskalia tvojej povahy a tvojho ja, čo pomôže nielen tebe samému, ale bude ti to prospešné aj v medziľudských vzťahoch.

Možno zistíš, že si bol v strese, a ani si o tom netušil

Možno si hovoríš, že ty si úplne pokojný a vôbec nie si v strese, no niekedy to na sebe nemusíš úplne jasne pociťovať. Psychológ pozná mnohé vzorce správania a je naučený spozorovať akékoľvek známky nepohody, ktoré na sebe nemusíš pozorovať ani ty sám. Spoločne však nájdete riešenia na väčšinu problémov.

Či už teda máš pocit, že by si mohol mať nejakú psychickú chorobu alebo len máš potrebu so sebou niečo robiť, neváhaj osloviť psychológa. Možno to nevyjde na prvý pokus, lebo s psychológom si musíš jednoducho sadnúť. Ak ti nebude sedieť, vydaj sa hľadať iného. Za ten pocit, ktorý budeš mať, keď budeš od neho odchádzať, to stojí za to. 

Fernando Brasil, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 zábavných tweetov zo života introvertov, v ktorých sa nepochybne nájde každý z nich

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME