Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub

6 „faktov“, ktoré sme sa v detstve učili, hoci vôbec nie sú založené na pravde

...no predstav si, oni ti normálne klamali!


Hovorí sa, že čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel. Lenže čo ak ti povieme, že nie všetko, čo si sa naučil ako dieťa, je pravda? Určite by ťa šokovalo, že niektoré nepravdivé fakty pochádzajú priamo z úst učiteľov! Oni nás v škole učia blbosti? Nie tak celkom, mýliť sa je ľudské.

S dezinformáciami si sa ako dieťa mohol stretnúť aj v hocijakom inom kolektíve, skade si si zapamätal napríklad to, že prehĺtať žuvačky nie je dobré, pretože tvoja tráviaca sústava ich nebude vedieť stráviť najbližších sedem rokov. Ani toto v podstate folklórne tvrdenie nie je založené na pravde.

V EMEFKA sme sa však rozhodli, že ti vyvrátime dlhodobo rozširované a učené nepravdy. O niektorých si možno vedel, niektoré ťa dozaista šokujú!

1. Zóny na jazyku

Asi každý máme z učebníc biológie vrytý obrázok jazyka, ktorý je rozdelený na niekoľko zón podľa chuťových pohárikov. To znamená, že na zadnej časti sme rozoznávali horkú príchuť, na pravej a ľavej hornej časti sme rozoznávali kyslú, a tak podobne. Mylne sme si tak mohli myslieť, že naše chuťové poháriky sú presne takto rozdelené aj v skutočnosti. Čo je ešte horšie, tento koncept sa dlhodobo na školách považoval za pravdivý. Až neskoršie poznatky ukázali, že to tak vôbec nie je. Koniec-koncov, išlo o 120 rokov starú grafickú interpretáciu.

V skutočnosti chuťové poháriky nie sú takto unikátne rozdelené, máme ich roztrúsené všade na jazyku. Je však pravdou, že jednotlivé sektory (práve z tejto tzv. „jazykovej mapy“) reagujú na určité príchute senzitívnejšie.

Shutterstock

2. Farba chameleónov

Ďalším zo zaujímavých faktov, ktoré sú častokrát dezinterpretované, je aj zmena farby pokožky chameleónov. Možno si ako dieťa počul, že je to kvôli kamufláži a ich pokusu splynúť s prostredím pred nepriateľmi. Chyba. Dôvod, prečo chameleóny menia svoju farbu, je zakopaný niekde inde.

Určite sa nájde nejaký druh, ktorý to robí kvôli tomu, ale väčšina týchto unikátnych plazov odráža za pomoci sfarbenia svoju náladu alebo reakciu na vonkajšie podnety (socializačné alebo klimatické). Zmena farby tak pomáha niektorým chameleónom s reguláciou telesnej teploty. V prípade socializačného faktora – výraznejšími svetlými farbami naznačujú agresiu voči iným jedincom, tmavšími zase submisiu a to, že sa vzdávajú v prípadnom súboji.

Odporúčame prečítať:

Keď to trvá iba päť minút alebo 5 trpkých sklamaní, ktoré už zažil každý

3. Newton a jablko

Z hodín fyziky vieš, že Newton „objavil“ silu gravitácie potom, čo mu spadlo jablko na hlavu. Môžeš sa dovtípiť, prečo o tom hovoríme. Nie je to pravda, respektíve je to často opakovaná nepotvrdená verzia. Tento príbeh vychádza z anekdoty, ktorú uverejnil William Stukeley v biografii o Isaacovi Newtonovi.

Nie je to však úplne tak, že jablká a tento konkrétny fyzik spolu nesúvisia. Práve prostredníctvom toho, ako jablká padali zo stromov, sa Newton začal zaujímať o silu, ktorá spôsobuje ich pád na zem. Padlo mu jedno na hlavu a vtedy prišiel heuréka moment absolútneho osvietenia? Veľmi diskutabilné. Asi by sa učitelia fyziky mali viacej zameriavať na príbeh o dlhodobom pozorovaní, než vychádzať z nepodloženej anekdoty.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.